PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32372}
6,9 3 604
oceny
6,9 10 1 3604
7,7 3
oceny krytyków
Zbrodnia i kara
powrót do forum filmu Zbrodnia i kara

Pod względem formy i pomysłu "Zbrodnia i kara"Dumały jest fantastyczna.Podziwiam autora za bardzo twórcze podejście do tematu oraz za... cierpliwość.Z tego co pamiętam jedna gipsowa płytka z ręcznie wyskrobanym obrazem to w filmie 0,4 sekundy.W tworzeniu niepowtarzalnego mrocznego nastrojowego klimatu niewątpliwie ogromną rolę odgrywa muzyka idealnie współgrająca z obrazem.
Warto było zobaczyć ten film ze względu na ciekawą, nowatorską formę jednak zawiodła mnie jego treść.Czytałam powieść Dostojewskiego i myślę, że reżyser zagubił gdzieś całe sedno sprawy -- problem, na którym opiera się cała ta historia.Przecież głównym tematem dzieła Dostojewskiego były rozterki moralne bohatera, jego konflikt wewnętrzny z samym sobą.W filmie brakuje całego kręgosłupa emocjonalnego, na którym opiera się sens tej opowieści.Zdaję sobie sprawę, że film obrazuje własną interpretację reżysera jednak nie usprawiedliwia to braku przesłania, ponieważ w takim wypadku dzieło staje się po prostu sztuką dla sztuki (bezsprzecznie wspaniałą)ale niestety TYLKO sztuką.

użytkownik usunięty

Uważam, że jesteś w błędzie.
Zauważ, że Raskolnikow idealnie przygotowuje się do zbrodni, po morderstwie ma halucynacje, opanowuje go choroba. Jest ujęta doskonale zawartość moralna książki, poza jednym: autor stwierdza, że tylko wiara może nas uratować, że stoi na straży moralności, tego za bardzo nie ma w filmie.

ocenił(a) film na 9

Również absolutnie nie zgodziłbym się z twierdzeniem, że film gubi przesłanie! Rzekłbym, że wręcz przeciwnie... Byłem bardzo ciekaw, w jaki sposób Dumała zmieścił w niecałych 30 minutach tak rozbudowaną - nie tylko fabularnie, ale 'psychologicznie' - powieść. Przez chwilę obawiałem się, że będzie to coś w rodzaju streszczenia treści, ale, jak się okazało, były to obawy całkowicie płonne. Wydaje mi się, że autor właśnie głównie - a właściwie niemal wyłącznie - skupił się na wątku psychologicznym. Jest to zresztą bardzo rozsądne i zrozumiałe, jako że krótki metraż, w dodatku bez dialogów, nie jest zbyt pojemnym nośnikiem akcji - film byłby prawdopodobnie całkowicie niezrozumiały. Rzecz jasna, jeśli się nie czytało książki, to i tak nie wie się raczej, o co chodzi;) Jednak o ile sam wybór takiego podejścia uznałbym za 'logiczny', o tyle jego realizacja wydaje mi się po prostu mistrzowska!! Samo jądro, cały psychologiczny efekt dzieła idealnie jest wspierany, a nawet współ-budowany przez klimat, na który składa się animacja, dźwięki, a także muzyka, która sama w sobie jest już godna uwagi i podziwu.
Jedno, co mi trochę przeszkadzało (acz z przyczyn subiektywnych) to ten taki 'kolaż' - nie lubię osobiście mieszania technik, trochę psuje mi to klimat. Ale to tylko moje zdanie. Chyba tylko przez to dałem 9/10 zamiast maksa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones