PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11788}

Wrzesień

September
6,7 3 076
ocen
6,7 10 1 3076
6,7 6
ocen krytyków
Wrzesień
powrót do forum filmu Wrzesień


Akcja "Września" trwa kilkanaście godzin nocnych, przeciętych gwałtowna burzą... W trakcie nich poznajemy dokładnie prawdziwe uczucia i charaktery protagonistów, których sytuacja zmusi do wykonania kilku decydujących gestów samookreślenia,
Wszystkie te gesty, bez wyjątku, będą gestami rezygnacji.Każda z postaci czegoś doniosłego sie wyrzeknie, jakieś marzenie porzuci, którejś z nadziei sie pozbędzie. Choć są to wszystko rezygnacje ciche, niedomówione, dla postronnego obserwatora prawie niezauważalne - widza przejmują tym bardziej, im większy jest kontrast miedzy ich niepozornym wyrazem zewnętrznym a konsekwencjami, które spowodują w życiu bohaterów...

więcej: Jerzy Płażewski, Woody Allenowa temat na niewielkie opowiadanie, w: "Kino", nr 12/1986, s.47-48

ocenił(a) film na 7
hauser

,, ... patrzysz na swoją twarz w lustrze, uświadamiasz sobie,że czegoś w niej brakuje.Wtedy zdajesz sobie sprawę, że to właśnie twoja przyszłość" - to nie dosłowny cytat z filmu, który mam wrażenie, ładnie pointuje treść.,,Wrzesień " to jeden z niewielu filmów nie komediowych mistrza. Nie ma błyskotliwych dialogów i wszystko zadziewa się niespiesznie ale to wcale nie zmniejsza satysfakcji widza z obcowania z tymże.
Miałem taką refleksje, iż pod wieloma względami to bardzo kobiece kino i to nie kontekście odbiorcy a raczej twórcy.W tej swojej refleksyjnej warstwie odbioru dotarłem nawet do takiej metafory, iż miesiąc wrzesień to sąsiad sierpnia a tę porę roku uważam za najpiękniejszą i najintensywniejszą nieodmiennie kojarzącą się mi z takąż kobiecością. I coś z tej powabnej dojrzałej kobiecości przenika do filmu. Ciepłe barwy fotografii redukują smutną wymowę i sugerują nastrój z Czechowa, ale do takiej inspiracji przyzna się niemal każdy z twórców filmowych, Allena nie wyłączając. Good night and good luck,esforty.
7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones