Maria Schneider I

Marie Christine Gélin

7,7
694 oceny gry aktorskiej
Maria Schneider I
Maria Schneider przyszła na świat 27 marca 1952 roku w Paryżu (Francja). Jest córką aktora Daniela Gélina i niemieckiej modelki Marie-Christine Schneider. Wychowywała się wraz z przyrodnim bratem Xavierem w stolicy Francji. Gdy była małą dziewczynką obejrzała wiele filmów z udziałem ojca. Postanowiła wówczas, że będzie grać i uczęszczała na lekcje aktorstwa. Ukończyła również prestiżowe liceum w Paryżu. Już jako 17-latka zaczęła grywać pierwsze epizody ("Kobiety", "Świąteczna choinka"). Prawdziwy sukces odniosła trzy lata później. Wówczas Bernardo Bertolucci powierzył jej główną rolę u boku Marlona Brando w ekranizacji skandalizującej powieści Roberta Alleya "Ostatnie tango w Paryżu". Film wywołał burzę kontrowersji. Doceniono jednak rolę młodej Francuzki, przyznając jej nagrodę David di Donatello. Później Schneider wyznała, że Marlon Brando zmusił ją do zagrania słynnej sceny erotycznej z użyciem kostki masła, którą wcześniej sam dopisał do scenariusza. Potem odrzuciła wiele ciekawych propozycji. Czuła się zgwałcona i upokorzona. Na domiar złego ona i twórcy filmu zostali oskarżeni przez sąd w Bolonii za rozpowszechnianie pornografii. Wtedy Maria na kilka lat zniknęła z ekranu. Leczyła się psychiatrycznie. Dużo mówiło się o jej uzależnieniu od narkotyków. W 1974 roku pijana aktorka pojawiła się publicznie z drugą kobietą i twierdziła, że są kochankami. Mimo wszystko udało jej się wyjść na prostą. W 1975 powróciła na ekrany w wielkim stylu u boku Jacka Nicholsona w dramacie Michelangelo Antonioniego "Zawód: Reporter". Zagrała również główną rolę we francuskim thrillerze "Dziewczyna do dziecka". Autor jej pierwszego sukcesu, Bernardo Bertolucci, chciał obsadzić ją w swoim filmie "Wiek XX". Zażenowana aktorka odrzuciła jednak ofertę (w scenariuszu było kilka niecenzuralnych scen z udziałem m.in. Roberta De Niro i Gerarda Depardieu) i oznajmiła, że nie chce mieć z reżyserem do czynienia. Twierdziła także, że już nigdy nie pokaże się nago na ekranie (odrzuciła m.in. rolę Conchity w "Mrocznym przedmiocie pożądania" i Drusilli w "Caliguli"). W 1980 była nominowana do Cezara za udział w "La Dérobade" Daniela Duvala. Była gwiazdą komedii o wampirach "Mamma Dracula" z laureatką Oscara, Louise Fletcher. W kolejnych latach wystąpiła m.in. w nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Berlinale "Wyroku", uhonorowanym Cezarem obrazie "Dzikie noce", "Jane Eyre" Franco Zeffirelliego czy dramacie "Quale amore". Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w 2008 roku w komediodramacie Josiane Balasko "Klientka". Maria Schneider zmarła trzy lata później na raka.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 marca 1952

data śmierci: 3 lutego 2011

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 160 cm

Jest przyrodnią siostrą Xaviera, Pascala, Manuela, Fiony i Laury Gélinów.
Miała zagrać rolę Conchity w filmie "Mroczny przedmiot pożądania", zwolniono ją jednak już w trakcie pierwszego dnia zdjęć. Autorzy po namyśle zdecydowali przyjąć na jej miejsce aż dwie nowe odtwórczynie: Ángelę Molinę i Carole Bouquet.
Po "Ostatnim tangu w Paryżu" Bernardo Bertolucci planował obsadzić ją w swoim kolejnym filmie "Wiek XX", jednak aktorka odrzuciła jego propozycję. Współpracę zatem podjęto z Dominique Sandą.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

A szkoda ! Kto oglądał "Ostatnie tango w Paryżu" ten wie o czym mówie
Zresztą ona sama nie miała po tym filmie łatwego życia ;p
Została podana do sądu, nabawiła się choroby psychicznej i jak sama twierdzi została zmuszona przez Brando do kilku scen erotycznych
Według mnie może mówić prawde !
Była młoda miała...

"młodej francuski" czy da się to jakoś edytować?

Kurde, tak sie moja nauczycielka biologii nazywa ;P

...........

Świetna aktorka 

użytkownik usunięty

Jak była młoda była piękna 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones