Jamie Foxx 

Eric Marlon Bishop

7,9
43 435 ocen gry aktorskiej
Jamie Foxx
Jamie Foxx (prawdziwe nazwisko Eric Marlon Bishop) aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kompozytor urodził się 13 grudnia 1967 roku w Terrell (Teksas, USA). Po rozwodzie rodziców, gdy miał zaledwie siedem miesięcy, opiekę nad nim przejęli dziadkowie. Adoptowali go, podobnie jak uczynili trzynaście lat wcześniej z jego matką. W dzieciństwie zapisany był do skautów, na lekcje gry na pianinie oraz bardzo często chodził do kościoła, gdzie nauczył się śpiewać. Śpiew i muzyka stała się jego pasją. Jako siedmiolatek Jamie zaczął marzyć o karierze w show-biznesie. W 1986 roku, po ukończeniu liceum, otrzymał stypendium muzyczne w United States International University (obecnie: Alliant International University) w San Diego. Jamie Foxx rozpoczynał swoją karierę występując w klubach jako komik i aktor komediowy. Na początku lat 90. XX wieku regularnie pojawiał się w komediowej serii TV "In Living Color", gdzie występował tam u boku Keenena Ivory’ego Wayansa, Damona Wayansa i Jima Carreya. W 1996 roku zaczął prezentować w amerykańskiej sieci telewizyjnej Warner Bros swoje autorskie show pt. "Jamie Foxx Show". Program ten stał się jednym z najpopularniejszych programów sieci. W 2002 roku Foxx zrealizował swój pierwszy program komediowy prezentowany na kanale HBO – "Jamie Foxx: I Might Need Some Security". Miał także okazję do prowadzenia popularnego programu TV Saturday Night Live w sezonie 2001-2002. Jednak prawdziwą sławę przyniosły mu dwa filmy. "Zakładnik", gdzie po raz drugi spotkał się z Michaelem Mannem. Twórca powierzył mu tym razem rolę taksówkarza sterroryzowanego przez płatnego mordercę (Tom Cruise). Wielu recenzentów było zdania, iż czarnoskóry aktor "ukradł" przedstawienie gwiazdorowi. Foxx uhonorowany został nominacjami do Złotego Globu, Złotego Satelity oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), a przede wszystkim do Oscara. Drugi film, dzięki któremu zdobył jeszcze więcej nominacji i nagród (Oscara, statuetkę BAFTA, Złoty Glob, Image Award, Złotego Satelitę oraz liczne wyróżnienia krytyki), przyniosła mu druga, stworzona w tym samym roku kreacja, a mianowicie legendarnego bluesmana Raya Charlesa w biograficznym obrazie Taylora Hackforda – "Ray". Nikt już nie miał wątpliwości, że Foxx to nie tylko znakomity komik, ale także utalentowany aktor dramatyczny. Jamie wystąpił również w "Miami Vice", "Królestwo". W 2003 roku został aresztowany za szarpaninę z policjantem w kasynie w Nowym Orleanie (podobno stanął w obronie swojej siostry), został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu, grzywnę w wysokości 1500 dolarów oraz dwuletni dozór kuratorski.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 grudnia 1967

miejsce urodzenia: Terrell, Teksas, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 17 innych nagród oraz 42 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1996 r. - "1,2,3,4 (Sumpin' New)" - Coolio;
- 2002 r. - "Pass the Couvoursier part 2" - Busta Rhymes, "Miss You" - Aaliyah
- 2009 r. - "I Wanna Rock" - Snoop Dogg;
- 2013 r. - "Happy" - Pharrell;
- 2016 r. - "#WHEREISTHELOVE" - The Black Eyed Peas ft. The World;
- 2017 r. - "Sorry Not Sorry" - Demi Lovato, "Something New" - Wiz Khalifa;
- 2018 r. - "Walk It Talk It" - Migos ft. Drake.
Był kandydatem do roli Roda Tidwella w filmie "Jerry Maguire", lecz ostatecznie angaż otrzymał Cuba Gooding Jr.
W 1999 dostał rolę Szczupłego w filmie "The Wood" , ale zrezygnował z niej dla roli Williego Beamen w filmie "Męska gra".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Który z nich jest wg Was lepszy? Którego bardziej cenicie? I dlaczego?

On mógłby grać Carla "CJ-a" Johnsona.

Za Django daję 10. :)

Podczas antybiałego, rasistowskiego wydarzenia zdarzyła się kolejna okropna wypowiedź ze strony Jamie Foxx'a. Jago artysta roku podczas swego przemuwienia używa rasistowskiego komentarza "Czarni ludzie są najbardziej utalentowani" przy którym dostaje oklaski i aprobatę od kolorowych...

Wegług mnie fenomenalnie zagrał w ,,Django'' , zrobił na mnie ogromne wrażenie w tym filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones