Krzysztof Komeda 

Krzysztof Trzciński

8,8
1 938 ocen muzyki
Krzysztof Komeda
Krzysztof Komeda to jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, słynny jazzman. Był absolwentem konserwatorium muzycznego w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły średniej wybrał zawód lekarza.

Jego młodzieńcze zainteresowania muzyczne przekształciły się w wielką fascynację jazzem. Współpracował m.in. z pierwszy powojennym zespołem jazzowym "Melomani". Grał również z innymi grupami rozrywkowymi. Wielką karierę Komedy zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku wraz z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim.

Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Powstały ilustracje muzyczne do filmów Wajdy, Morgensterna, Nasfetera. Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak "Nóż w wodzie", czy "Dziecko Rosemary".

Komeda był niepowtarzalny w tym, co robił. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę, a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar. W 1968 roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju zmarł 23 kwietnia 1969 roku
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 kwietnia 1931

data śmierci: 23 kwietnia 1969

miejsce urodzenia: Poznań, Polska

żona Zofia Tittenbrun (od 1958 do jego śmierci)
Był najmłodszym uczniem poznańskiego konserwatorium - przyjęto go w 1939 roku, gdy miał 8 lat.
Polska piosenkarka Maria Sadowska, poświęciła mu swoją płytę ''Tribute To Komeda'', gdzie przerobiła wersje instrumentalne skomponowane przez niego, na piosenki.
Zmarł w Warszawie (Polska) w wyniku krwiaka mózgu, pochowano go na tamtejszym Cmentarzu Powązkowskim.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych