Jamie Foxx

Eric Marlon Bishop

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5859/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":29727,"rate":8.03306758165977,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/5859/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":200,"rate":8.43,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/5859/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":22,"rate":8.045454545454545,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/5859/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/5859/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/5859/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"scenariuszy"}}]
8,0
29 727 ocen gry aktorskiej
Jamie Foxx urodził się jako Eric Marlon Bishop 13 grudnia 1967 roku w miasteczku Terrell  (Teksas, USA). Po rozwodzie rodziców, wychowywał go dziadek. W dzieciństwie bardzo często chodził do kościoła, gdzie nauczył się śpiewać. Śpiew i muzyka stały się jego pasją.

Studiował muzykę na U.S. International University w San Diego. W czasie studiów grał jako rozgrywający w uczelnianej drużynie futbolu amerykańskiego. Jamie Foxx rozpoczynał swoją karierę występując w klubach jako komik i aktor komediowy. Na początku lat 90. XX wieku, regularnie pojawiał się w komediowej serii "In Living Color", gdzie występował u boku Keenana Ivory’ego Wayansa, Damona Wayansa i Jima Carreya.

W 1996 roku zaczął prezentować w amerykańskiej sieci telewizyjnej WB swoje autorskie show pt. "Jamie Foxx Show". Program ten, stał się jednym z najpopularniejszych programów sieci. Emisja programu trwała pięć lat, w tym czasie Foxx zdobył nagrodę NAACP Image. W 2002 roku zrealizował swój pierwszy program komediowy prezentowany na kanale HBO – "Jamie Foxx: I Might Need Some Security". Miał także okazję do prowadzenia popularnego programu tv "Saturday Night Live" w sezonie 2001-2002.

Prawdziwą sławę przyniosła mu rola w filmie biograficznym "Ray", gdzie wcielił się w postać genialnego muzyka Raya Charlesa. W 2005 roku otrzymał za tę rolę Złoty Glob i Oscara w kategorii najlepszego aktora. Był również pierwszym czarnoskórym aktorem, który w jednym roku otrzymał dwie nominacje do Oscara.

Aktor ma córkę Corrine, która urodziła się w 1995 roku. Od dziecka kibicuje drużynie Miami Heat. Za idealnego komika uważa Richarda Pryora , za idealnego aktora, Denzela Washingtona, a za wzór muzyka Stevena Hardena.
Jamie Foxx (prawdziwe nazwisko Eric Morlon Bishop) aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kompozytor urodził się 13 grudnia 1967 roku w Terrell (Teksas, USA). Po rozwodzie rodziców, gdy miał zaledwie siedem miesięcy, opiekę nad nim przejęli dziadkowie. Adoptowali go, podobnie jak uczynili trzynaście lat wcześniej z jego matką. W dzieciństwie zapisany był do skautów, na lekcje gry na pianinie oraz bardzo często chodził do kościoła, gdzie nauczył się śpiewać. Śpiew i muzyka stała się jego pasją. Jako siedmiolatek Jamie zaczął marzyć o karierze w show-biznesie. W 1986 roku, po ukończeniu liceum, otrzymał stypendium muzyczne w United States International University (obecnie: Alliant International University) w San Diego. Jamie Foxx rozpoczynał swoją karierę występując w klubach jako komik i aktor komediowy. Na początku lat 90. XX wieku regularnie pojawiał się w komediowej serii TV "In Living Color", gdzie występował tam u boku Keenena Ivory’ego Wayansa, Damona Wayansa i Jima Carreya. W 1996 roku zaczął prezentować w amerykańskiej sieci telewizyjnej Warner Bros swoje autorskie show pt. "Jamie Foxx Show". Program ten stał się jednym z najpopularniejszych programów sieci. W 2002 roku Foxx zrealizował swój pierwszy program komediowy prezentowany na kanale HBO – "Jamie Foxx: I Might Need Some Security". Miał także okazję do prowadzenia popularnego programu TV Saturday Night Live w sezonie 2001-2002. Jednak prawdziwą sławę przyniosły mu dwa filmy. "Zakładnik", gdzie po raz drugi spotkał się z Michaelem Mannem. Twórca powierzył mu tym razem rolę taksówkarza sterroryzowanego przez płatnego mordercę (Tom Cruise). Wielu recenzentów było zdania, iż czarnoskóry aktor "ukradł" przedstawienie gwiazdorowi. Foxx uhonorowany został nominacjami do Złotego Globu, Złotego Satelity oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), a przede wszystkim do Oscara. Drugi film, dzięki któremu zdobył jeszcze więcej nominacji i nagród (Oscara, statuetkę BAFTA, Złoty Glob, Image Award, Złotego Satelitę oraz liczne wyróżnienia krytyki), przyniosła mu druga, stworzona w tym samym roku kreacja, a mianowicie legendarnego bluesmana Raya Charlesa w biograficznym obrazie Taylora Hackforda – "Ray". Nikt już nie miał wątpliwości, że Foxx to nie tylko znakomity komik, ale także utalentowany aktor dramatyczny. Jamie wystąpił również w "Miami Vice", "Królestwo". W 2003 roku został aresztowany za szarpaninę z policjantem w kasynie w Nowym Orleanie (podobno stanął w obronie swojej siostry), został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu, grzywnę w wysokości 1500 dolarów oraz dwuletni dozór kuratorski.