Kenneth Branagh 

Kenneth Charles Branagh

7,8
25 619 ocen gry aktorskiej
Kenneth Branagh
Branagh, określany mianem "cudownego dziecka" brytyjskiej sceny i często porównywany do Orsona Wellesa i Laurence Oliviera, urodził się w Irlandii, a do Anglii przyjechał wraz z rodziną w wieku 10 lat. Od młodości był zafascynowany Szekspirem. Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art zaczął występować na West Endzie i szybko zdobył popularność. W wieku 23 lat przyłączył się do Royal Shakespeare Company i w 1984 r. wystąpił na scenie w sztuce "Henryk V". Zebrał wspaniałe recenzje i trzy lata później wyprodukował i wyreżyserował spektakl, w którym również zagrał: "Romeo i Julia". Po tym przedstawieniu, czując, że dalsza współpraca z Royal Shakespeare Company będzie go tylko ograniczała w pracy twórczej, założył własny zespół Renaissance Theater Company. Nad grupą patronat objął sam książę Karol. Po udanych występach na scenie ("Hamlet", "Król Lear"), Branagh zainteresował się filmem. Od jakiegoś czasu był już znany z produkcji telewizyjnych, ale międzynarodową sławę przyniósł mu dopiero w roku 1989 "Henryk V". Filmowa wersja dramatu Szekspira spotkała się z owacyjnym przyjęciem zarówno krytyków, jak i publiczności. Po zrobieniu kilku innych filmów w roku 1993 Branagh wrócił do autora "Hamleta" i nakręcił "Wiele hałasu o nic". Film okazał się przebojem, a z Branagha w oczach wielu ludzi uczynił popularyzatora twórczości Szekspira.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 grudnia 1960

miejsce urodzenia: Belfast, Irlandia Północna, Wielka Brytania

wzrost: 177 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 18 innych nagród oraz 61 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Emma Thompson (20.08.1989 - 01.10.1995, rozwód); 2. Lindsay Brunnock (od 24.05.2003)
Był jednym z kandydatów do wyreżyserowania filmu "Harry Potter i Więzień Azkabanu". Ostatecznie stanowisko to objął Alfonso Cuaron, a Branagh zadowolił się drugoplanową rolą Gilderoya Lockharta w drugim filmie o przygodach młodego czarodzieja - "Harry Potter i Komnata Tajemnic".
Wraz z  David Parfittem  założył Renaissance Theatre Company, którego patronem jest Książę Karol
To on pierwotnie miał zagrać tytułową rolę w "Amadeuszu", ale producenci zdecydowali, że w filmie zatrudnią tylko Amerykanów. Angaż otrzymał Tom Hulce.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Branagh jest niesamowitym adaptatorem Szekspira. Sztuki tego wybitnego dramaturga cieszyły się popularnością wśród filmowców od dawna. Ale niestety, nie wystarczy wpaść na pomysł zekranizowania "czegoś z Szekspira", trzeba jeszcze wiedzieć jak to zrobić. A Branagh jest w tym najlepszy. Potrafi jakoś przenieść go na...

duze podobienstwo w komnacie tajemnic

Realizuje się aktorsko, ale udowadnia również, że niezły z niego reżyser.

Henryka V zagrał brawurowo!

ze zaczynaja rezyserowac. BLAD!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones