Mary Wayne Marsh

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/47704/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":199,"rate":6.326633165829146,"desc":"ocen"}}]
6,3
199 ocen gry aktorskiej
Mae Marsh

Jej ojciec umarł, kiedy miała 5 lat. Po jego śmierci rodzina wyprowadziła się do San Francisco. Tam również spotkała ich tragedia, bo ojczym zginął w trzęsieniu ziemi. Wówczas znów przeprowadzili się, tym razem do Los Angeles. Tam pewnego dnia ciotka zabrała Mary do studia filmowego, w którym pracowała. Dostrzeżono urodę dziewczyny i po krótkim czasie dostała pierwszą rolę w "Man's Genesis". W 1913 roku pojawiła się kolejna młoda gwiazda w osobie Mary Pickford, która stała się główną konkurentką Marsh w drodze na filmowy szczyt. Role, w które wcielała się aktorka były głównie dramatyczne lub tragiczne. Pojawiła się m.in. w "Narodzinach narodu" czy "Nietolerancji". Po roli w tym drugim Samuel Goldwyn podpisał z nią kontrakt na 2500 dolarów na tydzień. Goldwyn i jego filmy przyniosły jej ogromną popularność. W latach 20. Mae grała zarówno w Hollywood jak i w Wielkiej Brytanii. Nie przyjmowała zbyt wielu ról, bo była już zabezpieczona finansowo. Było tak do czasu krachu na Wall Street w 1929 roku. Kiedy jej sytuacja finansowa poprawiła się, nie grała już tak często. Była ulubioną aktorką Johna Forda i wystąpiła w kilku jego filmach: "Gronach gniewu", "Zielonej dolinie", "Mieście bezprawia" i "Spokojnym człowieku". Jej mężem był Louis Lee Arms, z którym miała dwie córki i syna. Mae Marsh zmarła na atak serca w wieku 73 lat. 

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 9 listopada 1894

data śmierci: 13 lutego 1968

miejsce urodzenia: Madrid, Terytorium Nowego Meksyku (obecnie Nowy Meksyk), USA

wzrost: 160 cm

mąż Louis Lee Arms (od 1918 do jej śmierci), 3 dzieci
Zmarła na atak serca w Hermosa Beach (Kalifornia, USA). Została pochowana na Pacific Crest Cemetery w Redondo Beach (Kalifornia, USA).
Jej dziadek, Edward Warne, był wynalazcą drutu kolczastego.

forum osoby Mae Marsh

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum