Film z Cumberbatchem i Shannonem o Thomasie Edisonie uratowany

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Film+z+Cumberbatchem+i+Shannonem+o+Thomasie+Edisonie+uratowany-132504
Drugie szanse jednak się zdarzają. Reżyser Alfonso Gomez-Rejon ("Earl i ja, i umierająca dziewczyna") właśnie uratował swój film "The Current War" od losu, jaki zgotował mu producent Harvey Weinstein. Wszystko dzięki kruczkowi w kontrakcie i Martinowi Scorsesemu.


Film, którego gwiazdami są Benedict Cumberbatch i Michael Shannon, miał premierę na festiwalu w Toronto w 2017 roku. Gomez-Rejon nie był jednak zadowolony z wersji, którą pokazano na festiwalu, miał jednak związane ręce. Harvey Weinstein wymusił swoją wersję montażową "The Current War", by zdążyć na festiwalową premierę w nadziei powtórzenia sukcesu "Jak zostać królem", który z festiwalu w Toronto trafił na oscarowe salony. Film nie spodobał się jednak publiczności, a na serwisie Rotten Tomatoes ma chwilowo ocenę 33%. Wydawało się więc, że po premierze festiwalowej los projektu jest przesądzony, wersja Weinsteina zostanie sprzedana na festiwalowych targach i trafi do dystrybucji. Stało się jednak inaczej.

Kontrakt Gomeza-Rejona głosił bowiem, że jeśli powstanie wersja montażowa, na którą reżyser nie wyraził zgody, musi zaakceptować ją Scorsese - również producent filmu. W wyniku upadku The Weinstein Company Scorsese nie miał jednak okazji "przyklepać" wersji Weinsteina. W ten sposób film został "zablokowany". W uratowaniu filmu pomogli również Timur Bekmambetov i Basil Iwanyk.
 
Nowa wersja ma już amerykańskiego dystrybutora, pięć nowych scen i trwa o 10 minut krócej niż "układka" pokazana w Toronto. "The Current War" ma więc szansę przekonać do siebie krytyków i widzów na nowo.

Film opowiada historię wojny, jaką toczyli ze sobą Thomas Edison (Cumberbatch) i George Westinghouse (Shannon). Jej przedmiotem była przyszłość elektryczności w Stanach Zjednoczonych. Edison był zwolennikiem prądu stałego, z kolei Westinghouse uważał, że prąd zmienny jest lepszy. Edison wygrał wyścig patentowy, ale to wcale nie zakończyło konfliktu między wynalazcami.