PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=101418}

Wyzwolenie

Osvobozhdenie
7,2 986
ocen
7,2 10 1 986
Wyzwolenie
powrót do forum filmu Wyzwolenie

Bardzo dobry!

ocenił(a) film na 9

Film bardzo dobry, oceniam 9/10.

Bardzo dobrze pokazane jest oddanie, męstwo i bohaterstwo wielu zwykłych żołnierzy radzieckich. To najważniejsza pozytywna cecha tej długiej epopei.

Widać też ogrom przedsięwzięcia. Tysiące statystów, setki czołgów i dział. Dla potrzeb filmu widać nawet zatopienie czołgu.

Pozytywnie pokazano Polaków. Już w pierwszej części pojawia się Polak służący w Armii Czerwonej, przedstawiono bitwę o Wał Pomorski i udział Polaków w walkach w Berlinie.

Stalina pokazano jako bezdusznego, choć wprost tego nie widać, trzeba się lepiej przyjrzeć tej postaci. Widać to kiedy odmawia wymiany swojego syna za Paulusa, nakazuje zdobycie Kijowa koniecznie przed Dniem Rewolucji Październikowej, a Rokossowskiego stawia pod ścianą podczas planowania Operacji Bagration.

Rokossowski nie jest wprost przedstawiony jako Polak. Z innymi Polakami zawsze rozmawiał po polsku, podczas gdy w filmie w jednej scenie mówi do nich po rosyjsku, w drugiej już po polsku.

Odjąłem jedną gwiazdkę od oceny za błędy i zbędne ubarwienia. Przykładowy błąd: sztandarem Zwycięstwa zawieszonym nad Reichstagiem nie była flaga Związku Radzieckiego. Niektóre sceny niepotrzebnie ubarwione, np. zjednoczenie frontów w Berlinie dokonane przez niezamierzone wysadzenie ściany w jakiejś kamienicy. To niepotrzebne w tym filmie. Podobnie niektóre wątki w ogóle są zbyteczne, jak uwalnianie więźniów wprost z wagonów przez dwójkę żołnierzy polskiego i radzieckiego. Można to było przedstawić w sposób bardziej rzeczywisty, który przecież jest nie mniej wzruszający.

To film radziecki, więc nie powinno dziwić pominięcie niektórych spraw. Pominięto Powstanie Warszawskie. Granica Polski już ustalona na Bug. Wojsko Polskie pojawia się dopiero wejściu na tereny Polski, choć przecież walczyło od Lenino. Za to nie obniżam oceny, bo to przecież nie jest film polski, a i tak pokazano nas pozytywnie i najważniejsze że nie pominięto nas w Berlinie jak w filmie "Upadek Berlina".

Niestety złe opracowanie wersji polskiej. Rosyjski czytający jest obecny cały czas. Przy scenach niemieckojęzycznych to nie przeszkadza, ale przy scenach polskojęzycznych jest już błędem. Polacy mówią po polsku, tłumaczone to jest na rosyjski, a polski czytający z powrotem tłumaczy to na język polski. Np. w scenie mówią "szwabski mundur", co w języku rosyjskim przeczytano "germański mundur", a z powrotem na język polski lektor przeczytał "niemiecki mundur". W innej scenie Polacy mówią po polsku, rosyjski czytający ich zagłusza a polskiego czytającego już nie ma. W jeszcze innej jest już prawidłowo, czyli bez czytających rosyjskiego i polskiego, choć wówczas jest to chyba celowe bo są to nic nie znaczące części rozmów.

Film oglądałem w wersji poprawionej w 2003 roku przez Mosfilm. Nie wiem czy przycięcie do nowego formatu nie wpłynęło negatywnie na sceny bitewne. Wplecenie archiwalnych materiałów do filmu jest pozytywne, tylko nie wiem dlaczego także niektóre nagrywane sceny są czarno-białe.

Film się nie dłuży, choć trzeba na niego poświęcić wiele czasu. Ogólnie polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones