Film

1980 1 godz. 26 min.
7,2 778
ocen
7,2 10 1 778
547
chce zobaczyć
{"id":"11745","linkUrl":"/film/Wizja+lokalna+1901-1980-11745","alt":"Wizja lokalna 1901","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/17/45/11745/7598133.2.jpg"}
Wobec wprowadzonego przez władze pruskie zakazu nauczania religii po polsku dzieci we Wrześni podejmują strajk.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Złota Kaczka Najlepszy aktor polskich filmów historyczno-kostiumowych w roku 2009 dla Tadeusz Łomnicki także za: Potop (1974), Pan Wołodyjowski (1969), Człowiek z marmuru (1976), ...Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie... (1978), Zamach (1958)
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Czas rozbiorów, poznańskie - Września. Władze pruskie wprowadziły właśnie do szkół obowiązek nauczania religii i głośnej modlitwy za pomyślność cesarza w języku niemieckim. Grupa dzieci, wychowywana w domach w wierze katolickiej i w czci dla tego co polskie, odmawia podporządkowania się dyrektywie. Nauczyciele, z mniejszym lub większym entuzjazmem, usiłują wyperswadować dzieciom wszelki opór. Z braku efektów sprawa nabiera rozgłosu.

studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Wizja lokalna 1901
inne tytuły
Film kręcony był w mieście Gniew (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jeden z najbardziej ambitnych polskich filmów

  Duke ocenił(a) film na 7

  Nie polecam amatorom rodzimych , durnych komedyjek oraz produkcji dresiarskich.Film trudny , smutny , poruszający.Wiarygodnie ukazuje realia tamtych wydarzeń[ kronikarskie zdjęcia , surowe tło].Oprócz tego dobre aktorstwo zarówno dzieci jak i renomowanych aktorów[ ... więcej

 • Ogromna prośba

  użytkownik usunięty

  film wydaje się być ciekawy. Miałabym prośbę., ponieważ moja grupa znajomych mamy za zadanie zrobić przedstawienie po niemiecku wzorując się na tym filmie. czy jest taka możliwość ściągnięcia tego filmu z netu??? Proszę odpiszcie!

 • 'Już bowiem Bismarck powiedział:

  TangoAndWaltz

  z Bogiem rozmawiam wyłącznie w języku mojej matki.' Niezły argument w tamtej sytuacji względem strony niemieckiej... 'Bismarck powiedział'. Tym razem w czystej i dobitnej polszczyźnie Olbrychskiego.

 • Temat filmu dobry, obsada świetna

  czubajka_filmweb ocenił(a) film na 5

  ale ogólnie film trochę zbyt rozwlekły jednak na pewno wart obejrzenia.

 • [Mimo oczywistej niepoprawności politycznej...]

  TangoAndWaltz

  ciekawa wprawka w polszczyźnie z akcentem niemieckim. Naprawdę ciekawa fonetycznie. Odezwała się we mnie chyba niedoszła germanistka. Co nie znaczy, że z polskiego nie miałam w liceum celujący :) Też.