Alicia Vikander 

Alicia Amanda Vikander

8,2
37 732 oceny gry aktorskiej
Alicia Vikander
Alicia Amanda Vikander (ur. 3 października 1988 w Göteborgu) - szwedzka aktorka i tancerka. Karierę rozpoczęła grając w szwedzkich filmach i serialach telewizyjnych. Od 2011 roku zaczęła pojawiać się w europejskich produkcjach.
Vikander urodziła się w Göteborgu jako córka aktorki Marii Fahl Vikander i psychiatry Svante Vikandera. Ma pięcioro rodzeństwa. Zanim rozpoczęła karierę aktorską, przez 9 lat uczyła się tańca w Kungliga Baletten w Sztokholmie. Przed zmianą zawodu występowała w musicalach w operze w Göteborgu.
W krajach skandynawskich jest szczególnie znana z roli w popularnym szwedzkim serialu telewizyjnym "Andra Avenyn" (2007) oraz z filmów "Till det som är vackert" (2010) i "Klejnoty koronne" (2011). Za rolę Katariny w pierwszym z filmów wygrała nagrodę dla wschodzącej gwiazdy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie oraz Złotego Żuka za pierwszoplanową rolę kobiecą.
W 2012 roku Vikander wystąpiła w anglojęzycznej adaptacji powieści Lwa Tołstoja "Anna Karenina", a także w filmie duńskiego reżysera Nikolaja Arcela "Kochanek królowej". Została obsadzona w roli Alice Deane w amerykańskim filmie "Siódmy Syn" (2014). W 2015 roku wystąpiła w takich produkcjach jak "Dziewczyna z portretu", "Ex Machina" i "Kryptonim U.N.C.L.E.". Za pierwszy z tych filmów otrzymała między innymi Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Satelitę i nagrodę Critics' Choice oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA. W 2018 roku wcieliła się w postać Lary Croft w filmie "Tomb Raider".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 października 1988

miejsce urodzenia: Göteborg, Szwecja

wzrost: 168 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 8 innych nagród oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Michael Fassbender (od 14.10.2017), syn (ur. 2021)
Rozważano powierzenie jej roli Królewny Śnieżki w filmie "Królewna Śnieżka i Łowca", jednak ostatecznie angaż otrzymała Kristen Stewart.
Jej matką jest Maria Fahl Vikander.
Ma pięcioro przyrodniego rodzeństwa ze strony ojca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones