"Tamte dni, tamte noce" dwadzieścia lat później

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Tamte+dni%2C+tamte+noce%22+dwadzie%C5%9Bcia+lat+p%C3%B3%C5%BAniej-135289
André Aciman ‒ mistrz intymnych detali i emocjonalnych niuansów, które są materią pożądania, ponownie przenosi nas w scenerię romansu. Trzy opowiadania, trzej bohaterowie, trzy zmysłowe opowieści przepełnione erotyzmem, nostalgią i czułością. Książka "Znajdź mnie" ukazuje się dziś nakładem wydawnictwa Poradnia K.


Samuel, starzejący się profesor filologii klasycznej jedzie na spotkanie z synem, Eliem, wziętym pianistą. Przypadkowe spotkanie w pociągu do Rzymu z piękną młodą kobietą odmienia jego życie. Elio przeprowadza się do Paryża, gdzie nawiązuje udaną relację z niemal o dwie dekady starszym mężczyzną. Oliver, dziś wykładowca college'u w Nowej Anglii, mąż i ojciec, planuje długą podróż przez Atlantyk.

Jak tym razem splotą się losy głównych bohaterów?

Świat "Tamtych dni, tamtych nocy" tak naprawdę nigdy mnie nie opuścił. Mimo że stworzyłem bohaterów i byłem autorem ich życia, nie przypuszczałem, że nauczą mnie tak wielu rzeczy o intymności i miłości – nie byłem świadomy, że je wiem, dopóki nie przelałem ich na papier. Film sprawił, iż zdałem sobie sprawę, że chcę wrócić do bohaterów i obserwować ich przez kolejne lata.
André Aciman, Vulture

Patrzyliśmy na siebie, ale żadne z nas nic nie mówiło. Wiedziałem, że jeśli powiem choć słowo, czar pryśnie, siedzieliśmy więc milczący i zapatrzeni w siebie, tak jakby ona też się bała rozproszyć magię chwili. Chciałem zapytać: Co ty robisz w moim życiu? Czy tacy młodzi i piękni ludzie naprawdę istnieją? Czy poza filmami i czasopismami w ogóle są realni?

Chciałem, żeby dotknął mnie w policzek drugą dłonią i trzymał moją twarz, trzymał moją twarz i pozwolił mi być młodszym z nas dwóch, a potem pocałował mnie głęboko w usta. Poczułem się tak, jakbyśmy przed chwilą byli razem w łóżku, a on przestał ze mną rozmawiać i po prostu zniknął.
fragmenty książki

Stworzona przez Acimana historia jest wzruszająca, ale nie sentymentalna (...) Elegancka, zapadająca w pamięć historia o wiecznej miłości przez pokolenia.
Kirkus Review

Elegancka kontynuacja okrzykniętej arcydziełem pierwszej powieści Acimana "Tamte dni, tamte noce" powraca do najważniejszych bohaterów blisko dwadzieścia lat później. Sercem powieści jest Elio, a jej główne tematy: między innymi ojcostwo, muzyka, natura czasu i przeznaczenia – są przesiąknięte erotyzmem, nostalgią i czułością.
Powieść ponownie demonstruje zdolność Acimana do łączenia zmysłowości i cielesności w historiach, które chwytają za serce.

Publishers Weekly


Książka André Acimana "Tamte dni, tamte noce" ("Call Me by Your Name") ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K w styczniu ubiegłego roku, prawie równolegle z premierą filmu w reżyserii Luki Guadagnino, który powstał na jej podstawie. Film otrzymał Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Jamesa Ivory'ego. Historia wzajemnej fascynacji i namiętności, a wreszcie uczucia, które połączyło dorastającego chłopca z gościem jego rodziców zebrała znakomite recenzje. Czytelnicy zastanawiali się, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, czy dane im będzie się jeszcze kiedykolwiek spotkać. Znajdź mnie to odpowiedź na ich prośby.

****

"ZNAJDŹ MNIE" – premiera: 30.10.2019
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Tytuł oryginału: Find Me
Cena: 34,99 z
ł

O autorze

André Aciman (ur. 2 stycznia 1951 roku) - amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem Wyjście z Egiptu. Książka otrzymała Nagrodę Whiting. Aciman publikuje na łamach "The New Yorker", "The New York Review of Books" i "The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury. Jego powstała w 2007 roku powieść "Tamte dni, tamte noce" otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez New York Times za książkę roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones