Katherine Sian Moennig

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/82204/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":1080,"rate":8.396296296296295,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/82204/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":16,"rate":7.4375,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/82204/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}}]
8,4
1 080 ocen gry aktorskiej
Katherine Moennig
Mała Kate urodziła się w rodzinie artystów i aktorów: tata - lutnik, mama - tancerka broadwayowa, kuzynka - Gwyneth Paltrow. Już jako nastolatka ćwiczyła warsztat aktorski w szkolnych przedstawieniach w Filadelfii w stanie Pensylwania (USA).

Wraz z przeprowadzką do Nowego Jorku rozpoczęła naukę w American Academy of Dramatic Arts. Krótko po ukończeniu uczelni została przyjęta na praktykę do renomowanego Williamstown Theatre Festival. Tu miała szansę nie tylko rozwijać swój talent aktorski poprzez udział w Shakespeare'owskim "Jak wam się podoba", ale zdobyła też cenne doświadczenie za kulisami.

Pierwsze kroki przed kamerą stawia w serialu "Amerykańskie nastolatki" (2000). Produkcja niestety nie odniosła sukcesu, nakręcono tylko 8 odcinków, po których Katherine została bez stałej pracy. Okazjonalnie pojawia się w mało znanych, niezależnych produkcjach filmowych bądź gościnnie w serialach.

Przełomem w jej karierze staje się serial "The L Word" (2004). Wciela się tu w lesbijkę, która żyje w wirze przelotnych związków bezskutecznie szukając stabilizacji i prawdziwej miłości. W rankingach na najbardziej pociągającą bohaterkę tego serialu, postać Shane McCutcheon niezmiennie osiąga czołowe pozycje nawet po 5 sezonach.

Katherine Moennig przypinane są dwie łatki: "kuzynka Gwyneth" oraz "chłopczyca". Trudno uniknąć takich porównań, gdy ma się w rodzinie kogoś znanego. Z podobnym ciężarem walczą też Eric Roberts, brat Julii lub Sofia Coppola, córka Francisa Forda Coppoli. Równie trudno zwalczyć jej skojarzenia jakie budzi jej androgyniczna uroda. W zestawieniu ze specyficznymi kreacjami postaci o niejasnej seksualności publiczność szybko zaszufladkowała aktorkę. Podobny los spotkał Hillary Swank, z którą konkurowała o rolę w "Nie czas na łzy" (1999).

Sama Moennig stanowczo broni się przed domniemaniami o jej homoseksualnej orientacji. Jednocześnie jest dumna z tego, że jest ikoną dla lesbijek: "Nigdy nie wiadomo jak ludzie zareagują. Właśnie dlatego to robię, żeby ludzie zareagowali, żeby ich poruszyło. To pozwala mi wierzyć, że dobrze wykonuję swoją pracę". Kate próbuje dotrzeć do ludzi nie tylko przez grę aktorską. Aktywnie angażuje się w wiele organizacji charytatywnych wspierających bezdomną młodzież GLBTQ, młode talenty aktorskie oraz zwierzęta-przewodniki dla osób niepełnosprawnych.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 grudnia 1977

miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania, USA

wzrost: 173 cm

w związku małżeńskim z Aną Rezende (od 2017)
Wystąpiła w teledysku kanadyjskiej grupy rockowej Our Lady Peace "Is Anybody Home".
W 2002 roku brała udział w reklamie Fleet Bank.
Kandydowała do roli Brandona / Teeny w filmie "Nie czas na łzy". Ostatecznie angaż otrzymała Hilary Swank.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych