Dorota Chotecka 

Dorota Kapusta

7,6
8 947 ocen gry aktorskiej
Dorota Chotecka
Dorota Chotecka-Pazura, urodzona 15 marca 1966 roku w Radomiu, jest polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Zdobyła rozpoznawalność dzięki rolom w kultowych serialach komediowych, takich jak "Miodowe lata" (jako Danuta Norek), "13 posterunek" (jako Jola) oraz "Ranczo" (jako Krystyna Więcławska). Za swoje kreacje była wielokrotnie doceniana przez widzów, co ugruntowało jej pozycję w polskim przemyśle filmowym.

Wczesne lata
Dorota Chotecka urodziła się jako Dorota Kapusta 15 marca 1966 roku w Radomiu. W tym mieście uczęszczała do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydowała się na kontynuowanie edukacji artystycznej i podjęła studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Uczelnię tę ukończyła w 1993 roku, zdobywając wykształcenie i pierwsze doświadczenia sceniczne. Już w trakcie studiów wykazywała zainteresowanie sztuką aktorską, a decyzja o studiowaniu była przemyślana i świadoma. W tym okresie koncentrowała się na rozwoju zawodowym i nauce, odkładając na później kwestie związane z życiem rodzinnym.

Historia kariery
Karierę aktorską Dorota Chotecka rozpoczęła tuż po ukończeniu łódzkiej filmówki. Jej debiut na ekranie miał miejsce w 1993 roku w filmie "Pożegnanie z Marią". Początkowo występowała w rolach epizodycznych, ale jej talent szybko został zauważony. Prawdziwy przełom w karierze nastąpił dzięki rolom w popularnych serialach komediowych, które przyniosły jej ogólnopolską rozpoznawalność. Wystąpiła jako Danuta Norek w uwielbianym przez widzów serialu "Miodowe lata", a także jako Jola w serialu "13 posterunek". Te charakterystyczne kreacje ugruntowały jej pozycję w polskim kinie i telewizji, pokazując jednocześnie jej wszechstronność aktorską. Chotecka brała również udział w projektach Teatru Telewizji i zajmowała się dubbingiem. W późniejszych latach kontynuowała karierę, pojawiając się w kolejnych produkcjach, takich jak serial "Ranczo", gdzie wcieliła się w postać Krystyny Więcławskiej. Aktorka jest również aktywna zawodowo na deskach teatrów warszawskich, występując w licznych spektaklach.

Najważniejsze role
Do najważniejszych ról Doroty Choteckiej można zaliczyć:
- Danuta Norek w serialu "Miodowe lata"
- Jola w serialu "13 posterunek"
- Krystyna Więcławska w serialu "Ranczo"
- Sylwusia, nauczycielka w filmie "Wszyscy jesteśmy Chrystusami"
- Ela, siostra Doroty w serialu "Statyści"
Wszystkie filmy i seriale z udziałem aktorki znajdziesz TUTAJ.

Jej sukces opiera się przede wszystkim na ogromnej sympatii widzów i rozpoznawalności, którą zdobyła dzięki wyrazistym rolom komediowym w popularnych produkcjach telewizyjnych.

Działalność poza aktorstwem
Dorota Chotecka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie utrzymuje kontakt z fanami, dzieląc się fragmentami życia zawodowego i osobistego. Zaangażowała się również w projekty filmowe o tematyce duchowej, biorąc udział między innymi w produkcji opartej na życiu mistyczki Alicji Lenczewskiej. Aktorka promuje także racjonalne podejście do finansów i wartości rodzinnych, często wypowiadając się na ten temat w wywiadach i mediach.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1966

miejsce urodzenia: Radom, Polska

wzrost: 174 cm

Nowość
mąż Radosław Pazura (od 2003), córka Klara Maria (ur. 21.01.2007)
W 1993 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
W 2025 roku wystąpiła w teledysku do utworu "Proszę tańcz" Dawida Kwiatkowskiego i Kayah.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Danusia jest tylko jedna!

Pani Dorota ma tę ikrę, ten ogień, choćby w legendarnych już "Miodowych latach" pokazała, jak wielki talent komediowy w niej drzemie. Jedna z najfajniejszych polskich aktorek

w której roli waszym zdaniem lepiej zagrała,bądź bardziej ją lubicie i kojarzycie,ja wolałem ją jako dankę,z jej słynnym już "tadzik ! na górę ! xd

Lubię ją zwłaszcza w miodowych latach ;)

Jako Jola była bardzo seksowna pasował jej rudy kolor włosów ;)