type.film.name

1492: Wyprawa do raju

1492: Conquest of Paradise
1992
2 godz. 34 min.
7,3 14 306
ocen
7,3 10 1 14306
6 843
chce zobaczyć
Rok 1492, Krzysztof Kolumb wyrusza w podróż pod patronatem hiszpańskiej królowej Izabeli. Cel wyprawy to odnalezienie drogi morskiej do Indii. Więcej Mniej
1492: Wyprawa do raju vod.label.see_where_to_watch

profession.director.name

profession.screenwriter.name

genre.title

label.production_country

label.premiere

awards.label.awards

W 1491 roku Krzysztof Kolumb (Gerard Depardieu) poszukuje źródeł finansowania wyprawy, której celem ma być odkrycie nowej drogi morskiej do Indii. Przybywa z księdzem Marcheną (Fernando Rey) na uniwersytet w Salamance, gdzie poznaje Sancheza (Armand Assante) doradcę królowej Izabeli (Sigourney Weaver). Dzięki wsparciu bankiera SantangelaW 1491 roku Krzysztof Kolumb (Gerard Depardieu) poszukuje źródeł finansowania wyprawy, której celem ma być odkrycie nowej drogi morskiej do Indii. Przybywa z księdzem Marcheną (Fernando Rey) na uniwersytet w Salamance, gdzie poznaje Sancheza (Armand Assante) doradcę królowej Izabeli (Sigourney Weaver). Dzięki wsparciu bankiera Santangela (Frank Langella) i wstawiennictwu Sancheza, spotyka się z królową i zwraca się do niej o patronat nad swoją podróżą badawczą. 3 sierpnia 1492 roku Kolumb wypływa w morze, dowodząc trzema statkami: Pintą, Niną i Santa Marią. Podczas długiego rejsu załogi statków zaczynają się buntować, a ich kapitanowie, Pinzon (Tcheky Kayro) i Mendez (Kevin Dunn), okazują niezadowolenie. Gdy Kolumb decyduje się zawrócić, na  horyzoncie pojawia się nieznany ląd.

boxoffice
$7 191 399 w USA
budżet
$47 000 000
studio
Gaumont (przedstawia) / Cyrkfilms / Due West / Więcej...
tytuł oryg.
1492: Conquest of Paradise
inne tytuły
1492 Australia
Więcej...
Przed zaangażowaniem Ridley'a Scotta pod uwagę brani byli również inni reżyserzy: Francis Ford Coppola, Roland Joffe i Oliver Stone.
Sigourney Weaver od samego początku była faworytką Scotta do roli Królowej Izabeli. Jednak kiedy zdjęcia do trzeciej części "Obcego" przedłużały się, w ramach zastępstwa, była brana pod uwagę Anjelica Huston. Weaver zdążyła jednak dosłownie na ostatnią chwilę przed rozpoczęciem produkcji.
Kiedy Pinzon umiera, ksiądz udziela mu rozgrzeszenia po hiszpańsku. Językiem Kościoła była wtedy jednak łacina.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych