William Francis Nighy

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/4923/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":29016,"rate":8.324579542321478,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/4923/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":488,"rate":7.864754098360656,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/4923/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":50,"rate":7.72,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/4923/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":12,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/4923/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
8,3
29 016 ocen gry aktorskiej
Bill Nighy
Wybitny angielski komik i aktor, który stał się znany masowej publiczności dopiero po pięćdziesiątce dzięki udziałowi w komedii romantycznej "To właśnie miłość".

Pierwsze doświadczenia aktorskie Nighy zdobywał jeszcze w liceum, grając w szkolnych przedstawieniach. Formalne wykształcenie zyskał, studiując w latach 70. w Guildford School of Acting. W trakcie kolejnych dwóch dekad Nighy stworzył dziesiątki świetnie przyjętych (choć głównie drugoplanowych) ról w filmach i serialach telewizyjnych oraz przedstawieniach teatralnych. Prawdziwą popularność przyniosła mu jednak dopiero kreacja cynicznego gwiazdora rocka Billy'ego Macka we wspomnianej na początku komedii Richarda Curtisa. Wkrótce potem o aktora upomniało się Hollywood. W Ameryce stał się specjalistą od czarnych charakterów. Wszyscy pamiętają jego Davy'ego Jonesa z "Piratów z Karaibów" oraz Viktora z serii "Underworld". Najlepsze role nadal gra jednak na Wyspach, o czym świadczą Złoty Glob za "Gideon's Daughter" i nagrody BAFTA za "Stan gry", a także "To właśnie miłość".

Prywatnie gwiazdor jest ojcem aktorki Mary Nighy.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 grudnia 1949

miejsce urodzenia: Caterham, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 8 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Cierpi na dziedziczną chorobę Dupuytrena, czyli przykurcz rozcięgna dłoniowego, co powoduje, że jego palce dłoni się nie prostują.
Odrzucił ofertę gry w serialu "Coronation Street".
Ma córkę Mary z byłą długoletnią partnerką Dianą Quick.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych