Bill Nighy 

William Francis Nighy

8,3
31 351 ocen gry aktorskiej
Bill Nighy
Wybitny angielski komik i aktor, który stał się znany masowej publiczności dopiero po pięćdziesiątce dzięki udziałowi w komedii romantycznej "To właśnie miłość".

Pierwsze doświadczenia aktorskie Nighy zdobywał jeszcze w liceum, grając w szkolnych przedstawieniach. Formalne wykształcenie zyskał, studiując w latach 70. w Guildford School of Acting. W trakcie kolejnych dwóch dekad Nighy stworzył dziesiątki świetnie przyjętych (choć głównie drugoplanowych) ról w filmach i serialach telewizyjnych oraz przedstawieniach teatralnych. Prawdziwą popularność przyniosła mu jednak dopiero kreacja cynicznego gwiazdora rocka Billy'ego Macka we wspomnianej na początku komedii Richarda Curtisa. Wkrótce potem o aktora upomniało się Hollywood. W Ameryce stał się specjalistą od czarnych charakterów. Wszyscy pamiętają jego Davy'ego Jonesa z "Piratów z Karaibów" oraz Viktora z serii "Underworld". Najlepsze role nadal gra jednak na Wyspach, o czym świadczą Złoty Glob za "Gideon's Daughter" i nagrody BAFTA za "Stan gry", a także "To właśnie miłość".

Prywatnie gwiazdor jest ojcem aktorki Mary Nighy.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 grudnia 1949

miejsce urodzenia: Caterham, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 9 innych nagród i 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Cierpi na dziedziczną chorobę Dupuytrena, czyli przykurcz rozcięgna dłoniowego, co powoduje, że jego palce dłoni się nie prostują.
Odrzucił ofertę gry w serialu "Coronation Street".
Ma córkę Mary z byłą długoletnią partnerką Dianą Quick.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych