Co zobaczymy w tym roku w Kazimierzu?

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Co+zobaczymy+w+tym+roku+w+Kazimierzu-11410
9. Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 1-10 sierpnia.
Tegoroczna edycja przyniesie więcej premier polskich i zagranicznych, wśród nich:
- "Zabawy z bronią", reż. Michael Moore
- "Good Bye, Lenin", reż. Wolfgang Becker
- "Zmruż oczy", reż. Andrzej Jakimowski
- "Miasto boga", reż. Fernando Meirelles
- "Siostry Madgalenki", reż. Peter Mullan
- "Daleko od nieba", reż. Todd Haynes
- "Julia wraca do domu", reż. Agnieszka Holland

Wśród najlepszych filmów sezonu w programie Festiwalu znajdą się następujące tytuły: "I twoja matkę też", "Adaptacja", "Eksperyment", "Król tańczy", "Koniec z Hollywood", "Edi", "Frida", "Godziny", "Smak życia", "Eden", "Czas apokalipsy".
W programie Festiwalu znajdzie się także retrospektywa filmów Stanleya Kubricka.
W sumie pokazanych zostanie około 100 filmów fabularnych.

Projekcje odbywać się będą tak jak w roku ubiegłym w Kinie PLUS GSM (klimatyzowany namiot na 900 osób) oraz w Nowym Namiocie, w którym widownia liczyć będzie 300 miejsc. To już drugie kino, które stanie w Kazimierzu specjalnie dla potrzeb Festiwalu. W Nowym Namiocie prezentowane będą dokumenty, spektakle Teatru Telewizji, Konkurs Kina Niezależnego, przegląd Nowego Kina Niemieckiego.
W sekcji Nowego Kina Niemieckiego, przygotowanego przy współpracy z Goethe Institut, na otwarcie pokażemy nagrodzony w tym roku Oscarem film Caroline Link "Gdzieś w Afryce", a ponadto: "Na półpiętrze", "Mapa serca", "Decyzja", "Berlin jest w Niemczech" oraz tegoroczną produkcję debiutanta Stefana Sarazina "Nitchewo" z Danielem Olbrychskim.

Wśród dokumentów szczególną uwagę kierujemy na pełną retrospektywę Marcela Łozińskiego. Oprócz znanych filmów, takich jak pełnometrażowy dokument fabularny "Jak żyć" (1977), nagradzany wielokrotnie film "Wszystko może się przytrafić" (1995), zaprezentujemy: "Wizytę" (1974) oraz jej kontynuację "Żeby nie bolało" (1998), "Króla" (1978), "Koło Fortuny" (1972), a także studenckie etiudy znanego dziś dokumentalisty.

Do końca czerwca trwa nabór filmów niezależnych, które wezmą udział w 2 Konkursie Kina Niezależnego. Zwycięzca w kategorii fabuła, czas trwania powyżej 30 min, zostanie automatycznie zakwalifikowany do Konkursu Kina Niezależnego, który w dniach 16-20 września odbędzie się w Gdyni jako część XXVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Ceny biletów: filmy fabularne 10 zł, dokumenty 5 zł. Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 30 lipca. Szczegóły na stronach www.latofilmow.pl.