Baz Luhrmann 

Mark Anthony Luhrmann

7,6
1 760 ocen pracy reżysera
Baz Luhrmann
Baz Luhrmann urodził się w Australii, gdzie ukończył studia w National Institute of Dramatic Arts w Sydney. Jest autorem wielu obsypanych nagrodami inscenizacji operowych, a także reżyserem wideoklipów muzycznych (m.in. grupy Inixis). 

Rozpoczął karierę jako aktor, partnerując Judy Davis w filmie "Winter of Our Dreams". Jego debiutem reżyserskim był obraz "Roztańczony buntownik". Filmem tym zyskał ogromne uznanie wśród widzów i krytyki: nagroda na festiwalu w Cannes Prix de Jeunesse i wyróżnienie Camera d'Or, osiem nagród Australian Film Institute, trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i jedna nominacja do Złotego Globu. "Roztańczony buntownik" stał się manifestem wolności, wezwaniem, by zrywać z konwenansami i po prostu być sobą. Po tym świetnym debiucie w 1996 realizuje Luhrmann dla australijskiej wytwórni Fox filmową adaptację dramatu Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia" z popularnymi wśród młodzieży aktorami Leonardem Di Caprio (Romeo) i Claire Danes (Julia). Film, zrealizowany w konwencji postmodernistycznej, w poetyce bezpośrednio nawiązującej do i czerpiącej z tzw. stylu MTV, czyli wideoklipu, okazał się wielkim sukcesem kasowym. W samych Stanach Zjednoczonych w ciągu dwunastu tygodni wyświetlania przyniósł zyski w wysokości 46 milionów dolarów. Było to wydarzenie nie tylko budzące respekt, ale wręcz sensacyjne.

Kolejnym dziełem filmowym Luhrmanna jest "Moulin Rouge" z Nicole Kidman, którego premiera miała miejsce na MFF Cannes w 2001 r. Podobnie jak poprzednie, również i ten film odniósł wielki sukces. Otrzymał 8 nominacji do Oskara - z czego wygrał dwie złote statuetki za scenografię i kostiumy i zarobił na całym świecie ponad 100 milionów $.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 września 1962

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 19 innych nagród oraz 34 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Catherine Martin (od 26.01.1997), 2 dzieci: Lillian (ur. 10.10.2003) i William Alexander (ur. 08.06.2005)
Baz Luhrmann nakręcił reklamę perfum - Chanel No. 5. Jest to jedna z najdroższych reklam, mająca charakter minifilmu. Dwuminutowa zapowiedź historii, której nigdy nie nakręcono. Opowiada o najsłyniejszej kobiecie (Nicole Kidman), która uciekając przed paparazzi wsiada do taksówki z obcym mężczyzą (Rodrigo Santoro). Nieznani sobie ludzie spędzają razem kilka upojnych dni. Kiedy ona odchodzi, wracając do codzienności, on pamięta tylko jej uśmiech, ... zapach.
Film miał premierę 5 października 2004 w w Australi.
W 2002 roku wygrał ranking magazynu "Empire" na najlepszego reżysera roku ("Moulin Rouge").
Indyjski film "Dils se" stał się dla Luhrmanna inspiracją do nakręcenia "Moulin Rouge!".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jest jedyny w swoim rodzaju.

1. Moulin Rouge!
2. Romeo + Juliet
3. Australia

Oglądałem dzisiaj Wielkiego Gatsby.
Nie czytałam wczesniej nic o tym filmie ani o reżyserze. Byłem przygotowany na jakiś nudny film a niesamowicie zaskoczył mnie rozmach tego filmu, muzyka, sposób montażu, ruch kamer itp.
Nawet podczas seansu skojarzyło mi się kilka razy z Romeo i Julią z 1996.
No i po wszystkim...

więcej

Obok QT najbardziej wyrazisty i oryginalny mistrz fachu tego "młodszego" pokolenia. Ma ku.. Sko niska częstotliwość, ale jest konkretny jak mało kto. Nikt mu się w aranżacje nie wpierr khm oli ;) Takich się szanuję!

Twory niesamowite filmy...takie...w moim stylu ;) Jest w nich nioesamowity klimat, a do tego jaki romantyczny ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones