Marianne Raigipcien Jean-Baptiste

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/6169/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":1481,"rate":7.069547602970966,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/6169/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":10,"rate":5.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/6169/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":4,"rate":7.25,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":4,"name":"music","above5p":false,"career":{"name":"kompozytorka"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/6169/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"muzyki"}}]
7,1
1 481 ocen gry aktorskiej
Marianne Jean-Baptiste
Brytyjska aktorka urodzona w Londynie, gdzie ukończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej, a następnie podjęła pracę w Royal National Theatre.
Międzynarodową sławę przyniosła jej rola Hortense w "Sekretach i Kłamstwach" Mike'a Leigh, za którą została nominowana m.in. do Oskara.
Oprócz aktorstwa zajmuje się również komponowaniem muzyki, współpracuje i występuje z brytyjskimi muzykami jazzowymi. W filmie wykorzystała swoje umiejętności muzyczne współkomponując muzykę do obrazu "Career Girls" Mike'a Leigh.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 kwietnia 1967

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 155 cm

mąż Evan Williams (od 1997), 2 córki
Uczęszczała do The Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w Londynie.
W 1996 roku została pierwszą brytyjską, czarną aktorką nominowaną do Oscara, za swoją kreację w filmie "Sekrety i kłamstwa".
Swoje wykluczenie z grupy aktorów reprezentujących Wielką Brytanię na Festiwalu Filmowym w Cannes uznała za przejaw rasizmu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych