Marie Christine Gélin

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/41020/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":464,"rate":7.689655172413793,"desc":"oceny"}}]
7,7
464 oceny gry aktorskiej
Maria Schneider I

Maria Schneider przyszła na świat 27 marca 1952 roku w Paryżu. Jest córką francuskiego aktora Daniela Gélina i niemieckiej modelki Marie-Christine Schneider. Wychowywała się wraz z przyrodnim bratem Xavierem w stolicy Francji. Gdy była małą dziewczynką obejrzała wiele filmów ojca. Postanowiła wówczas że zostanie aktorką. Uczęszczała na lekcje aktorstwa. Ukończyła również prestiżowe liceum w Paryżu. Już jako 17 latka zaczęła grywać pierwsze epizody ("Kobiety", "Świąteczna choinka"). Prawdziwy sukces odniosła jednak 3 lata później. Wówczas Bernardo Bertolucci powierzył jej główną rolę u boku Marlona Brando w ekranizacji skandalizującej powieści Roberta Alleya "Ostatnie tango w Paryżu". Film wywołał burzę kontrowersji. Doceniono jednak role młodej francuski przyznając jej tym samym nagrodę Davida. Ona nie była jednak zadowolona. Przyznała że Marlon Brando zmusił ją do zagrania słynnej sceny erotycznej, którą wcześniej sam dopisał do scenariusza. Odrzuciła wówczas wiele ciekawych propozycji. Czuła się zgwałcona i upokorzona. Na domiar złego ona i twórcy filmu zostali oskarżeni przez sąd w Bolonii we Włoszech za rozpowszechnianie pornografii. Wtedy Maria na kilka lat zniknęła z ekranu. Leczyła się psychiatrycznie. Dużo mówiło się o jej uzależnieniu od narkotyków. W 1974 roku pijana aktorka pojawiła się publicznie z drugą kobietą i twierdziła że są kochankami. Mimo wszystko udało jej się wyjść na prostą. W 1975 roku powróciła na ekrany w wielkim stylu u boku Jacka Nicholsona w dramacie Michelangelo Antonioni "Zawód: Reporter". Zagrała również główną rolę we francuskim thrillerze "Dziewczyna do dziecka". Autor jej pierwszego sukcesu Bernardo Bertolucci chciał obsadzić ją w swoim najnowszym filmie "1900". Zażenowana aktorka odrzuciła jednak ofertę. Tym bardziej że w scenariuszu było kilka niecenzuralnych scen erotycznych. Wypowiadała się że nie chce mieć z nim już nic do czynienia. Twierdziła także że już nigdy nie pokaże się nago na ekranie (odrzuciła m.in rolę Conchity w ""Mrocznym przedmiocie pożądania" i Drusilli w "Caliguli"). W 1980 była nominowana do Cezara za udział w "Dérobade, La" w Daniela Duvala. Była gwiazdą komedii o wampirach "Mamma Dracula" z laureatką Oscara Louise Fletcher. W przeciągu 20 lat wystąpiła w ponad 20-tu filmach głównie francuskich i włoskich. Dziś na ekranie pojawia sie okazjonalnie. Niedawno zakończyła zdjęcia do filmu "Sonata Kreutzerowska". Mieszka na przedmieściach Paryża. Mówi że rzadko wspomina wydarzenia z początku lat 70-tych. Do dziś kojarzona jest głównie z najbardziej znienawidzonym przez siebie filmem "Ostatnie tango w Paryżu". Ma 160 cm wzrostu.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 marca 1952

data śmierci: 3 lutego 2011

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 160 cm

2 nagrody i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest przyrodnią siostrą Xaviera, Pascala, Manuela, Fiony i Laury Gélinów.
Miała zagrać rolę Conchity w filmie "Mroczny przedmiot pożądania", zwolniono ją jednak już w trakcie pierwszego dnia zdjęć. Autorzy po namyśle zdecydowali przyjąć na jej miejsce aż dwie nowe odtwórczynie: Ángelę Molinę i Carole Bouquet.
Po "Ostatnim tangu w Paryżu" Bernardo Bertolucci planował obsadzić ją w swoim kolejnym filmie "Wiek XX", jednak aktorka odrzuciła jego propozycję. Współpracę zatem podjęto z Dominique Sandą.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych