film

Cena strachu

Sorcerer
1977
2h 1m
7,4 2 327
ocen
7,4 10 1 2327
7,5 8
ocen krytyków
W południowoamerykańskim kraju wybucha szyb naftowy. By ugasić pożar, czterech śmiałków podejmuje się przewieźć ładunek nitrogliceryny. więcej mniej
Cena strachu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Remake francuskiego thrillera "Cena strachu", zrealizowany przez amerykańskiego reżysera Williama Friedkina. Międzynarodowa grupa "straceńców" przewozi przez Andy niebezpieczny transport nitrogliceryny. Na uczestników wyprawy, którzy przeżyją, czeka cenna nagroda.

na podstawie
Georges Arnaud (powieść)
studio
Film Properties International N.V. / Paramount Pictures / Universal Pictures
tytuł oryg.
Sorcerer
inne tytuły
The Wages of Fear USA
Wages of Fear Wielka Brytania
Wages of Fear
Wages of Fear Nowa Zelandia
Sorcerer Kanada
więcej
Operator zdjęć Dick Bush uważał Williama Friedkina za tak trudnego do współpracy, że opuścił plan w połowie filmu. Friedkin zatrudnił drugiego operatora, Johna Stephensa do dokończenia zdjęć. Obydwaj operatorzy wymienieni są w czołówce.
Reżyser William Friedkin początkowo chciał, aby Steve McQueen grał w filmie główną rolę. Ten się zgodził, ale pod warunkiem, że jego ówczesna żona, Ali MacGraw zostanie producentem. Friedkin odmówił, wobec czego McQueen zrezygnował. Później żałował swej decyzji, ponieważ zarówno Clint Eastwood, jak i Jack Nicholson odmówili udziału w filmie i w rezultacie rolę otrzymał znacznie mniej popularny Roy Scheider.
Rolę Victora Manzona miał początkowo zagrać Marcello Mastroianni, natomiast w postać Nilo miał wcielić się Lino Ventura. Kiedy jednak Steve McQueen zrezygnował z udziału w filmie, obaj mężczyźni również odmówili.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

które powoduje u widza dreszcze i mrowienie w odbycie

...

ocenił(a) film na 8

tangerine dream stworzyło ten film,ich muzyka budowala napiecie-podobno orginal jest lepszy

Bardzo dobry!

ocenił(a) film na 10

Trochę gorszy od pierwowzoru, ale i tak to świetny film! Niesamowity klimat strachu i niepewności, który potęguję genialna muzyka Tangerine Dream (mroczna, psychodeliczna muza, a główny motyw to potęga - moja ulubiona płyta tego zespołu!)! Znakomicie nakręcone sceny (ta na moście jest najlepsza!), dobre aktorstwo!...

autorstwa Tangerine Dream to najepszy element tego w sumie niezłego filmu

ale i tak Sorcerer został bardzo dobrze zrealizowany (scena na moście robi cały film). Klimat nędzy i ubóstwa slumsów daje dużo do realizmu. Traci wg mnie do oryginału 2 punkty 7/10, czyli dobrze, można polecić każdemu ale proponuje najpierw zobaczyć wersje Clouzota. Polecam!