Alejandro Amenábar 

Alejandro Fernando Amenábar Cantos

7,6
639 ocen scenariuszy
Alejandro Amenábar
Swoją przygodę z filmem rozpoczął bardzo młodo, kręcąc krótkie metraże. Pisał do swoich dzieł scenariusze, komponował muzykę, grał w nich, zajmował się zdjęciami, reżyserią, dźwiękiem i po prostu wszystkim, co się z nimi wiązało.
Jego najsłynniejszym krótkim metrażem jest "Himenóptero", który wygrał Festiwal Filmów Krótkometrażowych Elche. Otrzymał również nagrody na festiwalach Carabanchel i Luis Garcia Berlanga.

Swój pierwszy pełnometrażowy film "Teza" nakręcił, mając 22 lata, z pomocą hiszpańskiego reżysera José Luis Cuerda, który to od długiego czasu wspomagał utalentowanego młodego twórcę. Film ten sprzedał mnóstwo biletów, a co ważniejsze, zdobył siedem hiszpańskich nagród filmowych Goya w 1996 roku m.in.: najlepszy film, najlepszy reżyser; najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy debiutujący aktor. Film "Teza" został zaprezentowany również na Berlińskim Festiwalu Filmowym w sekcji Panorama i zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu w Annecy.

Jego drugie dzieło "Otwórz oczy", tak jak i pierwsze, było fenomenalne. Przekroczyło granice Hiszpanii i amerykański aktor Tom Cruise wykupił prawa, by je zrealizować ponownie, lecz już niestety jako produkcję hollywoodzką. Kolejny film, "Inni", zrobił furorę w Stanach Zjednoczonych, gdzie premiera jego odbyła się wcześniej niż w Hiszpanii, ale i tu zdobył pierwsze miejsce oglądalności podczas jego wyświetlania w kinach.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 marca 1972

miejsce urodzenia: Santiago, Chile

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 14 innych nagród oraz 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma starszego brata Ricardo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych