Jennifer Shrader Lawrence

Jennifer Lawrence III

biografie

(4)
 • Jennifer Shrader Lawrence urodziła się 15 sierpnia 1990 roku w Louisville, w Kentucky. Ma dwóch starszych braci: Bena i Blaine'a. W wieku 14 lat zapragnęła zostać aktorką. Jej pierwszą poważną rolą był postać Mariany w "Granicach miłości", za którą otrzymała nagrodę im. Marcello Mastroianniego. Jednak dopiero udział w produkcji pt. "Do szpiku kości" sprawił, że Jen stała się rozpoznawana w środowisku filmowym. Za udział w tym obrazie otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara, stając się drugą najmłodszą kandydatką do tej nagrody w historii. W 2012 roku wystąpiła w "Igrzyskach Śmierci". Rolą Katniss Everdeen sprawiła, że pokochali ją ludzie na całym świecie i stała się jedną z najgorętszych aktorek młodego pokolenia zostawiając daleko w tyle swoje koleżanki. Jej ulubionymi aktorkami są: Meryl Streep, Laura Linney i Cate Blanchett

 • Jennifer Lawrence urodziła się oraz wychowała w Lousville (Kentucky, USA), 15 sierpnia 1990 roku, jako córka Garry'ego i Karen Lawrence.
  W wieku 14 lat postanowiła rozpocząć karierę aktorską i nakłoniła rodziców, aby znaleźli jej agenta.

  Pierwszą większą rolą Jennifer była postać Lauren Pearson w serialu "Terapia domowa". W 2008 roku zagrała w debiucie reżyserskim Guillermo Arriagi "Granice miłości". Następnie otrzymała główną rolę w filmie Lori Petty pt. "The Poker House" z takimi aktorkami jak Selma Blair i Chloë Grace Moretz w obsadzie.

  W 2010 roku okazał się kamieniem milowym w jej karierze -  zagrała rolę Ree w filmie Debry Granik "Do szpiku kości". Obraz dostał na tym Festiwalu Filmowym w Sudance Nagrodę Główną Jury dla najlepszego filmu dramatycznego oraz nagrodę za scenariusz. Sama Lawrence otrzymała pozytywne recenzje od krytyków oraz nominacje do takich nagród, jak: Złoty Glob, Satelita, FINDIE, SAG, Oscar w kategorii "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa". Natomiast szerokiej publiczności dała się poznać jako Raven w prequelu serii o X-Menach, "X-Men: Pierwsza klasa". Od tamtej pory jej kariera nabrała rozpędu.

 • Jennifer Shrader Lawrence urodziła się 15 sierpnia 1990 roku w Louisville, w stanie Kentucky (USA). Jej matka, Karen prowadziła obóz dla dzieci, a ojciec, Gary był właścicielem firmy budowlanej, Lawrence & Associates. Wychowywała się wraz ze starszymi braćmi: Benem i Blainem. Aktorstwem zainteresowała się, kiedy działała w teatrze w jej rodzinnym mieście Louisville. W wieku 14 lat postanowiła zostać aktorką i przekonała rodziców, by zabrali ją do Nowego Jorku, aby tam odnaleźć agenta młodych talentów.

  Uczęszczał do Kammerer Middle School w Kentucky. Zanim była aktorką pracowała jako pielęgniarka w obozie prowadzonym przez jej matkę. Ukończyła liceum dwa lata wcześniej ze średnią 3.9, aby rozpocząć karierę aktorską.

  Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 2007 roku, kiedy to otrzymała role w serialu komediowym TBS "Terapia domowa". Jennifer występowała początkowo głównie w produkcjach telewizyjnych i reklamach. Nie musiała jednak długo czekać na swój pierwszy aktorski sukces. Na początku 2008 roku zagrała w produkcji pt. "Granice miłości". Za tę rolę otrzymała nagrodę Nagroda im. Marcello Mastroianniego, w kategorii najlepszy debiut aktorski.

  W 2010 roku otrzymała nominacje do nagrody Oscar, w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za role Ree w ekranizacji powieści Daniela Woodrella "Do szpiku kości". Następnie zagrała u boku Antona Yelchina w dramacie "Like Crazy". Film był kręcony w Los Angeles i Londynie, a jego budżet wyniósł 250 000 dolarów. W 2011 roku mogliśmy ją podziwiać jako Mystique w ekranizacji kultowego komiksu Stana Lee i Jacka Kirby "X-Men: Pierwsza klasa". Otrzymała wtedy nominacje do Kryształowej Statuetki oraz Teen Choice.

  W marcu 2011 roku otrzymał propozycję zagrania roli Katniss Everdeen w ekranizacji bestselerowej powieści Suzanne Collins zatytułowanej "Igrzyska śmierci". Pomimo że była fanką powieści, postanowiła dać odpowiedź dopiero za trzy dni, aby mieć czas na przemyślenie tej propozycji. Ostatecznie zgodziła się na odegranie głównej roli w tej produkcji. Jennifer brała udział w wielu treningach, aby w 100% pasować do Katniss. Na potrzebę filmu uczyła się strzelania z łuku, wspinaczki, uprawiała także pilates i jogging. Premiera filmu odbyła się 23 marca 2013 roku. Produkcja była jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Krytycy docenili jej talent aktorski, a o postaci którą odegrała mówili "Tak sobie ją wyobrażałem, kiedy czytałem powieść Suzanne Collins". Ostatecznie został okrzyknięta "Idealną aktorka na ekranie".

  W listopadzie 2012 roku zagrała Tiffany Maxwell w filmie Davida O. Russella - "Poradnik pozytywnego myślenia", gdzie partnerowali jej Bradley Cooper oraz Robert De Niro. Właśnie za tę role, mając zaledwie 22 lata otrzymał nagrodę Oscar, w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

 • Jennifer Shrader Lawrence urodziła się 15 sierpnia 1990 roku w Louisville, w stanie Kentucky. Jej rodzicami są Gary i Karen Lawrence. Ma również dwóch starszych braci, Bena i Blaine'a. 

  Gdy miała 14 lat postanowiła rozpocząć karierę aktorską. Udało jej się przekonać rodziców, by znaleźli jej agenta w Nowym Jorku. Bez żadnego przygotowania i doświadczenia, otrzymała wysokie wyniki na przesłuchaniu do agencji aktorskiej. Dwa lata wcześniej od swoich rówieśników skończyła szkołę i na dobre poświęciła się graniu. Po kilku mniejszych rolach w serialach i filmach, w 2008 roku wystąpiła w filmie Guillermo Arriagi "Granice miłości". W tej produkcji zagrała u boku tak znanych aktorek jak Charlize Theron czy Kim Basinger. Dwa lata później pojawiła się niezależnym projekcie Debry Granik pt. "Do szpiku kości". Za rolę Ree otrzymała swoją pierwszą nagrodę Gotham oraz wiele innych nominacji, m.in. do tak prestiżowej nagrody jak Oscary. W następnym roku widzowie mogli ją oglądać w ekranizacji komiksu "X-Men: Pierwsza klasa", gdzie wcieliła się w postać Raven/Mystique. W 2012 roku pojawiła się w filmie Davida O. Russella pt. "Poradnik pozytywnego myślenia". Na planie tego filmu miała szansę grać u boku samego Roberta De Niro. Za rolę w tym obrazie otrzymała wiele nagród, m.in. Złotego Globa oraz Aktora przyznawanego przez Amerykańską Gildię Aktorów i drugą nominację od Akademii. Popularność przyniosła jej również rola w filmie sci-fi "Igrzyska Śmierci".

opinie i nagrody