Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+%22Jak+nas+widz%C4%85%22+oskar%C5%BCeni+o+znies%C5%82awienie-137004

Twórcy "Jak nas widzą" oskarżeni o zniesławienie

  • The Hollywood Reporter
  • autor: łm
  • Seriale
Nowojorska prokuratorka Linda Fairstein złożyła w sądzie pozew o zniesławienie przeciwko Netfliksowi oraz reżyserce Avie DuVernay. Kobiecie nie podoba się to, w jaki sposób została przedstawiona w miniserialu "Jak nas widzą".

1.jpg


Oparta na prawdziwej historii, która wstrząsnęła Ameryką,  produkcja przedstawia szczegóły słynnej sprawy "Piątki z Central Parku", czyli grupy czarnoskórych nastolatków skazanych za gwałt, którego nie popełnili. Czteroczęściowy serial przybliża widzom historię pięciu chłopaków z Harlemu: Antrona McCraya, Kevina Richardsona, Yusefa Salaama, Raymonda Santany i Koreya Wisea. Twórcy miniserialu prześledzą wydarzenia z 25 lat, od wiosny 1989 roku, kiedy to nastolatkowie zostali po raz pierwszy przesłuchani przez policję, przez uniewinnienie niesłusznie skazanych w 2002 roku, aż po ugodę, jaką zawarli z miastem Nowy Jork w 2014.

W serialu  pozywająca (grana przez Felicity Huffman) została pokazana jako - tu cytat z pozwu - rasistka i nieetyczny złoczyńca, który jest zdeterminowany, by za wszelką cenę wsadzić do więzienia niewinne kolorowe dzieci. Fairstein twierdzi ponadto, że choć w 1989 roku stała na czele prokuratury na Manhattanie, to nie oskarżała bezpośrednio "Piątki z Central Parku".

To nie jedyna skarga, jaka wpłynęła w ostatnim czasie do sądu przeciwko twórcom "Jak nas widzą". Netflix został również pozwany przez firmę, która zajmuje się szkoleniem policjantów w technikach przesłuchań.

zobacz też: