David Spade 

David Wayne Spade

7,2
4 504 oceny gry aktorskiej
David Spade
David Spade urodził się 22 lipca 1964 roku w Birmingham, Michigan, USA. Jest amerykańskim aktorem i komikiem.

Był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego ojciec Wayne Spade zostawił rodzinę, gdy David był jeszcze dzieckiem. Jego matka Judy Todd związała się ponownie z weteranem wojennym. Kilka lat później jego ojczym popełnił samobójstwo.

David dorastał w Arizonie. Był bardzo bystrym chłopcem. W wieku 17 lat ukończył Saguaro High School w Scottsdale. Studia rozpoczął na Arizona State University na wydziale związanym z biznesem. Należał do Sigma Alpha Epsilon, oraz udzielał się w zespole komediowym "Farce Side Comedy Hour", którego był niekwestionowanym liderem.

Po studiach zrozumiał, że pragnie być komikiem. W 1990 roku dzięki pomocy kolegi Dennisa Millera udało mu się dostać do programu "Saturday Night Live". Pracował tam jako reżyser i wykonawca. Jego skecze bardzo podobały się publiczności, dzięki czemu otrzymał własny cykl pod tytułem "Spade in America".

W 1995 roku David rozpoczął karierę filmową.
Na początku zagrał w "Tomcio Grubasek" z Chrisem Farley'em, z którym później przez kilka lat tworzył duet komediowy. Razem pojawili się również w filmie "Czarna owca". Ich dobrą passe przerwała nieoczekiwana śmierć Chrisa w 1997 roku.

Przełomową rolą Davida było wcielenie się w złośliwego asystenta Dennisa Fincha w serialu komediowym "Ja się zastrzelę" (1997 - 2003) Za swoją kreację otrzymał wiele nominacji i nagród.

David Spade posiada gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame, którą odsłonił 5 września 2003 roku na 7018 Hollywood Boulevard. Jeśli chodzi o życie prywatne znany jest z licznych romansów z aktorkami i modelkami. Umawiał się m.in. z Caprice, Larą Flynn-Boyle oraz Kristy Swanson.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 lipca 1964

miejsce urodzenia: Birmingham, Michigan, USA

wzrost: 170 cm

Złota Malina
Zdobył Złota Malina, 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1999 roku wystąpił w teledysku grupy Bree Sharp "David Duchovny why don't you love me".
W 1986 roku ukończył studia biznesowe na Arizona State University w  Phoenix (Arizona, USA).
Był przesłuchiwany do roli Boba w filmie "Ultrakrótkie", którą ostatecznie otrzymał David Bowe.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych