Alejandro Amenábar 

Alejandro Fernando Amenábar Cantos

7,6
659 ocen scenariuszy
Alejandro Amenábar
Swoją przygodę z filmem rozpoczął bardzo młodo, kręcąc krótkie metraże. Pisał do swoich dzieł scenariusze, komponował muzykę, grał w nich, zajmował się zdjęciami, reżyserią, dźwiękiem i po prostu wszystkim, co się z nimi wiązało.
Jego najsłynniejszym krótkim metrażem jest "Himenóptero", który wygrał Festiwal Filmów Krótkometrażowych Elche. Otrzymał również nagrody na festiwalach Carabanchel i Luis Garcia Berlanga.

Swój pierwszy pełnometrażowy film "Teza" nakręcił, mając 22 lata, z pomocą hiszpańskiego reżysera José Luis Cuerda, który to od długiego czasu wspomagał utalentowanego młodego twórcę. Film ten sprzedał mnóstwo biletów, a co ważniejsze, zdobył siedem hiszpańskich nagród filmowych Goya w 1996 roku m.in.: najlepszy film, najlepszy reżyser; najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy debiutujący aktor. Film "Teza" został zaprezentowany również na Berlińskim Festiwalu Filmowym w sekcji Panorama i zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu w Annecy.

Jego drugie dzieło "Otwórz oczy", tak jak i pierwsze, było fenomenalne. Przekroczyło granice Hiszpanii i amerykański aktor Tom Cruise wykupił prawa, by je zrealizować ponownie, lecz już niestety jako produkcję hollywoodzką. Kolejny film, "Inni", zrobił furorę w Stanach Zjednoczonych, gdzie premiera jego odbyła się wcześniej niż w Hiszpanii, ale i tu zdobył pierwsze miejsce oglądalności podczas jego wyświetlania w kinach.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 marca 1972

miejsce urodzenia: Santiago, Chile

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 14 innych nagród oraz 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma starszego brata Ricardo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Większość jego filmów to prawdziwe dzieła np. W Strone Morza, Inni, Teza, Otwórz Oczy, Agora była taka se.
Facet jest młody a ma już duzo nagród, szkoda, ze tylko tak rzadko kręci ale to geniusz, mało jest takich, najlepiej jak robi filmy swoje, na podstawie swoich pomysłów.
Ale wg. mnie jest jednym z najlepszych, ma...

więcej

Polecam wszystkim mniej znaną twórczość Amenabara z początku jego filmowej przygody - "Tezę". Znakomity thriller. Klasycznie nakręcony, świetnie zagrany, trzymający w napięciu, bardzo pomysłowy, inteligentny i do tego z przesłaniem (niewiele powstaje thrillerów z przesłaniem - możecie mi wierzyć). Obok "Otwórz oczy" to...

więcej

uwielbiam go za 3 filmy:
Otwórz oczy
Vanilla Sky
i Inni

wiecej filmo, ktorego byl scenarzystą nie bylo dane mi oglądać, ale mam zamiar to nadrobic ;]

Geniusz.

użytkownik usunięty

Przynajmniej jak na razie, gdyż jest młody i nie ma dużego dorobku jeżeli chodzi o ilość zrobionych filmów ale wszystko co do tej pory nakręcił ociera się o geniusz.
Jetem w stanie pokusić się nawet o twierdzenie, że jest ciekawszym reżyerem niż Pedro Almodovar...

1. Otwórz oczy - 7/10
2. W stronę morza - 7/10
3. Inni - 5/10
4. Agora - 4/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones