Martin Lawrence I

Martin Fitzgerald Lawrence

8,1
11 736 ocen gry aktorskiej
Martin Lawrence I
Urodził się w bazie wojskowej w Niemczech. Po powrocie do Stanów jego rodzina zamieszkała w stanie Maryland, gdzie Martin ukończył szkołę średnią, Eleonor Roosevelt High School. Już wtedy jego ulubionym zajęciem było rozśmieszanie znajomych. W szkole często rozpraszał tym uwagę pozostałych uczniów. Jeden z nauczycieli umówił się z nim w końcu, iż da mu 5 minut czasu pod koniec zajęć na przedstawienie żartów, pod warunkiem jednak, iż nie będzie wcześniej przeszkadzał.

Po raz pierwszy Martin wystąpił w telewizji w programie "Star Search". W 1985 r. otrzymał rolę w serialu "What's Happening Now!". Równocześnie występował w klubach w Waszyngtonie, zdobywając tam coraz większą popularność. W 1989 r. zaczął prowadzić program "Def Comedy Jam" dla telewizji kablowej HBO. Obsceniczne dowcipy, które tam przedstawiał wzbudziły dyskusje na temat wolności słowa. W programie wypatrzył go Spike Lee i zaproponował udział w "Do the Right Thing" (1989). Rok później Lawrence zagrał w pierwszym filmie z serii "House Party". W 1992 r. partnerował Eddiemu Murphy w komedii "Bumerang". W końcu telewizja Fox zaproponowała Martinowi własny sitcom - "Martin". Serial, konkurencyjny dla "Bajeru w Bel-Air" z Willem Smithem w roli głównej, utrzymywał się na antenie przez pięć sezonów (1992-1997) i przedstawiał losy disc jockeya z Detroit oraz jego dziewczyny, a zarazem szefowej - Giny (Tish Campbell). W 1996 r. rola przyniosła komikowi nagrodę Image Award.
-----
Urodził się we Frankfurcie, ale ostatecznie jego rodzina osiadła w Meryland, gdy miał 6 lat jego ojciec opuścił rodzinę. Lowrence rozpoczął swoją komediową karierę rozśmieszając swoją mamę, skończył liceum i zaczął poważnie zajmować się komedią. Został zauważony przez agenta, zapytany o to, czy nie chciałby zajmowac się aktorstwem zawodowo. Tak dostał swoją pierwszą rolę w serialu TV "What's happend now", wywarł takie wrażenie że w roku 1986 mial własne show w TV. Swój debiut filmowy zawdzęcza roli w filmie Spike Lee, potem wystąpił w kolejnym jego filmie "House Party", a potem wraz z Eddim Murphy w "Bumerangu", tak zaczęła się jego światowa kariera, która trwa do dzisiaj.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 kwietnia 1965

miejsce urodzenia: Frankfurt nad Menem, RFN, (obecnie Niemcy)

wzrost: 171 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Patricia Southall (07.01.1995 - 17.09.1996, rozwód), córka Jasmin Page (ur. 15.01.1996); 2. Shamicka Gibbs (10.07.2010 - 25.04.2012, rozwód), 2 córki: Iyanna Faith (ur. 09.11.2000) i Amara Trinity (ur. 20.08.2002)
Wystąpił w następujących teledyskach:
-  1994 r. - "Shy guy" - Diana King;
-  1999 r. - "Girls Best Friend" - Jay-Z.
Jako nastolatek był bokserem, zdobył "złote rękawice".
W 1999 r. znalazł się w śpiączce, po upadku podczas joggingu, spowodowanym wycieńczeniem organizmu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Lubię Martina i tę jego ekranową energię, żywiołowość

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to zdecydowanie najlepszy czarnoskory aktor komediowy tego tysiaclecia. Niezaleznie od fabuly filmu, jak tylko widze jego nazwisko w czolowce to juz w ciemno wiem, ze bedzie dobra komedia. Taki czarny odpowiednik juz dzis legendarnego Leslie Nielsena.

ktoś wie ? mój ulubiony aktor

Tak bez sensu napisany jest ten jego życiorys, że głowa mała...

a szaraczków traktuje jak szmaty. Kassssa

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones