David Hasselhoff 

David Michael Hasselhoff

7,1
3 095 ocen gry aktorskiej
David Hasselhoff
Urodził się 17 lipca 1952 roku w Baltimore (Maryland, USA) jako drugi spośród pięciorga dzieci gospodyni domowej Dolores i biznesmena Josepha. Jest jedynym synem państwa Hasselhoff, którzy doczekali się też czterech córek: Daine, Joyce, Jean i Lisę. Ma niemieckie pochodzenie, jego praprababka Meta wyemigrowała w 1865 roku do Baltimore z miejscowości Völkersen (30 kilometrów od Bremy). W wieku trzech lat David wraz z rodziną przeprowadził się do Jacksonville (Floryda, USA), gdzie spędził wczesne dzieciństwo. Jego pierwszy kontakt z aktorstwem nastąpił bardzo wcześnie. Gdy miał sześć lat, jego pies wystąpił w reklamie telewizyjnej, a sam Hasselhoff, ukryty na tylnym siedzeniu, miał go zawołać, by czworonóg w odpowiedniej chwili wskoczył do pojazdu. Mając siedem lat wystąpił w szkolnej inscenizacji "Major Domo", a licząc osiem lat wziął udział w przedstawieniu braci Grimm "Titelitury". Pobierał lekcje tańca i śpiewu. Następnie rodzina przeniosła się do Atlanty, a David zaczął uczęszczać do Marist High School. Tam kontynuował swoją aktorską karierę i występował w wielu szkolnych inscenizacjach (były to m. in. "Piotruś Pan", "Blithe Spirit", czy "Annie Get Your Gun"). W 1970 roku ukończył szkołę średnią Lyons Township High School w miejscowości La Grange (Illinois, USA). Tam wyróżniał się dużą aktywnością w szkolnym życiu: był członkiem wielu kółek zainteresowań, przewodniczącym chóru i kapitanem szkolnej drużyny siatkarskiej. Brał udział też w wielu przedstawieniach (świetnie wypadł w głównej roli Matta w musicalu "Fantasticks"). Dzięki osiągnięciom w szkole, dostał się na prywatną wyższą uczelnię Bates College w Lewiston (Maine, USA) oraz Oakland University. Ukończył też California Institute of the Arts, gdzie pobierał nauki aktorstwa.

Marzyły mu się występy na deskach Broadwayu. Chodził też na castingi do rozmaitych filmowych produkcji. Przed kamerami zadebiutował w 1973 roku, gdzie pojawiał się w jednym odcinku "The Dean Martin Show" w roli brytyjskiego strażnika. Następnie zagrał w kilku bardzo mało znanych produkcjach filmowych i telewizyjnych, wśród których wartą odnotowania jest komedia sportowa "Revenge of the Cheerleaders" (był to kinowy debiut Hasselhoffa). W latach 1975-1982 wystąpił w 850 odcinkach opery mydlanej "Żar młodości", wcielając się w doktora Snappera Fostera.

W końcu nastał przełom w jego telewizyjnej karierze, kiedy to otrzymał angaż do serialu akcji "Nieustraszony". Hasselhoff wcielił się w główną rolę tajniaka Michaela Knighta, który razem z supernowoczesnym, wyposażonym w sztuczną inteligencję samochodem, walczy z przestępczością i wykonuje najtrudniejsze misje. Serial ruszył z emisją w sierpniu 1982 roku. Z miejsca zyskał niesamowitą popularność, która zaskoczyła nawet samych jego twórców (Hasselhoff określa go jako "fenomen"). Dzięki udziałowi w produkcji Hasselhoff nagle stał się znany i lubiany. Aktor ze względu na swoją charakterystyczną urodę szczególnie ubóstwiany był przez pokolenie nastolatek. Otrzymał m. in. People's Choice Award dla najbardziej lubianego aktora telewizyjnego w 1983 roku. Pomiędzy występami w serialu, udało mu się zdobyć angaż do kilku filmowych produkcji. Zagrał w komedii "Diamentowa afera" z Joan Collins w roli głównej, czy horrorze "Masakra na London Bridge". Żadna z tych produkcji jednak nie obiła się echem w show biznesie.

Zawodowe sukcesy w dziedzinie aktorstwa umożliwiły start w innej dziedzinie, jaką był śpiew - jego druga życiowa pasja. W 1985 roku wydał swój debiutancki album "Night Rocker". W Stanach Zjednoczonych okazał się on prawdziwą klapą, ale za to był wielkim hitem w Austrii, gdzie osiągnął nawet pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedający się płyt w kraju. Jednak ogólna niska sprzedaż płyty był dla aktora sporym ciosem. W roku 1986, po czterech latach, zdecydowano o zakończeniu emisji "Nieustraszonego". Wówczas postanowił skupić się na karierze muzycznej. W międzyczasie chodził na rozmaite castingi, ale nie dostawał satysfakcjonujących ról. Wziął udział w jednym odcinku telewizyjnego cyklu filmów o adwokacie Perrym Masonie, zatytułowanym "Perry Mason i Pani z jeziora". Na planie "Czarnej magii" z 1988 roku grał wraz ze swoją żoną Catherine Hickland, z którą cztery lata wcześniej, 24 marca 1984, zawarł związek małżeński.

Kariera wokalisty przebiegała lepiej niż jego aktorskie występy. Wraz z dwoma replikami KITT-a – samochodu z "Nieustraszonego" - wybrał się w trasę koncertową w Niemczech i Austrii. To właśnie w tych krajach był najbardziej popularny i to z nimi wiązał dalsze nadzieje na karierę piosenkarza. Jego trasa okazała się wielkim sukcesem, na koncerty zawitały tłumy fanów, a same jego płyty rozchodziły się jak świeże bułeczki. W 1989 roku nagrał swój - jak się później okazało - najbardziej znany singiel "Looking for Freedom", został też najpopularniejszym artystą w Niemczech i Austrii. Wystąpił w niemieckiej komedii "Starke Zeiten", a w Sylwestra zaśpiewał swój hit "Looking for Freedom" pod burzonym murem berlińskim. W marcu 1989 roku rozwiódł się z Catherine Hickland, by 8 września tego samego roku poślubić Pamelę Bach.

Po owocnym pobycie w krajach niemieckojęzycznych David powrócił do USA. Zaproponowano mu rolę w serialu "Słoneczny patrol". Produkcja opowiadająca o perypetiach grupy ratowników, patrolujących wybrzeże jednej z kalifornijskich plaż, powstała na zlecenie stacji NBC. Aktor miał zagrał dowódcę ratowników, Mitcha Buchannona, lecz początkowo odrzucił propozycję. Nie chciał wcielać się w postać podobną do Michaela Knighta z "Nieustraszonego". Zmienił zdanie za namową menadżera Jana McCormacka. Pierwszy odcinek wyemitowano 23 kwietnia 1989 roku. Serial jednak zdjęto po pierwszym sezonie, ze względu na zbyt dużą liczbę uśmierconych osób, co kłóciło się z dewizą ratowania życia. Hasselhoff jednak wierzył w potencjał produkcji i nie chciał tak łatwo z niej zrezygnować. Namówił szefów stacji na kolejne odcinki, sam wyłożył część pieniędzy na projekt i objął funkcję producenta wykonawczego, w zamian sporą część jego honorarium stanowił określony procent zysków.

Decyzja o reaktywowaniu "Słonecznego patrolu" okazała się strzałem w dziesiątkę. Emisja odcinków drugiego sezonu ruszyła w 1991 roku i w mig zaskarbiła sobie serca widzów. Co i rusz bijąc przy tym rekordy popularności. Każdy kolejny sezon oglądało coraz więcej osób. Łącznie produkcja była wyświetlana w ponad 140 krajach, a także trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najchętniej oglądany serial na świecie (1,1 miliarda widzów!). Gigantyczny sukces sprawił, że Hasselhoff stał się niezwykłe sławny, popularny, a także i bogaty. W połowie lat 90. jego majątek liczył ponad 100 milionów dolarów. Zanim jednak aktor na dobre "włożył spodenki ratownika", w 1991 roku wystąpił w telewizyjnym filmie "Nieustraszony 2000", który miał być początkiem nowej serii odcinków o agencie Michaelu Knighcie. Tytuł ten jednak nie zyskał popularności i zdecydowano, że serial nie będzie emitowany, a Hasselhoff mógł skoncentrować się wyłącznie na roli Mitcha Buchannona.

Jego kariera telewizyjna święciła triumf za triumfem. Sukces był na tyle wielki, że David ponownie postanowił zaistnieć w dziedzinie muzycznej, tym razem celując w rynek USA. W 1994 roku powziął ogromne środki, by zorganizować koncert w Atlantic City. Amerykańscy widzowie mieli go obejrzeć w systemie pey-per-view. Jednak w noc występu, wszystkie stacje w kraju transmitowały na żywo pościg policyjny za O.J. Simpsonem. Sprawiło to, że koncert Hasselhoffa miał znikomą oglądalność i okazał się wielką finansową porażką. Jego kariera muzyczna doznała kolejnego mocnego ciosu i aktor został zmuszony do odłożenia estradowych marzeń na potem.

Dużo lepiej radził sobie w branży aktorskiej. "Słoneczny patrol" wciąż był jednym z najchętniej oglądanych produkcji na świecie, gromadząc przed odbiornikami setki milionów widzów. Serial stał się ikoną ówczesnej popkultury, w wielu kręgach zyskał nawet miano kultowego. W 1996 roku David otrzymał swoją Gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Choć "Słoneczny patrol" stanowił największy sukces w jego karierze, aktor nie koncentrował się wyłącznie na nim. W przerwach między zdjęciami, brał udział w innych projektach. Wystąpił m. in. w komedii przygodowej "Pierścień muszkieterów" i w produkowanym przez telewizję thrillerze "Lawina", gdzie wcielił się w czarny charakter. Zagrał też w kilku filmowych pełnometrażowych przygodach Mitcha Buchannona. W 1995 roku ruszyła emisja serialu "Nocny patrol". Tytuł był spin-offem "Słonecznego patrolu". Jego bohaterem również został Mitch, który tym razem pracował jako detektyw, a serialowi przypisano gatunek kryminału. Pierwszy sezon jednak nie przyciągnął wielkiej widowni. W drugim postanowiono zmienić formułę i - na bazie wielkiej popularności "Z archiwum X" - przemienić konwencję na horror i SF. Decyzja ta okazała się jednak strzałem w stopę, drugi sezon miał mizerną oglądalność i podjęto decyzję o zdjęciu go z emisji. Karierę filmową David wciąż wiązał z telewizją. Zagrał tytułową rolę w ekranizacji komiksu "Nick Fury", filmach akcji "Impas" i "Dziedzictwo" oraz w romansie "Jedyna prawdziwa miłość". Żadne z tych produkcji nie odniosły większego sukcesu i jedyne co je wyróżniało, to obecność w obsadzie Hasselhoffa. W 2000 roku wystąpił w głównej roli na Broadwayu w musicalu "Jekyll & Hyde".

Wraz z końcem lat 90. coraz bardziej malała oglądalność "Słonecznego patrolu". W końcu podjęto decyzję o zakończeniu emisji, a miało to miejsce w 2001 roku. Kariera Hasselhoffa stanęła w miejscu. Przestawał otrzymywać atrakcyjne propozycje aktorskie. Swoje występy ograniczył do gościnnych udziałów w kilku serialach, odgrywał też epizody w filmowych produkcjach, w których nierzadko parodiował swoje wcześniejsze dokonania artystyczne (m. in. "Nowy", "Eurotrip", czy "Zabawy z piłką"). W 2003 roku zagrał po raz ostatni rolę Mitcha Buchannona w telewizyjnym pełnometrażowym filmie "Słoneczny Patrol - Ślub na Hawajach".

Koniec "Słonecznego patrolu" miał katastrofalny wpływ na jego życie prywatne. Jego pozycja nagle spadła, aktor zaczął topić smutki w trunkach, z nałogu bardzo ciężko było mu wyjść. Kilkakrotnie trafiał na oddział ratunkowy z powodu zatrucia alkoholem. Leczył się w klinikach z uzależnienia, ale do nałogu bardzo często wracał. W 2007 do internetu przedostało się głośne nagranie wideo, przedstawiające Hasselhoffa pod wpływem alkoholu. Małżeństwo aktora z Pamelą Bach rozpadło się w 2006 roku. David wciąż nie otrzymywał żadnych konkretnych propozycji filmowych, zmuszony był imać się innych zajęć związanych z show businessem. W 2006 roku został jednym z jurorów amerykańskiej edycji programu rozrywkowego "Mam talent". Po czterech sezonach został jednak z niego wyrzucony ze względu na problemy z alkoholem. Występował w licznych reklamach, programach telewizyjnych, gospodarzył londyńską galę wrestlingu WWE Raw, zagrał też rolę wiceprezydenta w grze video "Command & Conquer: Red Alert 3". Udało mu się też otrzymać angaż do kinowego filmu "Klik: I robisz, co chcesz", gdzie zagrał drugoplanową rolę szefa głównego bohatera (Adam Sandler). W 2008 roku ruszyła nowa seria serialu "Nieustraszony", w którym Hasselhoff pojawiał się gościnnie w kilku epizodach. Zagrał główną rolę w niszowym horrorze "Anakonda 3" oraz parodiował sam siebie w pastiszowej "Piranii 3DD". Za występ w tym drugim filmie otrzymał nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora drugoplanowego.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 lipca 1952

miejsce urodzenia: Baltimore, Maryland, USA

wzrost: 193 cm

Kryształowa Statuetka
Zdobył Kryształowa Statuetka, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=172018">Catherine Hickland</a> (24.03.1984 - 01.03.1989, rozwód); 2. <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=142391">Pamela Bach</a> (08.09.1989 - 27.07.2006, rozwód), 2 córki: Taylor-Ann (ur. 05.05.1990), Hayley (ur. 26.08.1992); 3. Hayley Roberts (od 31.07.2018)
W 1996 doczekał się swojej gwiazdy na alei sław w Hollywood.
W sierpniu 1995 roku uratował topiące się dziecko, pare miesiecy później pomógł wydobyć się ofierze wypadku z samochodu.
Był brany pod uwagę do roli Boby Fetta w filmie "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Ostatecznie angaż otrzymał Jeremy Bulloch.

Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

true survivor!

Tymi dwoma dziełami David na zawsze wyrył sobie miejsce na mojej wewnątrzczaszkowej alejce gwiazd :)

Mitch tam ktoś się topi.

To z musicalu Jekyll and Hyde, piosenka " This is the moment" . Mam nadzieję, że nie naruszam żadnych praw autorskich, ale naprawdę, to nie do uwierzenia!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=-amTgdQhf_c

Mam wielki podziw dla mężczyzn tak śpiewających:):):):)) i już nigdy nie będę się śmiała ze Słonecznego...

https://www.onet.pl/film/onetfilm/david-hasselhoff-w-polsce-aktor-slonecznego-pa trolu-kreci-tu-serial/57h20qw,681c1dfa

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones