[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/58569/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":149,"rate":7.516778523489933,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/58569/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":52,"rate":6.769230769230769,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/58569/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":22,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/58569/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":6,"rate":8.166666666666666,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":5,"name":"productionDesigner","above5p":false,"career":{"name":"scenograf"},"ranking":{"name":"Scenografii","link":"/person/ajax/roles/58569/5","url":"/ranking/person/productionDesigner"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"scenografii"}}]
7,5
149 ocen pracy reżysera
Jean Renoir
Jean Renoir urodził się w Montmartre w 1894 roku. Jego rodzicami byli Auguste Renoir, malarz impresjonistyczny i Aline Victorine Charigot. Większość swego dzieciństwa Jean spędził na wsi, w gminie Essoyes, gdzie rozwinęła się w nim miłość do natury, będąca stałym elementem jego twórczości. Wtedy też kształtowało się jego spojrzenie na kobiety, na co duży wpływ miał ojciec, ale też i cała rodzina, przyjaciele i modelki otaczające Auguste’a. Jean Renoir odczuwał silną więź ze swoją opiekunką, Gabrielle Renard, która rozbudziła w nim uwielbienie do melodramatu.

W 1913, Renoir zaciągnął się do pułku Dragonów na trzy lata, gdzie służył jako oficer kawalerii i pilot. W czasie wojny został kilkukrotnie ranny – odniósł m.in. poważną ranę nogi, która sprawiła, że Jean do końca życia utykał i odczuwał ból. Nawet 40 lat później rana mogła się otworzyć, powodując krwotok. Po opuszczeniu armii, Renoir zajmował się ceramiką artystyczną, jednak tak naprawdę zafascynowany był kinem. W szczególności twórczością D.W. Griffitha i Chaplina.

W 1920, Renoir wziął ślub z Andree Heuschling, byłą modelką jego ojca. W 1924 postanowił zająć się kinem, aby uczynić ze swojej żony gwiazdę. Pod nazwiskiem Catherine Hessling, zagrała w "Pannie wodnej", "Nanie" i "Dziewczynce z zapałkami". We wczesnych latach 30., Renoir poznał Marguerite Heulle, która została montażystką jego filmów, a później także kochanką, zmieniając swoje nazwisko na Renoir. Marguerite utrzymywała kontakty ze związkami zawodowymi, komunistami i sufrażystkami.

Od tamtej pory, filmy Renoira odznaczały się społeczną i polityczną wymową, wskazującą na nierówności francuskiego systemu klasowego i sympatię do klasy robotniczej. Zimny pesymizm i anarchiczna ucieczka od mieszczańskich reguł ukazywane w jego filmach, były poniekąd reakcją na kryzys wczesnych lat 30.

Nakręcony w 1937 roku antywojenny film "Towarzysze broni" przyniósł reżyserowi światowy rozgłos. Goebbels nazwał Renoira "Kinowym Wrogiem Numer 1", a film został zakazany w Niemczech. Powstałe dwa lata później "Reguły gry" uważane są obecnie za arcydzieło, jednak ówcześnie film wywołał skrajnie negatywne reakcje. Rząd zakazał wyświetlania obrazu, określając go mianem "demoralizującego". Renoir, który wystąpił w "Regułach gry" w jednej z głównych ról, bardzo ciężko przyjął taką reakcję na swoje dzieło.

Do roku 1939, Renoir zakończył swój romans z Marguerite i zbliżył się do Dido Freire, przyjaciółki rodziny. Pobrali się w 1944 roku. W 1940, gdy Renoir pracował nad filmem we Włoszech, rząd tego kraju dołączył do Państw Osi. Jean i Dido zdołali uzyskać wizę i wyjechać do USA. Hollywood powitało Renoira z otwartymi ramionami, jednak na miejscu reżyser musiał pracować w systemie studyjnym. Wiele kluczowych decyzji, m.in. odnośnie obsady, było podejmowanych za niego. Każdy pomysł na film był odrzucany przez Darryla F. Zanucka.

W 1975, Jean Renoir otrzymał honorowego Oscara. Nagrodę w jego imieniu odebrała Ingrid Bergman.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 września 1894

data śmierci: 12 lutego 1979

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 180 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 3 inne nagrody i 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Specjalny Nagroda honorowa w roku 1975
dwuktotnie żonaty: 1. Catherine Hessling (24.01.1920 - 1930, separacja); 2. Dido Freire (od 06.02.1944 do jego śmierci)
Zmarł na atak serca w Beverly Hills (Kalifornia, USA).
Młodszy brat Pierre'a Renoira.
Orson Welles nazwał go największym reżyserem w historii.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • TOP

  użytkownik usunięty

  Szkoda mi patrzeć na to, że forum tak uznanego reżysera świeci pustkami. Dla fanów Renoira, którzy przemierzając filmweb trafią na jego stronę, proponuję typową zabawę, która może być zawsze początkiem dyskusji, bo o czym dyskutuje się przyjemniej niż o ulubionych filmach? :) Filmy Jeana Renoira odkrywam od ... więcej

 • Biografia:

  użytkownik usunięty

  Jean Renoir urodził się w Montmartre w 1894. Jego rodzicami byli Auguste Renoir, malarz impresjonistyczny i Aline Victorine Charigot. Większość swego dzieciństwa Jean spędził na wsi, w gminie Essoyes, gdzie rozwinęła się w nim miłość do natury, będąca stałym elementem jego twórczości. Wtedy też kształtowało ... więcej

  1
  • Co od reżysera, poza Regułami Gry? Chciałbym jakieś w miarę dostępne filmy, bo co do niektórych mam wątpliwości, by zwykły śmiertelnik mógł je dostać.

  • uzupełnienie filmografii - w 1924 Ronoir zrobił jeszcze "Panne wodną", jutro leci w Krakowie w kinie pod baranami :D

   • Pytam poważnie. Język francuski nie jest moją mocną stroną. Pozdrawiam.