Frances O'Connor II

7,3
3 629 ocen gry aktorskiej
Frances O'Connor II
Frances O'Connor należy do grona najbardziej uzdolnionych australijskich aktorek młodego pokolenia. W przeciągu zaledwie kilku lat, od chwili, gdy zagrała w filmie "Kiss or Kill" (1997), jej twarz stała się rozpoznawalna poza granicami jej kraju.

Urodziła się w Wielkiej Brytanii, ale jeszcze jako dziecko przeniosła się z rodziną do Australii. Wraz z ojcem - fizykiem jądrowym i matką - pianistką oraz kilkorgiem rodzeństwa zamieszkała w okolicach Perth. Z tajnikami sztuki aktorskiej zapoznawała się w West Australia Academy for the Performing Arts. Karierę zaczynała od występów w telewizji. Rola w jednym z epizodów thrillera "Halifax f.p: The Feeding" (1994) przyniosła jej pierwszą w jej życiu nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego (Australian Film Institute - AFI). Wyróżnienie zwróciło na nią uwagę osób odpowiedzialnych za casting do niezależnej komedii romantycznej "Love and Other Catastrophes" (1996) w reżyserii Emmy Kate Croghan. Frances wcieliła się w Mię, studentkę - lesbijkę, która rozstaje się ze swoją dziewczyną Danni (Radha Mitchell). I ten występ został wyróżniony nominacją do nagrody AFI.

Nazwisko O'Connor stopniowo stawało się coraz bardziej znane. Mogła wybierać, w jakich filmach chce występować. Zdecydowała się na "Kiss or Kill" (1997) Billa Bennetta, na planie którego spotkała się ze swoim kolegą z planu "Love and Other Catastrophes" - Mattem Dayem. Zagrali parę drobnych oszustów i złodziejaszków, którzy przypadkowo zabijają ofiarę jednego ze swoich napadów. Film spotkał się z bardzo dobrymi opiniami krytyki oraz ciepłym przyjęciem publiczności. Sama Frances za swoją rolę - Nikki otrzymała nagrodę Australijskiego Koła Krytyków, wygrała festiwal filmowy w Montrealu oraz zdobyła kolejną nominację do nagrody AFI. Jeszcze w tym samym roku czwartą nominację do tego wyróżnienia przyniosła jej rola w komedii romantycznej "Thank God He Met Lizzie" (film znany także pod tytułem "The Wedding Party"), w którym wystąpiła m.in. obok Cate Blanchett.

Pasma sukcesów nie przerwał także jej kolejny, pierwszy nie-australijski film "Mansfield Park" (1999) według powieści Jane Austen w reżyserii Patricii Rozemy z udziałem aktorów, takich jak Embeth Davidtz, Jonny Lee Miller i Alessandro Nivola. Adaptacja wywołała liczne dyskusje wśród znawców twórczości Austen, ale cieszyła się powodzeniem wśród widzów. Szczególnie chwalona była rola Frances, której portret Fanny Price zdecydowanie wykraczał poza pierwowzór literacki. Aktorka otrzymała nominację do Golden Satellite Award.

W 2000 r. Frances wystąpiła aż w trzech filmach: "Wszystko o Adamie", gdzie uwodzi ją Stuart Townsend, "Zakręconym", w którym partneruje jej Brendan Fraser oraz w telewizyjnej adaptacji "Madame Bovary" Flauberta, za rolę w której otrzymała nominację do Złotego Globu. Coraz częściej bierze udział w wysokobudżetowych hollywoodzkich produkcjach. W 2001 r. zagrała Monikę Swinton, przybraną matkę chłopca-androida (Haley Joel Osment) w "A.I. - Sztucznej inteligencji" (2001) w reżyserii Stevena Spielberga według pomysłu Stanleya Kubricka. Na rok 2002 zapowiedziane są premiery "Windtalkers" Johna Woo, gdzie występuje obok Nicholasa Cage'a. oraz "The Importance of Being Earnest" (2002)

Sporadycznie Frances wciąż pojawia się na małym ekranie. W 2000 r. można ją było zobaczyć m.in. w jednym z epizodów serialu "The Panel", gdzie zagrała samą siebie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 czerwca 1967

miejsce urodzenia: Wantage, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 173 cm

AFI / AACTA (od 2012 roku)
Zdobyła AFI / AACTA (od 2012 roku), 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Gerald Lepkowski (od 2011), syn Luka (ur. 2005)
W 1992 roku ukończyła Western Australian Academy of Performing Arts w Perth (Australia). Ukończyła również studia licencjackie z literatury na Curtin University w Perth (Australia).
Była brana pod uwagę do roli Alicji w filmie "Piękny umysł". Ostatecznie angaż otrzymała Jennifer Connelly.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones