Koniec strajku w Hollywood! Aktorzy z SAG-AFTRA wracają do pracy

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Koniec+strajku+w+Hollywood+Aktorzy+z+SAG-AFTRA+wracaj%C4%85+do+pracy.+S%C4%85+podwy%C5%BCki+i+bonusy-152770
Koniec strajku w Hollywood! Aktorzy z SAG-AFTRA wracają do pracy
źródło: Getty Images
autor: Mario Tama
Komisje negocjacyjne SAG-AFTRA (Amerykańska Gildia Aktorów) i AMPTP (Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych) doszły do porozumienia. Oznacza to koniec najdłuższego strajku aktorskiego w historii Hollywood!

Koniec strajku - co ustaliły strony sporu?



W środowym oświadczeniu, związek zawodowy poinformował, że strajk zostanie oficjalnie zakończony w czwartek o godzinie 12:01 czasu pacyficznego. Komitet negocjacyjny zadecydował o tym jednogłośnie. Teraz swój stempelek ma przystawić  komisja ratyfikacyjna. 

Przez ostatnie kilka dni trwały ustalenia dotyczące nowych warunków kontraktów z aktorami, dotyczące m.in. pionierskich zabezpieczeń profesji przed ekspansją Sztucznej Inteligencji oraz nowych płac. Aktorzy wywalczyli 7-procentowe podwyżki, czyli jeszcze wyższe niż scenarzyści z WGA. W nowej umowie są również podwyżki składek emerytalnych oraz zdrowotnych, a także zapis o "bonusach z usług streamingowych" (co nie jest równoznaczne z odrzuconym przez AMPTP projektem powszechnych tantiem).  Nowy kontrakt opiera na kwotę ponad miliarda dolarów. 

"Udało nam się wywalczyć nowy kontrakt, który zapewni wszystkim członkom i członkiniom Gildii możliwość budowania trwałych karier. Skorzystają na tym wszyscy" - czytamy w oświadczeniu. Oczywiście, szczegóły kontraktu oraz zapisów dotyczących najbardziej newralgicznych kwestii - przede wszystkim bonusów z najbardziej popularnych filmów i seriali w streamingu oraz Sztucznej Inteligencji - poznamy  po ratyfikacji umowy.  Cały proces może potrwać nawet do tygodnia. Jednak już dziś aktorzy będą mogli wrócić do pracy, a zamrożone przez strajk produkcje będą powoli wznawiane. 

GettyImages-1781312706.jpg Getty Images © Alberto E. Rodriguez


Strajk aktorów - dlaczego tak długo trwał?



Przypomnijmy: 12 października AMPTP i SAG-AFTRA zasiedli do stołu, by wypracować kompromis, który umożliwiłby zakończenie strajku aktorów. Po tym, jak wytwórnie i scenarzyści doszli do porozumienia, w Hollywood panował optymizm i nadzieja na szybki powrót do pracy aktorów. Niestety do porozumienia nie doszło.

AMPTP chciało, by SAG-AFTRA przyjęło podobne warunki do tych, jakie wynegocjowali scenarzyści. Jak przyznawali wówczas przedstawiciele związku zawodowego aktorów, w wielu punktach udało się osiągnąć porozumienie, w tym co do podwyżek płacy minimalnej, składek zdrowotnych i emerytalnych, wzrost płacy minimalnej kaskaderów, piosenkarzy i tancerzy. Zaś co do przypadków wykorzystania sztucznej inteligencji, aktorzy chcieli, by każde takie użycie było możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody artysty. Zgoda jest wyrażana na użycie w konkretnym projekcie, a nie "po wsze czasy".

Największą kością niezgody pozostawało jednak żądanie aktorów, by wytwórnie dzieliły się z artystami zyskami z produkcji powstających dla platform streamingowych. AMPTP stoi jednak twardo na stanowisku, że stworzyłoby to niemożliwe obciążenie budżetowe, czyli dodatkowe 800 milionów dolarów rocznie. Aktorzy się nie zgadzali, twierdząc, że tylko roczne przychody Amazonu wynoszą ponad 500 miliardów dolarów, a najmniejszego z członków AMPTP Parmount Global ponad 30 miliardów. Zaś sami szefowie uzyskują niemal tyle, ile SAG-AFTRA chce dla kilkunastu tysięcy osób. 

Jakie zakazy obowiązywały strajkujących aktorów?



Z opublikowanego przez Gildię Aktorów (SAG-AFTRA) dokumentu, który punktuje obowiązki strajkujących, dowiedzieliśmy się, jakie ograniczenia obowiązują aktorów na czas strajku

Zakazane są następujące rodzaje występów na podstawie kontraktów na udział w kinowych/telewizyjnych produkcjach:

- praca przed kamerą (m.in. gra aktorska, śpiewanie, tańczenie, wykonywanie numerów kaskaderskich, motion capture)

- praca poza kamerą (m.in. dubbing, śpiewanie, narracja z offu)

- statystowanie

- praca dublerska

- przymiarki kostiumów, testy charakteryzacji

- próby i testy kamerowe

- wywiady i przesłuchania (w tym castingi zdalne)

- promocja (m.in. trasy promocyjne, wywiady, udział w konwentach, zlotach, panelach, premierach/pokazach, galach wręczenia nagród, junketach prasowych, podcastach, promocja w mediach społecznościowych)
 
- negocjacje (dotyczące m.in. przyszłych występów, produkcji materiałów promocyjnych lub tworzenia cyfrowych podobizn). 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones