Najlepsze filmy o tematyce gejowskiej. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+tematyce+gejowskiej.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-143872
Najlepsze filmy o tematyce gejowskiej. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Słyszeliście o filmach "Tajemnica Brokeback Mountain" czy "Tamte dni, tamte noce"? A może widzieliście i Wam się spodobały? Chcecie poznać więc podobnych filmów? Jeśli tak, to czytajcie dalej. Poniżej znajdziecie najlepsze według nas filmy o tematyce gejowskiej. Dla niezainteresowanych mamy wiele innych rankingów, na przykład: najlepsze filmy o modzie, najlepsze filmy romantyczne i najlepsze filmy dla dwojga.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O GEJACHFilmy o gejach pojawiają się niemal od samego początku kina. Przez znaczną część ubiegłego wieku przeznaczone było im miejsce na drugim planie. W okresach obyczajowej cenzury osobom LGBT przypadały role zdeprawowanych złoczyńców, zniewieściałych klaunów lub tragicznych jednostek będących ostrzeżeniem dla widzów. Dziś kina zdają się bardziej przyjazne osobom LGBT. Ich przedstawiciele wciąż jednak pojawiają się przede wszystkim na drugim planie jako przyjaciele głównych bohaterów lub członkowie rodziny.

Nasz ranking nie jest poświęcony takim obrazom. Wybieraliśmy tylko te filmy o gejach, w których są oni głównymi postaciami fabuły. Pominęliśmy również te filmy LGBTQ, które poświęcone są innym mniejszościom seksualnym. Kiedyś dostaną zapewne własne rankingi. Skupiliśmy się przede wszystkim na klasyce kina mainstreamowego (wybierając tak popularne filmy o gejach, jak "Tajemnica Brokeback Mountain" czy "Tamte dni, tamte noce") i artystycznego (filmy typu "Yossi & Jagger","Edward II"). Dlatego też prawie w całości pominęliśmy filmy gejowskie, czyli produkcje niszowe robione przez gejów z myślą o gejach.


Jeśli komuś wydaje się, że temat LGBT to wymysł progresywnych środowisk ostatnich paru dekad, a przed filmem "Tajemnica Brokeback Mountain" o gejach milczały filmy popularne, to ten obraz będzie prawdziwym szokiem. Nakręcony w pierwszej połowie XX wieku "Mikaël" jest ekranizacją powieści Hermana Banga. Za reżyserię odpowiadał jeden z największych twórców filmowych w historii kina Carl Theodor Dreyer. Jest to opowieść o tragicznym trójkącie miłosnym. Z jednej strony mamy uznanego na świecie malarza, z drugiej – zubożałą arystokratkę. Między nimi znalazł się tytułowy Mikaël: kochanek malarza, związany z nim głównie dla pieniędzy i wygód materialnych, a tymczasem oczarowany księżniczką. Film powstał w 1924 roku. Wątek relacji homoseksualnej pokazany został w sposób subtelny, ale jednak oczywisty dla wszystkich widzów. "Mikaël" był jednym z pierwszych filmów o gejach, w których postać homoseksualisty była pełnoprawnym bohaterem.


Popularne kino brytyjskie lat 80. i 90. kochało opowieści obyczajowe o dolach i niedolach klasy robotniczej. Filmy tego nurtu łączyły w sobie wątki komediowe z brutalnymi realiami życia w czasach rządów Margaret Thatcher. Często były to również filmy o gejach. Jednym z czołowych przykładów tego nurtu jest "Moja piękna pralnia" w reżyserii Stephena Frearsa. Film ten to historia dwóch młodych londyńczyków. Jeden jest Pakistańczykiem, który marzy o własnym biznesie. Drugi to Anglik, który ma już dość pustych aktów agresji przeciwko imigrantom "kradnącym pracę prawdziwym Brytyjczykom". Choć tych dwóch wiele różni, to jednak połączyła ich miłość i wizja lepszej przyszłości. Rolę jednego z pary kochanków zagrał Daniel Day-Lewis. Był to jego pierwszy aktorski sukces na arenie międzynarodowej.


18
plakat filmu Ból i blask

Ból i blask

Dolor y gloria
1 godz. 53 min.
Cała twórczość Pedro Almodóvara to filmy LGBT. Praktycznie w każdym jego filmie pojawiają się przedstawiciele LGBT i temat mniejszości seksualnych. Do naszego rankingu wybraliśmy jeden z późniejszych jego obrazów, "Ból i blask". Często współpracujący z Almodóvarem Antonio Banderas przyjął tu rolę reżysera filmowego zmagającego się z bólem. Kulisy jego historii poznajemy dzięki retrospekcjom (pierwsza miłość, dorastanie, odkrycie kina) oraz przez spotkania z ważnymi kiedyś dla niego osobami. W filmie "Ból i blask" pojawiają się popularne w twórczości Almodóvara tematy. Czyni to z filmu swoiste zestawienie "The Best Of...".


17
Pierwszy film w karierze kreatora mody Toma Forda to intymny portret jednostki próbującej pozbierać się po stracie. Choć jest to film o gejach – główny bohater był od lat z mężczyzną w związku, który właśnie przerwała śmierć – to reżyser nie daje się zamknąć w przegródce z napisem "gejowskie filmy". "Samotny mężczyzna" porusza uniwersalny temat radzenia sobie ze świadomością nieuchronnego końca i budowania życia na nowo, kiedy zabraknie miłości. W 2009 był to jeden z najważniejszych filmów roku, a grający główną rolę Colin Firth zdobył nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji, a także nagrodę BAFTA.


16
plakat filmu Filadelfia

Filadelfia

Philadelphia
2 godz. 5 min.
Amerykańskie filmy o gejach można z grubsza podzielić na te, które powstały przed "Filadelfią" i te, które powstały po. Był to bowiem pierwszy mainstreamowy film LGBT, którego tematem był nie tylko homoseksualizm, ale i AIDS. Główną rolę zagrał w nim Tom Hanks. Gwiazdor wciela się w szanowanego adwokata, którego życie prywatne to tajemnica. Kiedy zachorował na AIDS, wszyscy się od niego odwrócili. Z szanowanego prawnika stał się pariasem. Mężczyzna jednak nie zamierzał się poddać i postanowił walczyć w sądzie o swoją godność. Film cieszył się ogromną popularnością, a Tom Hanks został obsypany nagrodami, w tym Oscarem. Do czasu "Tajemnicy Brokeback Mountain" był to jeden z najpopularniejszych amerykańskich filmów o gejach.


Filmy o gejach i Afroamerykanach jednocześnie to połączenie, którego popularne kino amerykańskie próbowało niezwykle rzadko. Dlatego też mający swoją premierę w 2016 roku film "Moonlight" był tak wielkim wydarzeniem. Jak to często bywa w mainstreamie, temat LGBT wpisuje się tu w szersze spektrum uniwersalizmów. W filmie Barry'ego Jenkinsa pojawiają się wątki opowieści o dorastaniu, o szukaniu swojego miejsca w świecie, o kuszącej i niebezpiecznej ścieżce związanej z przemocą i narkotykami, a także o miłości w różnych jej formach oraz o gejach. Wielu Amerykanów nigdy wcześniej nie widziało takiego filmu w kinach. Co docenione zostało przez Akademię, która przyznała filmowi trzy Oscary, w tym Mahershali Alemu za rolę Juana.


14
Fani filmu "Tajemnica Brokeback Mountain" z całą pewnością doskonale znają ten film. Kar Wai Wong opowiada o gejach w typowy dla siebie sposób. Skupia się na ludziach, pokazuje intymną stronę ich miłości. Życie, które raz daje szczęście, innym razem smutek, w tym filmie staje się zmysłowym misterium. Mistrzostwo reżysera polega na tym, że oglądając bohaterów, łatwo zapomina się o tym, że jest to film o gejach. Widzimy po prostu ludzi schwytanych w skomplikowaną sieć emocji. Miłość dla Kar Wai Wonga to temat tak uniwersalny, że wymyka się prozaicznym etykietkom jak chociażby "LGBT".


Jakie jest popularne rozwiązanie, kiedy mainstream chce sięgnąć po temat LGBT? Oczywiście wykorzystanie formuły biografii. Tak jest chociażby w przypadku "Zanim zapadnie noc". Film Juliana Schnabela jest ekranizacją autobiograficznej powieści kubańskiego poety Reinaldo Arenasa. To obraz jednostki pełnej pasji i sprzeczności, której życie definiowały miłość do sztuki i mężczyzn oraz desperacka walka o możliwość bycia sobą. W 2000 roku był to jeden z najważniejszych filmów festiwalu w Wenecji z fantastyczną, nagrodzoną Oscarem rolą Javiera Bardema. My polecamy ten film w szczególności fanom Johnny'ego Deppa za niezwykle zaskakującą rolę Bon Bon.


Angielski król Edward II większości widzom kojarzy się z postacią z filmu Mela Gibsona "Waleczne serce". Nie został on tam zbyt pochlebnie pokazany. Zupełnie inaczej jawi się w dramacie z 1991 roku "Edward II". Derek Jarman, który często w swojej twórczości sięgał po temat LGBT, zainspirował się powstałą pod koniec XVI wieku sztuką Christophera Marlowe’a. Widzimy tu dramat jednostki wyniesionej ponad inne za sprawą swego pochodzenia. Jego pozycja staje się jednak jego przekleństwem, wikłając go w relacje budowane nie na miłości i lojalności, lecz na fałszu i ambicjach. "Edward II" należy do najważniejszych filmów o gejach powstałych w latach 90. ubiegłego wieku. Grająca w nim Tilda Swinton za rolę Izabeli Francuskiej została nagrodzona w Wenecji.


Jeśli poruszyła Was historia z filmu "Tajemnica Brokeback Mountain", to musicie obejrzeć "Yossiego & Jaggera". Pochodzący z Izraela Eytan Fox regularnie pojawia się na światowych festiwalach i swoją twórczość oparł na opowieściach o gejach. Pierwsze jego popularne na światowych festiwalach dzieło filmowe to opowieść o życiu i miłości dwóch żołnierzy armii izraelskiej. Tytułowi bohaterowie to dwaj młodzi mężczyźni pełniący służbę na granicy z Libanem. Choć łączy ich miłość, rzeczywistość próbuje rozdzielić. Fox snuje pełną marzeń i bólu opowieść o Izraelczykach, których młodość zdominowana jest przez wojnę i obowiązkową służbę wojskową.


Xavier Dolan jest kolejnym filmowcem na naszej liście, z którego twórczości nie łatwo było wybrać jeden film na temat LGBT. Zdecydowaliśmy się "Toma", jedno z jego najdojrzalszych dzieł. Film ten jest ekranizacją sztuki Michela Marca Boucharda. To historia młodego chłopaka pogrążonego w żałobie. Miłość jego życia nie żyje. Tom przybywa na pogrzeb i odkrywa, że nikt nie wie, kim tak naprawdę był dla zmarłego. Film Dolana jest misternym studium bólu, żałoby i rodzinnych relacji. Spośród dotychczasowych filmów kanadyjskiego reżysera wydaje się najbardziej stonowane i skupione, nie tracąc jednak nic z charakterystycznego autorskiego stylu.


9
plakat filmu Moje własne Idaho

Moje własne Idaho

My Own Private Idaho
1 godz. 42 min.
Na początku lat 90. filmy o gejach stały się niezwykle popularne w amerykańskim kinie niezależnym. Z czasem zaczęło się mówić o tej fali filmów jako o new queer cinema. Sztandarowym przedstawicielem tego nurtu był słynny film Gusa Van Santa "Moje własne Idaho". Na długo przed tym, jak widzowie pokochali Heatha Ledgera i Jake'a Gyllenhaala w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain", ich serca podbili River Phoenix i Keanu Reeves. Film jest bardzo luźną adaptacją dramatów Szekspira "Henryk IV" i "Henryk V". Jego bohaterami są żyjący na obrzeżu społeczeństwa gej narkoleptyk i męska prostytutka. Ich podróż przez Amerykę stała się dla Gusa Van Santa pretekstem do nakreślenia portretu zagubionych młodych ludzi, ich pragnień, marzeń, miłości. Film pokazywał też życie pełne bólu, rozczarowań i smutku. Obok "Doom Generation" Gregga Arakiego i "Dzieciaków" Larry'go Clarka był to najważniejszy filmowy portret młodzieży powstały w kinie w latach 90.


James Ivory, mistrz zaglądania pod podszewkę sztywnego angielskiego społeczeństwa, w swoim filmie "Maurycy" wziął na warsztat temat miłości gejowskiej i klasowych mezaliansów. Punktem wyjścia dla filmu jest powieść E.M. Forstera. Napisana na początku XX wieku doczekała się publikacji dopiero po śmierci pisarza. Forster nie wierzył, że historia o gejach zostanie dobrze przyjęta przez angielską publiczność w czasach, kiedy homoseksualizm był na Wyspach karany więzieniem. Film został przyjęty dużo lepiej. Hugh Grant otrzymał na festiwalu w Wenecji specjalną nagrodę, a Srebrnego Lwa zgarnął sam James Ivory, utrwalając tym swoją pozycję niekwestionowanego mistrza angielskiego kina kostiumowego.


Gregg Araki to jedna z czołowych postaci new queer cinema. Po temat LGBT sięgał wielokrotnie. My wybraliśmy jednak do naszego rankingu jedno z późniejszych jego dzieł – wstrząsający i przejmujący "Zły dotyk". Film porusza temat spustoszenia, jakie sieje w człowieku doświadczenie przemocy seksualnej w dzieciństwie. Araki powraca tu do tematu pokolenia straconego, pokazując puste, destrukcyjne, przemienione w piekło życie młodych osób. Świetnymi kreacjami popisali się tu Joseph Gordon-Levitt i stawiający pierwsze kroki w aktorstwie, dziś spełniający się w roli reżysera, Brady Corbet.


I kolejny film w naszym rankingu najlepszych filmów o gejach, który przypadnie do gustu fanom "Tajemnicy Brokeback Mountain". Punktem wyjścia dla "Spalonej forsy" są prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w Urugwaju i Argentynie w połowie lat 60. ubiegłego wieku. W rękach Marcela Pineyro historia została przekształcona w zmysłową opowieść o parze nierozłącznych kochanków. Swoją miłość wystawią na poważną próbę, biorąc udział w nieudanym napadzie. Choć z naszego rankingu może to nie wynikać, filmy o gejach są w Ameryce Południowej całkiem popularne. "Spalona forsa" wyróżnia się na ich tle nie tylko poziomem opowieści, ale też obecnością w obsadzie dwóch wówczas młodych, wschodzących gwiazd hiszpańskojęzycznej kinematografii: Leonarda Sbaraglii i Eduarda Noriegi.


5
plakat filmu Priscilla, królowa pustyni

Priscilla, królowa pustyni

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
1 godz. 44 min.
Nasz ranking "najlepsze filmy o gejach" zdominowany jest przez poważne i mroczne filmy LGBT. Nie należy z tego wyciągać wniosku, że kino LGBT ma tylko taką twarz. Jest wiele filmów, które opromienią Wasze dni, poprawią Wam humor i sprawią, że życie wyda się barwniejsze i radośniejsze. Wystarczy przypomnieć popularne w 1994 roku dzieło Stephana Elliotta "Priscilla, królowa pustyni". Temat drag queen został tu potraktowany lekko, z przymrużeniem oka. Trójka barwnych bohaterów wyrusza na występy na australijską prowincję. W rytm skocznych przebojów szwedzkiego zespołu ABBA opowiedziana zostanie nam optymistyczna historia o gejach, pełna afirmacji życia i różnorodność. "Priscilla, królowa pustyni" każdego naładuje potężną dawką pozytywnej energii. Trudno sobie wyobrazić bardziej kolorowy film o gejach.


4
plakat filmu Piękny kraj

Piękny kraj

God's Own Country
1 godz. 44 min.
Niepoprawnym romantykom polecanym z kolei film "Piękny kraj". Przez wielu krytyków porównywany do filmu "Tajemnica Brokeback Mountain", w rzeczywistości mocno się od niego różni. To opowieść o młodym chłopaku ze wsi, który uczy się bliskości i miłości po spotkaniu z przystojnym imigrantem z Rumunii. "Piękny kraj" udowadnia, że filmy o gejach mogą przybierać formę współczesnych baśni dla dorosłych. Temat LGBT nie jest tu poruszony dla celów propagandowych, lecz jest elementem podkreślającym uniwersalną prawdę, że szczęście i miłość mogą spotkać każdego, pod warunkiem otwarcia się na taką możliwość. Ta historia o gejach podbije serce wszystkich tych, którzy wierzą, że lepsze życie jest możliwe.


3
Jednym z najpopularniejszych filmów o gejach ostatnich latach są bez wątpienia "Tamte dni, tamte noce". Luca Guadagnino snuje tu klasyczną opowieść o letniej miłości w pięknych okolicznościach włoskiej scenerii. To historia przystojnego Olivera i odkrywającego swoją seksualność młodego Elio, których połączyły wspólne zainteresowania i brzoskwinie. Współautorem scenariusza jest James Ivory, twórca uwzględnionego w tym rankingu filmu o gejach "Maurycy". Na ekranie wspaniali Timothée Chalamet i Armie Hammer.


Zanim pojawiły się "Tamte dni, tamte noce" listę pod tytułem "popularne filmy o gejach" otwierała "Tajemnica Brokeback Mountain". Dla wielu osób był to pierwszy film o gejach, jaki widzieli na dużym ekranie. Przyszli ściągnięci nazwiskami aktorów: Jake'a Gyllenhaala i Heatha Ledgera, zostali oczarowani piękną, tragiczną historią miłości. To opowieść o parze kowbojów, którzy z dala od ludzi, na łonie dzikiej, pięknej, czasem groźnej przyrody mogą być sobą i w końcu poczuć się wolni. Wśród ludzi jest jednak inaczej, co będzie miało swoje smutne konsekwencje. "Tajemnica Brokeback Mountain" odniosła wielki triumf w kinach i została obsypana masą nagród. Dzięki niej wielu twórców poczuło, że mogą kręcić filmy o gejach dla masowego odbiorcy.


1
plakat filmu Pieskie popołudnie

Pieskie popołudnie

Dog Day Afternoon
2 godz. 10 min.
Arcydzieło Sidneya Lumeta zainspirowane zostało autentyczną historią o gejach, którzy napadli na bank na Brooklynie w 1972 roku. Skok zakończył się jednak fiaskiem, a para pechowych rabusiów zabarykadowała się wewnątrz, biorą na zakładników pracowników i klientów banku. Dla jednego z nich napad na bank był aktem miłości. Chciał w ten sposób zdobyć pieniądze na operację zmiany płci dla ukochanej osoby. Fantastyczna kreacja Ala Pacino uczyniła z tego syna polskiego imigranta bohatera, któremu kibicowały masy. Lumet po mistrzowsku budował tempo, tworząc genialne arcydzieło. A jednak prawdziwa historia Johna Wojtowicza jest dużo bardziej szalona od tego, co zobaczyliśmy w kinie. Zachęcamy, by po obejrzeniu filmu zapoznać się z biografią prawdziwego Wojtowicza.