Melvyn Douglas 

Melvyn Edouard Hesselberg

7,9
1 323 oceny gry aktorskiej
Melvyn Douglas
Król drugiego planu, Melvyn Edouard Hesselberg, zajął się graniem tuż po odbyciu służby na froncie I wojny światowej. Był aktorem różnych trup teatralnych, aż trafił na Broadway. Pierwszą hollywoodzką rolę zagrał w "Tonight or Never" u boku Glorii Swanson w 1931 roku. Potem przyszły kolejne angaże, m.in. w "Starym mrocznym domu". Grywał detektywów w czarnych komediach. Prawdziwym hitem okazał się występ u boku Grety Garbo w "Ninoczce" z 1939 roku. Towarzyszył jej także w jej ostatniej roli w "Dwulicowej kobiecie". Po kilku sukcesach Melvyn zaciągnął się do walki w II wojnie światowej. Kiedy wrócił, rodzaj filmów, w których święcił triumfy, przestały podobać się publiczności. Tym samym Melvyn pojawiał się na ekranach coraz rzadziej i w końcu skupił się na pracy scenicznej. Ale niektóre powroty bywają lepsze od początków karier. Tak miało być i tym razem. W 1963 roku na ekranach zagościł "Hud, syn farmera", gdzie Douglas wcielił się w ojca bohatera granego przez Paula Newmana. Otrzymał pierwszego Oscara. Jego kariera przeżyła renesans, zagrał w "Amerykanizacji Emily" czy "Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca" (druga nominacja do Oscara). Drugiego Oscara otrzymał w 1980 roku za poruszającą rolę w "Wystarczy być". Rok później zmarł na skutek powikłań po zapaleniu płuc i kłopotów z sercem.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 kwietnia 1901

data śmierci: 4 sierpnia 1981

miejsce urodzenia: Macon, Georgia, USA

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 5 innych nagród oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Rosalind Hightower (rozwód), 2 dzieci: Gregory (ur. 1920) i Melvyn Hesselberg, Jr (ur. 1921); 2. Helen Gahagan (05.04.1931 - 28.06.1980, jej śmierć), 2 dzieci: Peter (ur. 1933) i Mary Helen (ur. 1938)
Zmarł  na zapalenie płuc (w następstwie powikłań kariologicznych) w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Jego ciało zostało skremowane, a prochy oddane rodzinie z Vermont.
Nie odebrał osobiście swojego Oscara za rolę w filmie "Being there". W jego imieniu zrobiła to Liza Minnelli.
Nie odebrał osobiście swojego Oscara za rolę w filmie "Hud". W jego imieniu zrobił to Brandon De Wilde.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W którym z filmów Melvyn grał starszego brata chłopca, który wypadł z łodzi?

Gość pomysłowo zagrał w ZEMSTA PO LATACH (polecam!!!!!!!)
Fajną miał minę jak sie wkurzał. haha. Ale pomyśleć że rok po zemście po latach se dajnął. Tylko nie czajet: Zmarł 1981 a zagrał jeszce w filmie The Doors 10 lat po śmierci?(1991)? Prosze odpowiedzieć na dręczące mnie pytanie (przemoi@interia.pl). nara.

Patrząc na datę śmierci można wywnioskować, że zagrał w trzech ostatnich filmach już... jako nieboszczyk.

Pozdrawiam weryfikatorów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones