Trevor Wallace Howard-Smith

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/9320/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":943,"rate":7.786850477200424,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/9320/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,8
943 oceny gry aktorskiej
Trevor Howard I
Trevor Howard jest bez wątpienia jednym z najciekawszych aktorów brytyjskich swojego pokolenia. Urodzony w Clifftonville, uczęszczał do Clifton College w Bristolu, a aktorstwa uczył się w renomowanej Royal Academy of Dramatic Art oraz występował w londyńskich teatrach już parę lat przed rozpoczęciem wojny, pod koniec której poślubił Helen Cherry.

Po wojnie nastąpił prawdziwy rozkwit jego kariery. W 1945 roku wystąpił w głównej roli w uznanym filmie Davida Leana "Spotkanie", w 1949 w słynnym kryminale "Trzeci człowiek", a za rolę w "Synowie i kochankowie" z 1960 był nawet nominowany do Oscara.

Jako znakomity aktor charakterystyczny wielokrotnie pojawiał się w filmach o tematyce wojennej: "Ojciec Wergiliusz", "Operacja Kusza", "Bitwa o Anglię", to tylko niektóre pozycja z jego filmografii. Na tym się ona jednak nie kończy, ma też na swoim koncie takie tytuły jak "Superman", "Gandhi", "Maria, królowa Szkotów", a także świetną kreację kapitana Bligha w "Buncie na Bounty". Jednym z najdziwniejszych jego filmów, z udziału w którym zresztą bardzo się cieszył był "Sir Henry at Rawlinson End".

Howard zmarł w Arkley w 1988 w wyniku trzech poważnych chorób: zapalenia oskrzeli, grypy i żółtaczki
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 września 1913

data śmierci: 7 stycznia 1988

miejsce urodzenia: Margate, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 1 inna nagroda i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
BAFTA Najlepszy aktor brytyjski za film Klucz w roku 1959
żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=65273>Helen Cherry</a> (od 08.09.1944 do jego śmierci)
Aktor zmarł na skutek grypy i zapalenia oskrzeli w Bushey (Anglia, Wielka Brytania). Został pochowany na cmentarzu St Peter Churchyard w Arkley (Anglia, Wielka Brytania).
Proponowano mu rolę Edgara Trenta w filmie "Wielki napad na pociąg", którą ostatecznie otrzymał Alan Webb.
Był brany pod uwagę do roli Bernarda Quatermassa w filmie "Quatermass i studnia", którą ostatecznie otrzymał Andrew Keir.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych