Anna Karina 

Hanne Karen Blarke Bayer

8,3
1 024 oceny gry aktorskiej
Anna Karina
Francuska aktorka pochodzenia duńskiego. Urodziła się w Kopenhadze. Zanim skończyła rok, jej ojciec porzucił ją i jej matkę. Dzieciństwo spędziła w domu dziadków, a także w domach dziecka, w końcu w wieku 8 lat pozostając przy matce. Swoje dziecięce przeżycia opisała jako "ogromną potrzebę bycia kochaną".

W poszukiwaniu swego miejsca na Ziemi uciekała z domu. W wieku 14 lat zagrała w filmie krótkometrażowym, który nagrodzono w Cannes. Wcześniej uczyła się w szkole artystycznej. Sprzedaż malowanych przez nią obrazów pozwalała jej związać koniec z końcem. Występowała też w kabaretach, gdzie śpiewała.

Do Paryża przybyła w wieku 17 lat, w 1958 roku. Poznała tam śmietankę świata mody: Pierre'a Cardina i Coco Chanel. Ta ostatnia przekonała ją do zmiany nazwiska na pseudonim artystyczny "Anna Karina". Szybko zwróciła uwagę krytyka filmowego, Jean-Luca Godarda. W 1959 roku wystąpiła w reklamówce mydła, a Godard nie mógł o niej zapomnieć. W jednej z reklamówek żelu pod prysznic "Palmolive" Anna kąpała się w bąbelkach. Zafascynowany nią Godard zaproponował jej znaczącą rolę w "Do utraty tchu", swoim klasycznym dziś debiucie. Karina odmówiła jednak ze względu na rozbieraną scenę. Reżyser zdziwił się - przecież naga stała pod prysznicem w reklamie. Odpowiedziała mu, że to jego wyobraźnia widziała ją nagą, czego nie było w rzeczywistości.

Następną ofertę Godarda przyjęła, tym razem w "Żołnierzyku". Podczas zdjęć do "Kobieta jest kobietą", 3 marca 1961 roku, pobrali się. Ich małżeństwo skończyło się rozwodem w 1967. Za rolę Angeli w tym ostatnim uhonorowano ją nagrodą w Berlinie. Karina starała się nie ograniczać do występów u męża. Była m.in. aktorką Viscontiego, Cukora, czy Tony Richardsona.

Później Anna Karina zajmowała się karierą wokalną. Z powodzeniem koncertowała w różnych ciekawych miejscach. Ciekawostką jest fakt, że jej ostatnim mężem od wielu lat był były mąż Jean Seberg, Dennis Berry - muzyk Godarda z jego debiutanckiego filmu. Aktorka zmarła 14 grudnia 2019 roku w wieku 79 lat w wyniku choroby nowotworowej.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 22 września 1940

data śmierci: 14 grudnia 2019

miejsce urodzenia: Kopenhaga, Dania

wzrost: 170 cm

Srebrny Niedźwiedź
Zdobyła Srebrny Niedźwiedź, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie zamężna: 1. Jean-Luc Godard (03.03.1961 - 1965, rozwód); 2. Pierre Fabre (1968 - 1974, rozwód); 3. Daniel Duval (1978 - 1981, rozwód); 4. Dennis Berry (1982 - 1994, rozwód)
W 1999 roku wraz z Philippem Katerine nagrała album pt. "Une histoire d'amour".
W 2005 roku była członkinią jury obradującego podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu (Kanada).
W 1972 roku założyła własną firmę produkcyjną o nazwie: Raska.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Prawdziwa ikona francyskiego kina i jedna z najbardziej uroczych istot jakie poznałem na przestrzeni mojej długiej znajomości ze sztuką filmową :'(

Anna Karina

użytkownik usunięty

Jest piękna, mądra, seksowna... ma talent to ma sens

Bedzie mi Ciebie Anno brakować...
https://youtu.be/kUhnNHnMmGI

hmm w sumie nie ma co się dziwić... kino francuskie (czyt. europejskie) nie jest tak do końca doceniane. A szkoda, bo naprawdę warto się nim zainteresować. Filmy francuskie są dość specyficzne, ale jak dla mnie o wiele bardziej wartościowe niż to co teraz można zobaczyć w kinach... Stare filmy i do tego europejskie to...

więcej

Jaki film z Anną polecilibyście najbardziej. Najlepiej do którego są napisy /lub/ można
obejrzeć gdzieś online. Z góry dziękuję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones