Katarzyna Glinka 

8,0
8 862 oceny gry aktorskiej
Katarzyna Glinka
Katarzyna Glinka urodziła się w dolnośląskiej miejscowości Świdnica. Wychowywała się w Dzierżoniowie, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Już w licealnych latach zaczęła interesować się aktorstwem. Do szkoły teatralnej dostała się za drugim podejściem. W 2001 roku ukończyła wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W 2001 roku otrzymała wyróżnienie za duet aktorski Venticelli (z Agatą Życzkowską) w przedstawieniu dyplomowym "Amadeusz" Petera Schaffera, w reż. Waldemara Zawodzińskiego na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Rok później wcieliła się w tytułową bohaterkę "Antygony" Sofoklesa, wystawioną przez Waldemara Matuszewskiego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Od 2006 roku pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie.

Grała w wielu popularnych serialach takich jak: "Klan", "Samo życie", "Szpital na perypetiach", "Lokatorzy", "Na dobre i na złe", "Pierwsza miłość", dostała również jedną z głównych ról w mini serialu "Panienki" oraz w jego kontynuacji "Zakręcone". Wystąpiła również w filmach "Francuski numer" i "Dlaczego nie".

Lubi podróżować, latem chętnie jeździ na rowerze, a zimą na nartach. Lubi filmy psychologiczne i kostiumowe oraz dzieła Jana Jakuba Kolskiego i Pedro Almodovara. Natomiast jej ulubiona książka to "Alicja w Krainie Czarów". W 2010 roku, Katarzyna Glinka zajęła 51 miejsce w rankingu Forbes na 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 kwietnia 1977

miejsce urodzenia: Świdnica, Polska

wzrost: 162 cm

mąż Przemysław Gołdon, syn Filip (ur. 02.02.2012)
W 2001 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Przez pewien czas była twarzą reklamową stacji Canal+. Jej miejsce zajęła Natasza Urbańska.
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 2011 r. - twarz kosmetyków do włosów marki Garnier;
- 2008 r. - kampania reklamowa zabawek Barbie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych