Film Wayne'a Wanga wygrywa 58 festiwal w San Sebastian

"A Thousand Years of Good Prayers" Wayne'a Wanga zdobyło najważniejszą nagrodę - Złotą Muszlę - na zakończonym w sobotę festiwalu filmowym w San Sebastian. Henry O, grający w filmie główną rolę, otrzymał nagrodę aktorską.

"A Thousand Years of Good Prayers" to opowieść o chińskich emigrantach, którzy zamieszkują w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem jest Chińczyk, pan Shi, który przybywa do Ameryki, by porozmawiać ze swoją dawno niewidzianą córką. Doszły go bowiem słuchy, że kobieta rozwiodła się. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że emigranci zupełnie inaczej patrzą na świat. Co więc, sam Shi będzie musiał na nowo zdefiniować swoje własne życie, kiedy na horyzoncie pojawi się atrakcyjna Iranka.

Nagrodę specjalną jury otrzymała Hana Makhmalbaf za film "Buda as sharm foru rikht" (Buddha Collapsed Out of Shame). Bohaterką filmu jest 6-letnia dziewczynka mieszkająca w okolicach posągu Buddy zniszczonego przez Talibów. Dziewczynka chce dotrzeć do szkoły, by nauczyć się czytać. Po drodze spotyka chłopców bawiących się w okrutne zabawy, do złudzenia przypominające zachowanie dorosłych, jakie na co dzień obserwują.

Nick Broomfield został nagrodzony Srebrną Muszlą w uznaniu za reżyserię. Broomfield w San Sebastian pokazał dokument "Battle for Haditha" opowiadającym o walce irackich powstańców z amerykańskimi wojskami jaka w listopadzie 2005 roku rozegrała się w miejscowości Al-Hadisa.

Najlepszą reżyserką uznano Blancę Portillo, która wystąpiła w filmie "Siete mesas (de billar francés)". Film otrzymał również nagrodę za scenariusz napisany przez Gracię Querejetę i Davida Planella. Musieli się oni jednak podzielić nagrodą z autorem scenariusza do filmu "Honeydripper" Johnem Saylesem, którego również jury doceniło.

Pozostałe nagrody przyznane w sobotę:

Najlepsze zdjęcia: Charlie Lam ("Cheut ai kup gei")
Nagroda dla nowego reżysera: Conrad Clark ("Soul Carriage")
Nagroda Horizontes: "El ba?o del papa" reż. Enrique Fernández i César Charlone
Nagroda Publiczności: "Karmel" reż. Nadine Labaki
Nagroda Publiczności dla najlepszego europejskiego filmu: "Motyl i skafander" reż.Julian Schnabel
Nagroda Młodych: "Karmel" reż. Nadine Labaki
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię