PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119831}

Wszystko jest iluminacją

Everything Is Illuminated
7,6 45 129
ocen
7,6 10 1 45129
7,2 9
ocen krytyków
Wszystko jest iluminacją
powrót do forum filmu Wszystko jest iluminacją

Nie czytaj jeśli jeszcze nie oglądałeś filmu.
.
.
.
.
Niepokoi mnie wątek dziadka. Jak Waszym zdaniem można
to interpretować?
Dlaczego dziadek zakończył żywot? Mam dwa warianty.
a) dziadek to chłopak ocalony z rozstrzelania; wtedy odszedł od kobiety; dziś spotyka ją /
podobną ponownie, ale jest już za późno aby zacząć nowe życie - chce zatrzymać chwilę -
wnuk tłumaczy, że jeszcze nigdy nie był tak szczęśliwy (o ile pamiętam), w oryginale jest
coś bardziej jak "w końcu znalazł się w miejscu w którym chciał być"

b) mniej prawdopodobne, ale bardziej pasuje do zakończenia życia w ten sposób w tym
wieku - dziadek był w jakiś sposób winien śmierci Żydów; podróż zmieniła jego poglądy;
poczuł się w jakiś sposób winny i w ten sposób próbował się oczyścić - to by tłumaczyło
pogardliwe zwracanie się per "żyd", które w dalszej części filmu znika i zmienia się w
cieplejszy stosunek

... hmmm mam tu niedosyt, spory nawet

ocenił(a) film na 7
n_girl

O, to ciekawe jak zmienili szczególnie cały sens zakończenia, co zresztą rzutuje trochę na interpretację reszty. Pisząc o wnuku buntującym się przeciw ojcu masz na myśli Alexa, tak? Oglądając film miałam wrażenie, że dziadek prędzej popiera wnuka niż jest przeciwny jego odcinaniu się od przeszłości. Chyba, że było tak, że dziadek mając wyrzuty sumienia sam się odcinał od przeszłości w związku z czym do czasu tej konkretnej wyprawy nie przeszkadzało mu takie zachowanie, a wręcz je popierał, natomiast będąc już po wyprawie, doznawszy oświecenia (iluminacji w sensie zrozumienia) stwierdził, że musi to przerwać i stąd takie słowa. Ma sens.

relaj_

A mi wydaje się, że dziadek czuł, że powinien wtedy umrzeć razem z innymi żydami, a może i umarł. To co odeszło wtedy ze wspolnej mogiły nie było już dziadkiem tylko błąkającym się duchem oczywiscie w przenośni. Natomiast samobójstwo dziadka to w jego rozumieniu powrót na najwłaściwszy tor zdarzeń, ktory został zakłucony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones