film

Withnail i ja

Withnail & I
1987
1 godz. 44 min.
7,3 3 178
ocen
7,3 10 1 3178
Dwóch niestroniących od marihuany, alkoholu i LSD młodych aktorów postanawia odpocząć, spędzając weekend w prymitywnej chacie. Ich pobyt na łonie natury nie przebiega jednak zgodnie z planem. więcej mniej
Withnail i ja zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

"Withnail i ja" portretuje ostatnie wspólne szaleństwa dwóch przyjaciół, niespełnionych młodych aktorów pod koniec 1969 roku. Withnail (Richard E.Grant) i Ja (Paul McGann, który gra alter ego reżysera Bruce'a Robinsona) odkrywają pewnego poranka, że do końca szaleńczej dekady lat sześćdziesiątych zostało tylko 90 dni. Połączeni biedą i"Withnail i ja" portretuje ostatnie wspólne szaleństwa dwóch przyjaciół, niespełnionych młodych aktorów pod koniec 1969 roku. Withnail (Richard E.Grant) i Ja (Paul McGann, który gra alter ego reżysera Bruce'a Robinsona) odkrywają pewnego poranka, że do końca szaleńczej dekady lat sześćdziesiątych zostało tylko 90 dni. Połączeni biedą i marzeniami o sławie dzielą nędzne mieszkanie, a ich codzienna dieta składa się z alkoholu, LSD i marihuany. Spłukani i zagubieni w miejskiej dżungli postanawiają wyruszyć na wieś i spędzić oczyszczający wewnętrznie weekend w prymitywnej chacie ekscentrycznego Monty'ego (Richard Griffith), wuja Withnaila. Od samego początku pobytu wszytko układa się nie tak jak zaplanowano, i choć ich marzenia o idyllicznym ustroniu nie spełnią się, będzie to niezapomniany pobyt, zwłaszcza po niezapowiedzianym przyjeździe Monty'ego.

boxoffice
$1 704 053 na świecie
$1 544 889 w USA
$159 164 poza USA
studio
Cineplex Odeon Films / HandMade Films
tytuł oryg.
Withnail & I
inne tytuły
Withnail and I Australia
więcej
O rolę w filmie ubiegali się między innymi: Kenneth Branagh, Bill Nighy i Michael Maloney. Ten ostatni sam zrezygnował z roli, w której potem wystąpił Paul McGann. Natomiast Daniel Day-Lewis, któremu najpierw zaproponowano rolę Withnaila, wolał zagrać w filmie "Nieznośna lekkość bytu".
Notorycznie upijającego się Withnaila zagrał abstynent Richard E. Grant. Grant na dodatek nie pali papierosów, w przeciwieństwie do Withnaila, który pali wszystko, co mu się nawinie. Aby ułatwić Grantowi wczucie się w rolę, reżyser filmu, Bruce Robinson, nakazał mu się raz porządnie upić i zabronił mu przy tym kłaść się spać przez całą noc, aby wyglądał na totalnie zmarnowanego, czyli tak, jak powinien wyglądać Withnail.
Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku, między innymi na autostradzie M25, która została zbudowana w latach 80.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • dialogi

  marcowy_zajac ocenił(a) film na 9

  Dialogi są nieocenione! Niektóre niewiarygodnie absurdalne, a przez to zabawne. Nie banalne- jak w większości filmów. Polecam!

 • 5/10 

  Pauleta ocenił(a) film na 5

  czytam te wszystkie komentarze i się zastanawiam czy na pewno to samo oglądaliśmy; nie trafił do mnie ten film, dialogi czasem zabawne, nie doskonałe; całość z ogólnie nużącym klimatem; co do jednego mogę się zgodzić - Richard E. Grant zagrał doskonale
  Moja ocena: 5/10

 • Jimi

  johnythewild ocenił(a) film na 7

  Co by nie mówić o tym filmie, ale dwa kawałki Jimiego Hendrixa, szczególnie drugi Voodoo Child (Slight Return), trafione w punkt!!!

  5
  • Krótko

   None200 ocenił(a) film na 5


   Nudnawy i nieszczególnie zabawny. Klimatem mnie nie ujął- bohaterowie większość czasu spedzają tylko we dwoje w wiejskim domku: to jest dopiero klimat lat 60-tych, nie ma co. Nic w tym filmie szczególnego czy kultowego. A o dorastaniu do dojrzałych decyzji hm.. nie pamiętam co było lepsze, ale na pewno było.

  • 8/10

   witek6 ocenił(a) film na 8

   Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

   2