[{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/129796/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":18,"rate":8.61111111111111,"desc":"ocen"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/129796/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":4,"rate":4.25,"desc":"oceny"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/129796/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/129796/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":4,"desc":"oceny"}}]
8,6
18 ocen prac producenta
José Luis Cuerda

José Luis Cuerda urodzil sie w 1947 roku w Albacete. Rozpoczal studia prawnicze, ktore kontynuował przez trzy lata. Jednak rownoczesnie zostal technikiem radiowo-telewizyjnym, co umozliwiło mu potem dostanie sie do hiszpanskiej telewizji, gdzie pracowal od 1969 roku. Zaczynał kręcac reportaże i dokumenty dla serwisów informacyjnych, potem przeszedł do dzialu kulturalnego, gdzie wyreżyserowal kilka dramatów, aby nastepnie przez rok dyrektorować Kanalowi 2, gdzie tworzył programy takie jak: "El túnel" ("Tunel"), "El señor de Bembibre" ("Pan z Bambibre") czy "Menorca"("Menorka"). Byl także wykładowcą, najpierw w Hiszpańskim Instytucie technologii, gdzie pracował jako profesor reazlizacji kinematograficznej, a potem przez 2 lata na wydziale sztuk pieknych Uniwersytetu w Salamance.

Po kilku krótkometrażach nadeszła pora na pierwszy film dlugometrażowy, który powstal w 1982 roku i nosil tytuł "Pares y nones" ("Parzyste i nieparzyste"). Film ten umiescił jego twórcę w środowisku reżyserów uprawiających tzw. "komedie madrycką". Jego nastepny film "El bosque animado" ("Ozywiony las") z 1987 otworzył nowy etap w twórczosci reżysera, charakteryzujacy sie surrealistycznym humorem i przeniknięty hiszpańskim stylem. W dwa lata póżniej przyszedł największy sukces, zarówno kasowy jak i twórczy, w karierze José Cuerdy - film "Amanece, que no es poco" ("Swita, co nie jest malo"). Wraz z dwoma klejnymi produkcjami: zrealizowanym dla potrzeb telewizji średnim metrazem pt."Total" i filmem "Así en el cielo como en la tierra" ("Tak w niebie jak i na ziemi") zdaje sie tworzyć tryptyk z jednym wspólnym elementem: absurdalnym humorem. Wyreżyserowal także "Cuadrilátero" ("Czworokat") wyprodukowany przez telewizję i pokazany na festiwalu w Huelvie, który jednak nigdy nie trafil na ekrany kin. W 1998 roku `powstaje kolejny film noszący tytuł "La lengu de las mariposas"("Jezyk motyli"). Film ten w rok pózniej wygral prestizową hiszpanską nagrodę Goya (odpwoiednik francuskich Cezarow, czy nawet amerykanskich Oskarow) w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Prawdziwym odkryciem José Cuerdy, scenarzysty, reżysera i producenta, został młodziutki i obiecujacy reżyser Alejandro Amenábar, którego bardzo wspomógł w początkach jego kariery.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 lutego 1947

miejsce urodzenia: Albacete, Hiszpania

Goya
Zdobył 2 nagrody Goya, 2 inne nagrody i 7 nominacji
Goya Najlepszy scenariusz adaptowany za film Ślepe słoneczniki w roku 2009 wraz z: Rafael Azcona Goya Najlepszy scenariusz adaptowany za film Język motyli w roku 2000 wraz z: Manuel Rivas, Rafael Azcona

forum osoby José Luis Cuerda

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum