Luchino Visconti 

Luchino Visconti di Modrone

8,3
788 ocen pracy reżysera
Luchino Visconti
Luchino Visconti, hrabia z arystokratycznej rodziny, odciął się w swej młodości od arystokracji i jako zdeklarowany marksista obracał się wśród artystów Paryża. Do filmu trafił dzięki Jeanowi Renoirowi, który zaproponował mu pracę asystenta w "Wycieczce na wieś". Debiutował jako reżyser w 1942 roku filmem "Opętanie", jednym z pionierskich utworów neorealizmu, zakazanym przez faszystowską cenzurę.

Po wojnie Visconti stał się wzorem dla politycznie i społecznie zaangażowanych reżyserów Europy. Szybko odszedł od neorealizmu kreując swój własny, niepowtarzalny, pełen monumentalizmu styl. W swych filmach zajmował się losami jednostek oraz klas społecznych. Przyglądał się również - tak jak w "Lamparcie" (Złota Palma w Cannes) - elitom i tłu włoskiego faszyzmu. Wielu uważa, że jego najwybitniejszym filmem jest "Zmierzch bogów" - interesujące spojrzenie na początki niemieckiego nazizmu. Do jego najważniejszych dzieł zalicza się poza tym: "Ziemia drży", "Zmysły", "Rocco i jego bracia" (nagroda na Festiwalu w Wenecji) i "Śmierć w Wenecji" (nagroda na Festiwalu w Cannes).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 listopada 1906

data śmierci: 17 marca 1976

miejsce urodzenia: Mediolan, Włochy

wzrost: 185 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 9 innych nagród oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Był przewodniczącym jury na 22. Festiwalu Filmowym Cannes (Francja) w 1969 roku.
Zmarł w Rzymie (Włochy).
Wypalał do 120 papierosów dziennie, co doprowadziło go ostatecznie do wylewu w trakcie realizacji "Ludwika". Nigdy potem nie doszedł już do wcześniejszej formy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W młodości hrabia Visconti odciął się od swych znamienitych przodków i został marksistą jednak mam wrażenie, że po tym jak skończył swój miraż z marksizmem i neorealizmem zaczął za pomocą filmów jakby szanować i uznawać za ważne a może nawet czcić to pochodzenie; może po prostu pogodził się z tym, że jest przodkiem...

Reżyser, to zbyt mało powiedziane. Visconti jest genialnym twórcą, artystą totalnym, mistrzem i wielkim magiem kina w jednej osobie. Jego filmy fascynują, intrygują, budzą podziw i... dreszcze. Dla mnie skończona doskonałość.

Jego filmy są naprawde niezywkłe. Kto raz zobaczył "Portret rodzinny we wnetrzu", "Zmierzch bogów", "Lamparta", "Śmierć w Wenecji" zawsze bedzie o nich pamiętał. Visconti robił filmy malarsko piękne, wysmakowane, dbajace o kazdy szczegół scenograficzny i kostiumowy.
Ale wazniejsze było przesłanie Visontiego. - Lubię...

więcej

TOP

użytkownik usunięty

Jakie filmy Luchino uważacie za najlepsze ? Przedstawcie je tu w formie od najlepszego do najgorszego tworząc swój własny ranking.

Moim skromnym zdaniem to najlepszy z włoskich reżyserów ,
a przecież Włochom nie brakuje wielkich twórców (Passolini, Antonioni, Fellini). W jego filmach jest coś w rodzaju magii. Poza tym miał poglądy podobne do moich.