John Waters I

John Samuel Waters Jr.

5,7
188 ocen gry aktorskiej
John Waters I
Amerykański reżyser, scenarzysta i kolekcjoner sztuki. Urodził się w Baltimore (Maryland) Jest synem Johna Samuela Watersa, wytwórcy sprzętu przeciwpożarowego i Patricii Ann (z domu Whitaker).
Dorastał na przedmieściach Baltimore, w Lutherville, gdzie w wieku 12 lat poznał swoją przyszłą muzę: Glenna Milsteada (później znanego jako Divine).
Na szesnaste urodziny Waters dostał od babci (Stelli Whitaker) swoją pierwszą kamerę. Pierwszym nakręconym przez niego filmem był "Hag in a Black Leather Jacket", który został wyświetlony tylko raz w miejscowej kawiarni w Baltimore.
Był studentem na New York University, skąd został wyrzucony za palenie marihuany na terenie uczelni. Po tym incydencie wrócił do Baltimore i zajął się pracą nad kolejnym filmem ("Eat Your Makeup").
Filmy Watersa szokowały specyficznym, groteskowym i obrazoburczym stylem, stając się tym samym natchnieniem przy późniejszym tworzeniu kina transgresji.
Obecnie John Waters jest wykładowcą kinematografii i nauki o subkulturach na European Graduate School.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 kwietnia 1946

miejsce urodzenia: Baltimore, Maryland, USA

wzrost: 188 cm

Ma troje rodzeństwa: młodszego brata Steve'a oraz siostry Kathy i Trish.
Był członkiem jury podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja) w 1995 roku.
Waters posiada jeden z obrazów John'a Wayne'a Gacy'a (amerykańskiego, seryjnego mordercy). Obraz wisi w pokoju gościnnym, by, jak twierdzi reżyser, goście nie zostawali w nim za długo...
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych