Lillian Diana de Guiche

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/47703/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":544,"rate":7.976102941176471,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/47703/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":6,"rate":7.666666666666667,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,0
544 oceny gry aktorskiej
Lillian Gish
Lillian Gish (a właściwie Lillian Diana de Guiche) urodziła się 14 października w 1893 roku w Springfield (Ohio, USA). Jej ojciec alkoholik w domu bywał gościem, a nie oddanym rodzinie człowiekiem. Aby związać koniec z końcem, Lillian, jej siostra Dorothy i ich matka próbowały zarabiać w miejscowych produkcjach filmowych. Gish miała zaledwie 6 lat, kiedy po raz pierwszy wystąpiła przed szerszą publicznością. Przez kolejne 13 lat Lillian i Dorothy grywały na scenie odnosząc większe sukcesy. W 1912 roku dziewczyna poznała sławnego reżysera z Kentucky, D.W. Griffitha, który będąc pod wrażeniem jej gry aktorskiej od razu zatrudnił ją do swojego filmu "Niewidzialny wróg". Griffith wykreował Gish na gwiazdę, dzięki roli Elsie Stoneman w głośnym obrazie "Narodziny narodu". Później aktorka zagrała w kolejnych jego melodramatach - "Złamanej Lilii", "Drodze na wschód" i "Dwóch sierotach", zyskując coraz większą sławę, aż stała się ulubienicą Ameryki lat 20. Stworzyła też szereg wybitnych kreacji w filmach innych reżyserów m.in.: Henry'ego Kinga ("Biała Siostra", "Romola"), Kinga Vidora  ("Cyganeria"), Freda Niblo ("Wróg") i Victora Sjöströma ("Szkarłatna litera", "Wicher"). Po wprowadzeniu dźwięku przestała być tak aktywna w kinie, jak na początku swojej kariery, jednak przez cały czas była w doskonałej formie. Czego dowodem są takie obrazy jak: "His Double Life", "Top Man" Charlesa Lamonta czy "Pojedynek w słońcu" Kinga Vidora. Za drugoplanową rolę w tym ostatnim otrzymała w 1947 roku nominację do Oscara. Z późniejszych filmów, które nakręciła warto jeszcze wymienić "Noc myśliwego" Charlesa Laughtona, "Rozkaz: zabić" Anthony'ego Asquitha, "Nie do przebaczenia" Johna Hustona, "Haiti - wyspa przeklętaPetera Glenville'a, "Dzień weselny" Roberta Altmana i "Sierpniowe wieloryby" Lindsay'a Andersona. W 1969 roku opublikowała swoją autobiografię "Filmy, Pan Griffith, i ja". Lillian Gish była symbolem niemego kina, nazywano ją Sarą Bernhardt ekranu. Pracowała przez 75 lat co czyni jej okres aktorski trudny do pobicia w branży filmowej. 27 lutego 1993 roku zmarła podczas snu w Nowym Jorku. Miała 99 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 14 października 1893

data śmierci: 27 lutego 1993

miejsce urodzenia: Sprigfield, Ohio, USA

wzrost: 166 cm

Oscar Specjalny
Zdobyła Oscar Specjalny, 2 inne nagrody i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Specjalny Nagroda honorowa w roku 1971
Zmarła w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) wskutek niewydolności serca.
Jej siostrą jest Dorothy Gish.
Pierwotnie to ona miała zagrać Gretchen w filmie "Faust", jednak postawiła zbyt duże wymagania i reżyser zaangażował Camillę Horn.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych