Brett Gelman 

7,4
2 958 ocen gry aktorskiej
Brett Gelman
Gelman urodził się i wychował w Highland Park w stanie Illinois. Jego Ojciec był sprzedawcą zdjęć. Wychowywał się jako Żyd. Ma młodszą siostrę, która jest logopedą.
Jest absolwentem Highland Park High School. Ukończył University of North Carolina School of the Arts, gdzie odbył klasyczne szkolenie teatralne.
Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Nowego Jorku z kolegą ze szkoły, aktorem Jonem Daly. Będąc w Nowym Jorku, Gelman regularnie występował w Upright Citizens Brigade Theatre, w ramach duetu Cracked Out, grupy improwizacyjnej Monkey Dick oraz grupy skeczowej Mr. A $$.
Popularna reklama loterii nowojorskiej przez pewien czas finansowała jego pracę. 
Pojawił się także w takich filmach jak "Policja zastępcza" i "30 minut lub mniej". Miał powtarzające się role w "The Life & Times of Tim" i "Średniakach", a także występował gościnnie w wielu programach komediowych, takich jak: "Znudzony na śmierć", "Pohamuj entuzjazm", "Biuro","Happy Endings", "Aqua Teen Hunger Forc" i "Wirtualna liga" . Gelman pisał również dla serii szkiców MTV Human Giant.
W 2014 roku zorganizował specjalną kolację o nazwie Dinner with Friends with Brett Gelman and Friends , która była emitowana w Adult Swim. 
W 2015 roku pojawił się w ostatnim sezonie "Mad Men" .
W listopadzie 2016 Gelman powiedział, że opuścił Adult Swim z powodu rzekomego złego traktowania pracownic przez sieć i promowania kontrowersyjnych "Million Dollar Extreme Presents: World Peace".
W 2017 roku zagrał (był także współautorem scenariusza) w filmie pod tytułem "Cytryna", u boku Judy Greer, Michaela CeraNia LongGillian Jacobs w reżyserii Janiczy Bravo. Film miał swoją światową premierę na festiwalu filmowym w Sundance 22 stycznia 2017.
W 2017 roku ogłoszono, że Gelman został obsadzony w drugim sezonie popularnego serialu science-fiction Netflixa "Stranger Things" jako Murray Bauman, teoretyk spiskowy i były dziennikarz. Od czwartego sezonu należy do głównej obsady.
W 2018 roku zagrał w niezależnym filmie fabularnym "Pokój do wynajęcia", u boku Marka Little'a, Carli Gallo, Stephnie WeirPatricka J. Adamsa i Marka McKinneya
W grudniu 2015 roku Gelman poślubił swoją wieloletnią dziewczynę, pisarkę i reżyserkę Janiczę Bravo. Gelman i Bravo spotkali się w Nowym Jorku podczas pracy nad reklamą New York Lotto. Rozwiedli się w 2019 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 października 1976

miejsce urodzenia: Highland Park, Illinois, USA

wzrost: 185 cm

żona: Janicza Bravo (12.2015 - 2019, rozwód)