Kris Kristofferson I

Kristoffer Kristian Kristofferson

7,5
5 698 ocen gry aktorskiej
Kris Kristofferson I
Ojciec Krisa służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych i chciał, aby syn zrobił tam swoją karierę. Kris ostatecznie wstąpił do armii, gdzie uzyskał stopień kapitana. Przed wstąpieniem do wojska prowadził niespokojny żywot. Ukończył renomowaną szkołę (Ponoma College w Californii). Walczył jako bokser i zdobył nagrodę Golden Gloves. Studiował literaturę na Oxfordzie. Napisał powieść, która nie znalazła wydawcy. Pracował w barze oraz grał zawodowo w football amerykański.
W 1965 zrezygnował z obejmowanego stanowiska w Siłach Powietrznych USA pragnąc zrealizować się jako piosenkarz. Zaczął pracować jako sprzątacz w studiu nagrań Columbii w Nashville. Spotkał tam Johnny'ego Casha, który początkowo nagrał kilka jego piosenek, ale później zignorował go. W między czasie Kris pracował jako pilot helikoptera. Udało mu się zwrócić uwagę Casha, kiedy wylądował swoim helikopterem na jego podwórku i dał mu kilka taśm ze swoimi nagraniami. Cath nagrał z nim wtedy "Sunday Mornign Coming Down", która w 1970r. została ogłoszona piosenką roku przez Country Music Association.
Kris stał się wtedy znanym człowiekiem. Niestety zaczął coraz częściej zaglądać do kieliszka. Z powodu nadużywania alkoholu żona, Rita Coolidge, zażądała rozwodu. Niedługo potem stracił pracę pilota, gdy zostawił maszynę bez dozoru. Otrząsnął się z nałogu alkoholowego w 1976 roku.
Kariera filmowa rozpoczęła się w 1980 roku po filmie "Wrota niebios" Michaela Cimino. W nowej wersji "Dyliżansu" Johna Forda z 1986 roku godnie zastąpił Johna Wayne w roli Billy'ego Kida. Jedną z najlepszych kreacji, które stworzył to zmęczony swym zawodem tropiciel przestępców w "Żywym lub martwym" Johna Guillermina w 1989 roku. Kris występował już wcześniej w westernach. Najgłośniejszą i najlepszą jego rolą w filmach tego gatunku była postać rozpaczliwie broniącego swej wolności bandyty w wybitnym "Pat Garrett i Billy Kid" Sama Peckinpaha z 1973 roku. Zagrał również w dwóch innych dziełach tego reżysera: dramacie sensacyjnym"Dajcie mi głowę Alfredo Garcii" [74] oraz filmie "drogi" - "Konwój" [78].
Obecnie ma już wyrobioną pozycję w showbiznesie. Ten piosenkarz, autor tekstów i aktor, twierdzi, iż dzieci są jego prawdziwym dziedzictwem.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 czerwca 1936

miejsce urodzenia: Brownsville, Teksas, USA

wzrost: 182 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Frances Beer (11.02.1960 - 15.08.1973, rozwód), 2 dzieci: córka Tracy (ur. 09.01.1962) i syn Kris (ur. 1968); 2. Rita Coolidge (17.08.1973 - 26.06.1980, rozwód), córka Casey (ur. 1974); 3. Lisa Meyers (od 19.02.1983), 4 synów: Jesse Turner (ur. 1984), Jody Ray (ur. 1985), Johnny (ur. 1988), Blake Cameron (ur. 1994) i córka Kelly Marie (ur. 1991)
Otrzymał honorowy doktorat z Pomona Collage.
Występował w zespole "The Highwaymen" złożonym z gwiazd muzyki country, który grał w latach 1985-1995.
Poddał się zabiegowi wszczepienia bajpasów (czerwiec 1999 r.).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

przypomina mi Jeff'a. Zwłaszcza w BLADzie

Niezły aktor

Czyli Krzysiek Krzysiewski?

oglądał przez większość czasu stare filmy w domu starców, a na koniec odleciał samolotem?

za młodu przystojniacha! obecnie może już na amanta nie wygląda ale nadal to sama przyjemność patrzeć na niego, na dodatek ma całkiem niezły głos, mistrz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones