Daniel Olbrychski 

Daniel Marcel Olbrychski

7,7
36 435 ocen gry aktorskiej
Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski jest niekwestionowanym królem polskiego kina. Urodzony w Łowiczu, dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Na ekranie debiutował w 1964 roku będąc jeszcze studentem. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do Warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera. 

Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 lutego 1945

miejsce urodzenia: Łowicz, Polska

wzrost: 175 cm

Złota Kaczka
Zdobył 2 nagrody Złota Kaczka, 7 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Monika Dzienisiewicz (02.03.1967 - 1977, rozwód), syn Rafał (ur. 26.02.1971); 2. Zuzanna Łapicka (13.02.1978 - 1988, rozwód), córka Weronika (ur. 1982); 3. Krystyna Demska (od 23.10.2003)
Nagrody i odznaczenia:
- 1969 r. - Nagroda im. Zbigniewa Cybulskiego przyznawana przez tygodnik "Ekran";
- 1974 r. - Nagrodę państwowa II stopnia za kreacje aktorskie w teatrze i filmie, odznaka Złotego Krzyża Zasługi;
- 1980 r. - Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w propagowaniu polskiej kultury za granicą;
- 1986 r. - Odznaka Legia Honorowa - najwyższe odznaczenie nadawane przez rząd francuski;
- 1991 r. - Komandoria Sztuki i Literatury przyznana przez rząd francuski, Francuski Order Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych;
- 1998 r. - Odznaka Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej;
- 1999 r. - Nagroda honorowa "Aktorska Misja" przyznana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Art. Film" w Trenczianskich Teplicach na Słowacji;
- 2002 r. - Nagroda honorowa "Super Wiktor 2001";
- 2003 r. - Odznaka Krzyża Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN (obecnie Niemcy);
- 2006 r. - Złoty medal "Zasłużony dla Kultury - Gloria Artis";
- 2007 r. - Odznaka rosyjskiego Medalu Puszkina, który jest przyznawany za "zasługi w dziedzinie kultury, literatury, edukacji, sztuki oraz za wkład we wzbogacenie i zbliżenie kultur rożnych narodów";
- 2008 r. - Rosyjski Medal Puszkina przyznawany za "zasługi w dziedzinie kultury, literatury, edukacji, sztuki oraz za wkład we wzbogacenie i zbliżenie kultur rożnych narodów".
Starał się o rolę u boku Seana Connery'ego w filmie "Na skraju przepaści", jednak ostatecznie wybrano do niej Lamberta Wilsona.
Ma syna Wiktora z niemiecką aktorką Barbarą Sukową.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych