Film

Withnail & I

1987 1 godz. 44 min.
7,4 2 940
ocen
7,4 10 2940
3 962
chce zobaczyć
{"id":"109452","linkUrl":"/film/Withnail+i+ja-1987-109452","alt":"Withnail i ja","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/94/52/109452/7113946.2.jpg"}
Dwóch niestroniących od marihuany, alkoholu i LSD młodych aktorów postanawia odpocząć, spędzając weekend w prymitywnej chacie. Ich pobyt na łonie natury nie przebiega jednak zgodnie z planem. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

"Withnail i ja" portretuje ostatnie wspólne szaleństwa dwóch przyjaciół, niespełnionych młodych aktorów pod koniec 1969 roku. Withnail (Richard E.Grant) i Ja (Paul McGann, który gra alter ego reżysera Bruce'a Robinsona) odkrywają pewnego poranka, że do końca szaleńczej dekady lat sześćdziesiątych zostało tylko 90 dni. Połączeni biedą i"Withnail i ja" portretuje ostatnie wspólne szaleństwa dwóch przyjaciół, niespełnionych młodych aktorów pod koniec 1969 roku. Withnail (Richard E.Grant) i Ja (Paul McGann, który gra alter ego reżysera Bruce'a Robinsona) odkrywają pewnego poranka, że do końca szaleńczej dekady lat sześćdziesiątych zostało tylko 90 dni. Połączeni biedą i marzeniami o sławie dzielą nędzne mieszkanie, a ich codzienna dieta składa się z alkoholu, LSD i marihuany. Spłukani i zagubieni w miejskiej dżungli postanawiają wyruszyć na wieś i spędzić oczyszczający wewnętrznie weekend w prymitywnej chacie ekscentrycznego Monty'ego (Richard Griffith), wuja Withnaila. Od samego początku pobytu wszytko układa się nie tak jak zaplanowano, i choć ich marzenia o idyllicznym ustroniu nie spełnią się, będzie to niezapomniany pobyt, zwłaszcza po niezapowiedzianym przyjeździe Monty'ego.

boxoffice
$1 544 889 w USA
studio
HandMade Films
data produkcji
1987
tytuł oryg.
Withnail & I
inne tytuły
Withnail i ja Polska
Withnail and I Australia
Więcej...
O rolę w filmie ubiegali się między innymi: Kenneth Branagh, Bill Nighy i Michael Maloney. Ten ostatni sam zrezygnował z roli, w której potem wystąpił Paul McGann. Natomiast Daniel Day-Lewis, któremu najpierw zaproponowano rolę Withnaila, wolał zagrać w filmie "Nieznośna lekkość bytu".
Notorycznie upijającego się Withnaila zagrał abstynent Richard E. Grant. Grant na dodatek nie pali papierosów, w przeciwieństwie do Withnaila, który pali wszystko, co mu się nawinie. Aby ułatwić Grantowi wczucie się w rolę, reżyser filmu, Bruce Robinson, nakazał mu się raz porządnie upić i zabronił mu przy tym kłaść się spać przez całą noc, aby wyglądał na totalnie zmarnowanego, czyli tak, jak powinien wyglądać Withnail.
Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku, między innymi na autostradzie M25, która została zbudowana w latach 80.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • dialogi

  marcowy_zajac ocenił(a) film na 9

  Dialogi są nieocenione! Niektóre niewiarygodnie absurdalne, a przez to zabawne. Nie banalne- jak w większości filmów. Polecam!

 • Jimi

  johnythewild ocenił(a) film na 7

  Co by nie mówić o tym filmie, ale dwa kawałki Jimiego Hendrixa, szczególnie drugi Voodoo Child (Slight Return), trafione w punkt!!!

  5
  • Koniec pewnej dekady

   Caligula ocenił(a) film na 7

   Dwójka klepiących biedę, początkujących aktorów wybiera się jesienią 1969 roku na angielską wieś. Oparte rzekomo w pewnej mierze na doświadczeniach samego reżysera i autora scenariusza zarazem, zgrabne połączenie groteski i nostalgii. Zamiast materializować wyssaną z palca intrygę, Robinson decyduje ... więcej

   5
   • Z czym kojarzy wam się postać Withnaila? http://sobieamuzom.pl/dwa-deka -dekadencji/

    2
    • :)

     justek999 ocenił(a) film na 7

     Bardzo zabawny i niecodzienny. Najbardziej rzucają się w nim w oczy NIESAMOWITE, typowo angielskie wnętrza - mroczne i magiczne zarazem, z dużą ilością szczegółów. Trochę dołujący klimat ze względu na szarobure otoczenia i ciągle deszczową pogodę - aż się zimno robi podczas oglądania :)

     3