Anna Biedrzycka

[{"id":12,"name":"costumeDesigner","above5p":true,"career":{"name":"kostiumografka"},"ranking":{"name":"Kostiumów","link":"/person/ajax/roles/275311/12","url":"/ranking/person/costumeDesigner"},"rating":{"count":1152,"rate":8.254340277777779,"desc":"oceny","profession":"kostiumów"}}]
8,3
1 152 oceny kostiumów
Anna B. Sheppard
Anna Biedrzycka-Sheppard jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych polskich kostiumografów. Karierę rozpoczęła w kinie polskim, a jej pierwszym filmem był „Dzięcioł” w reżyserii Jerzego Gruzy. Później pracowała przy „Kolumbach” Morgensterna i „Życiu rodzinnym” Zanussiego. Pierwszym filmem, w którym samodzielnie zajęła się kostiumami był „Za ścianą” Zanussiego. Później ponownie pracowała z Morgensternem przy Trzeba zabić tę miłość” oraz „S.O.S” Również zajmowała się kostiumami w pierwszych 6 odcinkach serialu „Polskie drogi”
Wielokrotnie współpracowała z Krzysztofem Zanussim tworząc kostiumy do jego filmów z lat 70’ i 80’ m.in. "Iluminacja", "Bilans kwartalny", "Barwy ochronne", "Spirala", "Drogi pośród nocy" (Wege in der Nacht), „Constans", "Kontrakt" oraz "Imperatyw"
Po raz pierwszy spotkała się z Agnieszką Holland na planie filmu „Zabić księdza”, później współpracowała z nią także przy filmie „Plac Waszyngtona”
Rozgłos zdobyła, gdy w 1993 pracowała przy filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Za swą pracę otrzymała pierwszą nominacje do Oskara oraz do brytyjskiej nagrody BAFTA.
Ponownie współpracowała ze Spielbergiem oraz Tomem Hanksem przy serialu "Kompania braci"
Kolejnym wielkim sukcesem okazała się współpraca z Romanem Polańskim przy jego uhonorowanym 3 Oskarami filmie „Pianista”, za którego Anna Biedrzycka-Sheppard otrzymała drugą nominacje do Oskara.
Kolejnymi produkcjami, przy jakich pracowała to „Ostatni smok” Roba Cohena, „Król olch” Schloendorffa. Przy późniejszych dwóch filmach do których tworzyła kostiumy gwiazdą był Jackie Chan filmy te to „Rycerze z Szanghaju” Dawida Dobkina oraz „W 80 dni dokoła świata” Franka Coraciego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1946

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 1 inna nagroda i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Orzeł Najlepsze kostiumy za film Pianista w roku 2003
Jej siostra - Magdalena Biedrzycka - jest również kostiumografem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych