Kim Ki-duk nie żyje. Słynny koreański twórca miał 59 lat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kim+Ki-duk+nie+%C5%BCyje.+S%C5%82ynny+korea%C5%84ski+tw%C3%B3rca+mia%C5%82+59+lat-140568
Kim Ki-duk nie żyje. Słynny koreański twórca miał 59 lat
źródło: Getty Images
autor: Anadolu Agency
W wieku 59 lat odszedł Kim Ki-duk. Wielokrotnie nagradzany koreański reżyser, twórca takich filmów, jak m.in. "Pusty dom", "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" oraz "Pieta", zmarł z powodu powikłań po koronawirusie.

O śmierci twórcy poinformował Witalij Manski, dyrektor festiwalu ArtDocFest w Rydze. Kim przebywał na Łotwie od 20 listopada, planował tam zakup nieruchomości. Zmarł w szpitalu w piątek nad ranem. Powodem były powikłania po Covid-19.

Kim Ki-duk - kim był koreański reżyser?Kim urodził się 20 grudnia 1960 roku w miejscowości Bonghwa w Korei Południowej. W latach 1990-1993 wyjechał do Paryża, by studiować malarstwo. Po powrocie do Korei rozpoczął karierę filmową, próbując swoich sił jako scenarzysta. W 1996 roku zadebiutował filmem "Krokodyl", który został bardzo ciepło przyjęty przez koreańską krytykę i został pokazany na europejskich festiwalach. Drogę do kariery międzynarodowej otworzył mu film "Wyspa" (2000) pokazywany m.in. na festiwalach w Wenecji i Toronto.

Kim Ki-duk - najważniejsze filmyDo najważniejszych i najgłośniejszych tytułów w karierze Kima należą "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" (2003), "Pusty dom" (2004), "Samarytanka" (2004), "Łuk" (2005), "Arirang" (2011) oraz "Pieta" (2012).

Reżyser łączył w swoich filmach obrazy brutalnej przemocy z elementami duchowości, co przyniosło mu rozgłos, ale też wywoływało sprzeciw (brytyjska premiera "Wyspy" została opóźniona ze względu na kontrowersje wokół scen przemocy wobec zwierząt).

"Pieta" została nagrodzona Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w 2012 roku. "Pusty dom" zdobył specjalną nagrodę reżyserską na MFF w Wenecji, a "Samarytanka" nagrodę dla najlepszego reżysera na Berlinale. "Arirang" uznano natomiast najlepszym filmem przeglądu Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2011 roku.

Kim Ki-duk - kontrowersje wokół reżyseraW 2017 roku aktorka, która nie ujawniła nazwiska, oskarżyła Kima o przemoc fizyczną i zmuszanie do udziału w niesymulowanej scenie seksu na planie filmu "Moebius" (2013). W 2018 trzy kolejne aktorki oskarżyły reżysera o gwałt, przemoc seksualną i fizyczną oraz zmuszanie do seksu w zamian za obietnice ról w swoich filmach. W 2019 roku Kim został ukarany za napaść fizyczną, ale zarzuty przemocy seksualnej zostały oddalone ze względu na brak dowodów. Reżyser złożył pozew, w którym zarzucał kobietom fałszywe oskarżenia i żądał zadośćuczynienia za szkody, jakich doznał.