Peter Weller I

Peter Frederick Weller

7,6
3 469 ocen gry aktorskiej
Peter Weller I
Peter Frederick Weller przyszedł na świat 24 czerwca 1947 roku, w Stevens Point (Wisconsin, USA). Jego rodzicami są Dorothy Jean Davidson oraz Frederick Bradford Weller, sędzia federalny i pilot śmigłowców armii Stanów Zjednoczonych. Gdy Peter był dzieckiem uczył się w szkołach w Heidelbergu (Niemcy) i w San Antonio (Teksas, USA), a następnie zapisał się na studia na Uniwersytecie Północnego Teksasu w Denton (Teksas, USA). Na uczelnię przyciągnęła go możliwość grania na trąbce w jednym ze studenckich zespołów jazzowych. Zresztą muzyka w rodzinie Wellerów była obecna od dawna. Po otrzymaniu stypendium opuścił Teksas i przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął naukę w American Academy of Dramatic Arts.

Po ukończeniu szkoły zadebiutował na Broadway'u jako David, w sztuce Davida Rabe'a "Sticks and Bones". Następnie odtwarzał tą samą rolę na scenie w Londynie. Na Broadway'u Weller grał potem w wielu przedstawieniach. Wystąpił m.in. w "Summer Brave" Williama Inge'a, "Rebel Women" Thomasa Babe'a czy "Full Circle" w reżyserii Otto Premingera. Uznanie krytyki przyniosła mu rola Billie Wilsona, w sztuce "Streamers" Mike'a Nicholsa. W międzyczasie Weller stał się członkiem stowarzyszenia Actor's Studio.

Filmowym debiutem Petera była rola u Richarda Lestera w "Butch i Sundance - Lata młodości". Kolejne postacie zagrał w "Co jest grane" Sidney'a Lumeta oraz "Najwyższej stawce" Alana Parkera. Przełomową rolę stworzył w produkcji Paula Verhoevena, "RoboCop", za którą był nominowany do nagrody Saturna. W 1991 roku wystąpił w "Nagim lunchuDavida Cronenberga, film brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Berlinale. W kolejnych latach zagrał w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Żonie dla Martina", Schyłku lata", czy "Posejdonie". W 2010 roku pojawił się w serialu "Dexter", co zaowocowało nominacją do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Prywatnie Weller od lat przyjaźni się z aktorem Jeffem Goldblumem, z którym wielokrotnie grywał w grupie jazzowej, w klubach w Los Angeles (Kalifornia, USA). Od 2006 roku jest żonaty z Shari Stowe.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 czerwca 1947

miejsce urodzenia: Stevens Point, Wisconsin, USA

wzrost: 183 cm

żona Sheri Stowe (od 24.06.2006)
W 1969 roku ukończył North Texas State University w Denton (Teksas, USA).
Wraz z Jeffem Goldblumem grał w zespole jazzowym o nazwie The Mildred Snitzer Orchestra w klubach Los Angeles.
Miał powtórzyć główną rolę w filmie "RoboCop 3". Nie zagrał w tej produkcji, gdyż nie ukończono zdjęć do "Nagiego lunchu", w którym występował. Angaż otrzymał Robert John Burke.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ale nie ma się co dziwić, bo zagrał tę rolę znakomicie. Te ruchy, sposób obracania się, wyraz twarzy - jak maszyna, pełen szacun

Jeden z filmów mojego dzieciństwa. Miałem na VHS i oglądałem ze 100 razy :) Także kolesia nie da się już zapomnieć :)

Coś jak Hans Landa w "Bękartach Wojny"...

- dlaczego nie pokazał... tyłu... głowy?!

w 6 sezonie Dextera. Jest tam naprawdę odpychającym degeneratem. Świetnie zagrał.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones