Penélope Cruz 

Penélope Cruz Sánchez

8,2
39 658 ocen gry aktorskiej
Penélope Cruz
Penélope urodziła się 28 kwietnia 1974 roku w Madrycie jako córka kupca Eduardo Cruza i fryzjerki Encarny Sánchez. Jako młoda dziewczyna uczyła się tańca w Conservatorio Nacional. Mając piętnaście lat, wzięła udział w castingu dla młodych talentów i została dostrzeżona przez łowców talentów - zaczęła pracować jako prezenterka telewizyjna w programie dla nastolatek. Marzyła się jej jednak większa kariera i gotowa była zrobić wiele, by osiągnąć swój cel. Kształciła umiejętności taneczne w Balecie Hiszpańskim i aktorskie w Cristina Rota School w Nowym Jorku, a także ukończyła kurs tańca współczesnego.

Wkrótce Penélope postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i rzuciła szkołę średnią po dwóch latach nauki. Jej pierwszymi ważnymi filmami były: "Szynka, szynka", "Celestyna" i "Czarownice". Kariera aktorki zaczęła nabierać tempa po obrazie "Drżące ciało" Pedra Almodóvara. Zresztą filmy tego reżysera sprawiły, że Cruz dostrzeżono za granicą - "Wszystko o mojej matce", a później "Volver". Za udział w tym ostatnim obsypano ją deszczem nagród - otrzymała nominacje m.in. do Złotego Globu i Oscara, ale przegrała z Helen Mirren.

W 2008 roku zagrała w filmie Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona". Za rolę w nim została uhonorowana Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową.

Penélope jest nie tylko aktorką, ale także modelką. Została twarzą marki L'Oreal, a także reklamowała ubrania Ralpha Laurena i firmy "Mango". Uznaje się ją jako jedną z najpiękniejszych kobiet naszych czasów - zajmuje wysokie miejsca w rankingach urody organizowanych przez rozmaite pisma i stacje telewizyjne.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 kwietnia 1974

miejsce urodzenia: Alcobendas, Hiszpania

wzrost: 168 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 19 innych nagród oraz 62 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Javier Bardem (od 14.07.2010), 2 dzieci: Leonardo Encinas Cruz (ur. 22.01.2011) i Luna Encinas Cruz (ur. 22.07.2013)
Ma dwie siostry: rodzoną Mónicę i przyrodnią ze strony ojca, Salmę (ur. 24.02.2012) oraz brata Eduarda.
W 2006 roku otrzymała tytuł Kawalera Orderu Sztuk Pięknych i Literatury. Jest to jedno z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez francuskiego Ministra Kultury.
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1989 r. - "La fuerza del destino" - Mecano;
- 1994 r. - "El Patio" - Nacho Cano;
- 1995 r. - "El de los locos (Direccion) - Nacho Cano;
- 2007 r. - "Cosas que contar" - Eduardo Cruz.
- 2012 r. - "Decirnos adiós" - Miguel Bosé.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie dość, że jest piękną kobietą i bardzo dobrą aktorką, to po prostu uwielbiam ten jej południowy temperament, luz, nawet jak jakiś film fabułę ma średnią, to Penelope zawsze sprawi, że fajnie się go ogląda.

Często zdarza mi się, że gdy widzę ją na ekranie żałuję, że nie zatrudnili innej aktorki. Nie mam większego szacunku dla jej talentu, a jej uroda też nie rzuca mnie na kolana...Nie mam się oczywiście czym chwalić, ale z nią tak po prostu mam...

Niezwykle charyzmatyczna i piękna aktorka!

Na przykład gra rewelacyjnie w filmach Almodovara. Chociaż Almodovar umie prowadzić aktorów tak, że nawet ktoś słabszy warsztatowo wypada w jego filmach znacznie lepiej niż zazwyczaj. Podobną umiejętność do wydobywania talentu u aktorów posiada Tarantino.

prawie wszyscy ostatnio jadą po Lawrence, że to oscar niezasłużony, a że to nominacja za "American Hustle" niezasłużona...a w przypadku Cruz to były dopiero przegięcia - oscar za Vicki Christina Barcelona, gdzie praktycznie każda z konkurentek była lepsza i nominacja rok później za Nine, to już w ogóle ewenement...nie...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones