[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/2524/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":53235,"rate":8.374321405090637,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/2524/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":264,"rate":7.723484848484849,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/2524/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":228,"rate":8.31140350877193,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/2524/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":44,"rate":8.25,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/2524/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":8,"rate":7.5,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
8,4
53 235 ocen gry aktorskiej
Charlize Theron
Urodziła się w Afryce i jest jedynym dzieckiem mieszanego niemiecko-francuskiego małżeństwa państwa Gerdy i Charlesa Theron, posiadaczy firmy budującej drogi i farmy. Jako 6-latka zaczęła tańczyć w balecie, m.in. w "Jeziorze łabędzim" i "Dziadku do orzechów". Po kilku latach, gdy tylko zrzucała baletki, spędzała każdą wolną chwilę w kinie samochodowym zlokalizowanym 45 minut dalej od jej domu. Kolejnym krokiem w realizacji jej pasji do amerykańskiego kina było namówienie rodziców do kupienia jej magnetowidu. Jak sama opowiada, w lokalnej wypożyczalni obejrzała cały repertuar (około 30 pozycji) kilkukrotnie, jej szczególnie ulubionym filmem był "Plusk" z Tomem Hanksem. Naukę kontynuowała w Johannesburgu w szkole teatralnej. Tam też, mając 16 lat, wygrała konkurs modelek i niedługo potem pojechała do Europy na kontrakt jako modelka w Mediolanie. Po kilku latach, kiedy kariera modelki średnio ją zadowalała, wykorzystała zorganizowaną przez amerykańskie pismo o modzie sesję zdjęciową w Nowym Jorku i została w USA, gdzie mając 18 lat zarabiała, gdzie się tylko dało jako modelka i fotomodelka.Wtedy też, po dramatycznym zerwaniu z pracą modelki i po wsparciu przez matkę, Charlize pojechała do Hollywood, gdzie przypadkiem poznała agenta Johna Crosby. Agent ten stojąc za nią w banku, widząc jej kłopoty z realizacją czeku z innego stanu, doradził jej, że może to zrobić w każdym urzędzie pocztowym. Potem spytał, czy jest aktorką i wręczył jej swoją wizytówkę. Dzięki niemu rozpoczęła się jej wielka kariera. Warto tu dodać, że agent ten w podobny sposób - przypadkowo na koncercie Rolling Stonesów - odkrył Rene Russo. W 1996 roku Charlize zagrała swoją pierwszą rolę w filmie "Dwa dni z życia doliny", rok wcześniej bezskutecznie starała się o rolę w filmie "Showgirls". Następne lata to kolejne wielkie nazwiska u jej boku. Rok 1998 to sukces w kasowym "Adwokacie diabła" z Keanu Reevesem, a także prestiżowa rola w "Celebrity" Woody Allena. W 2001 roku odmówiła roli w filmie "Pearl Harbour" na rzecz filmu "Sweet November" u boku (ponownie) Keanu Reevesa.
Mówi biegle językiem afrykanerskim.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 sierpnia 1975

miejsce urodzenia: Benoni, RPA

wzrost: 177 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 15 innych nagród i 58 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Monster w roku 2004 Złoty Glob Najlepsza aktorka w dramacie za film Monster w roku 2004 Srebrny Niedźwiedź Najlepsza aktorka za film Monster w roku 2004 Saturn Najlepsza aktorka za film Mad Max: Na drodze gniewu w roku 2016 Critics' Choice Najlepsza aktorka w filmie akcji za film Mad Max: Na drodze gniewu w roku 2016 Critics' Choice Najlepsza aktorka za film Monster w roku 2004 Teen Choice Najlepszy filmowy wybuch złości za film Królewna Śnieżka i Łowca w roku 2012 Złoty Satelita Najlepsza aktorka w dramacie za film Monster w roku 2004 Independent Spirit Najlepsza aktorka za film Monster w roku 2004 Independent Spirit Najlepszy film debiutancki za film Monster w roku 2004 wraz z: Mark Damon, Donald Kushner, Brad Wyman, Patty Jenkins, Clark Peterson
Odrzuciła główną rolę Evelyn Johnson w filmie "Pearl Harbor", by zagrać u boku Keanu Reevesa w filmie "Słodki listopad". Angaż otrzymała Kate Beckinsale.
Kandydowała do roli Nomi Malone w filmie "Showgirls". Ostatecznie angaż otrzymała Elizabeth Berkley.
Przez trzy miesiące ćwiczyła zachowanie schizofreniczki pod okiem psychologa. Wszystko po to, by dobrze wypaść w filmie "Adwokat diabła".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych