Penélope Cruz 

Penélope Cruz Sánchez

8,1
34 275 ocen gry aktorskiej
Penélope Cruz
Penélope urodziła się 28 kwietnia 1974 roku w Madrycie jako córka kupca Eduardo Cruza i fryzjerki Encarny Sánchez. Jako młoda dziewczyna uczyła się tańca w Conservatorio Nacional. Mając piętnaście lat, wzięła udział w castingu dla młodych talentów i została dostrzeżona przez łowców talentów - zaczęła pracować jako prezenterka telewizyjna w programie dla nastolatek. Marzyła się jej jednak większa kariera i gotowa była zrobić wiele, by osiągnąć swój cel. Kształciła umiejętności taneczne w Balecie Hiszpańskim i aktorskie w Cristina Rota School w Nowym Jorku, a także ukończyła kurs tańca współczesnego.

Wkrótce Penélope postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i rzuciła szkołę średnią po dwóch latach nauki. Jej pierwszymi ważnymi filmami były: "Szynka, szynka", "Celestyna" i "Czarownice". Kariera aktorki zaczęła nabierać tempa po obrazie "Drżące ciało" Pedra Almodóvara. Zresztą filmy tego reżysera sprawiły, że Cruz dostrzeżono za granicą - "Wszystko o mojej matce", a później "Volver". Za udział w tym ostatnim obsypano ją deszczem nagród - otrzymała nominacje m.in. do Złotego Globu i Oscara, ale przegrała z Helen Mirren.

W 2008 roku zagrała w filmie Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona". Za rolę w nim została uhonorowana Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową.

Penélope jest nie tylko aktorką, ale także modelką. Została twarzą marki L'Oreal, a także reklamowała ubrania Ralpha Laurena i firmy "Mango". Uznaje się ją jako jedną z najpiękniejszych kobiet naszych czasów - zajmuje wysokie miejsca w rankingach urody organizowanych przez rozmaite pisma i stacje telewizyjne.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 kwietnia 1974

miejsce urodzenia: Alcobendas, Hiszpania

wzrost: 168 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 18 innych nagród i 56 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Javier Bardem (od 14.07.2010), 2 dzieci: Leonardo Encinas Cruz (ur. 22.01.2011) i Luna Encinas Cruz (ur. 22.07.2013)
Ma dwie siostry: rodzoną Mónicę i przyrodnią ze strony ojca, Salmę (ur. 24.02.2012) oraz brata Eduarda.
W 2006 roku otrzymała tytuł Kawalera Orderu Sztuk Pięknych i Literatury. Jest to jedno z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez francuskiego Ministra Kultury.
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1989 r. - "La fuerza del destino" - Mecano;
- 1994 r. - "El Patio" - Nacho Cano;
- 1995 r. - "El de los locos (Direccion) - Nacho Cano;
- 2007 r. - "Cosas que contar" - Eduardo Cruz.
- 2012 r. - "Decirnos adiós" - Miguel Bosé.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych