Baz Luhrmann 

Mark Anthony Luhrmann

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1220,"rate":7.695081967213115,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":498,"rate":7.030120481927711,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":100,"rate":7.81,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":24,"rate":5.958333333333333,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":21,"rate":7.428571428571429,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":10,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,7
1 220 ocen pracy reżysera
Baz Luhrmann
Baz Luhrmann urodził się w Australii, gdzie ukończył studia w National Institute of Dramatic Arts w Sydney. Jest autorem wielu obsypanych nagrodami inscenizacji operowych, a także reżyserem wideoklipów muzycznych (m.in. grupy Inixis). 

Rozpoczął karierę jako aktor, partnerując Judy Davis w filmie "Winter of Our Dreams". Jego debiutem reżyserskim był obraz "Roztańczony buntownik". Filmem tym zyskał ogromne uznanie wśród widzów i krytyki: nagroda na festiwalu w Cannes Prix de Jeunesse i wyróżnienie Camera d'Or, osiem nagród Australian Film Institute, trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i jedna nominacja do Złotego Globu. "Roztańczony buntownik" stał się manifestem wolności, wezwaniem, by zrywać z konwenansami i po prostu być sobą. Po tym świetnym debiucie w 1996 realizuje Luhrmann dla australijskiej wytwórni Fox filmową adaptację dramatu Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia" z popularnymi wśród młodzieży aktorami Leonardem Di Caprio (Romeo) i Claire Danes (Julia). Film, zrealizowany w konwencji postmodernistycznej, w poetyce bezpośrednio nawiązującej do i czerpiącej z tzw. stylu MTV, czyli wideoklipu, okazał się wielkim sukcesem kasowym. W samych Stanach Zjednoczonych w ciągu dwunastu tygodni wyświetlania przyniósł zyski w wysokości 46 milionów dolarów. Było to wydarzenie nie tylko budzące respekt, ale wręcz sensacyjne.

Kolejnym dziełem filmowym Luhrmanna jest "Moulin Rouge" z Nicole Kidman, którego premiera miała miejsce na MFF Cannes w 2001 r. Podobnie jak poprzednie, również i ten film odniósł wielki sukces. Otrzymał 8 nominacji do Oskara - z czego wygrał dwie złote statuetki za scenografię i kostiumy i zarobił na całym świecie ponad 100 milionów $.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 września 1962

miejsce urodzenia: Sydney, Australia

wzrost: 170 cm

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 15 innych nagród i 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Catherine Martin (od 26.01.1997), 2 dzieci: Lillian (ur. 10.10.2003) i William Alexander (ur. 08.06.2005)
Baz Luhrmann nakręcił reklamę perfum - Chanel No. 5. Jest to jedna z najdroższych reklam, mająca charakter minifilmu. Dwuminutowa zapowiedź historii, której nigdy nie nakręcono. Opowiada o najsłyniejszej kobiecie (Nicole Kidman), która uciekając przed paparazzi wsiada do taksówki z obcym mężczyzą (Rodrigo Santoro). Nieznani sobie ludzie spędzają razem kilka upojnych dni. Kiedy ona odchodzi, wracając do codzienności, on pamięta tylko jej uśmiech, ... zapach.
Film miał premierę 5 października 2004 w w Australi.
W 2002 roku wygrał ranking magazynu "Empire" na najlepszego reżysera roku ("Moulin Rouge").
Indyjski film "Dils se" stał się dla Luhrmanna inspiracją do nakręcenia "Moulin Rouge!".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych